Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Lillepotid ja muud floristika tooted

Sooduspakkumised

Ideed ja nõuanded

Terrassi hooldus – kuidas ja kui tihti seda teha? Foto: max-vakhtbovych   Pexels.com Terrass on natuke nagu koduloom – ta vajab armastust ja regulaarset hoolitsust ja poputamist, et olla parima tervise juures ja heas tujus. Halvas tujus terrass kipub hallitama, varbasse pinde ajama, kääksuma ja lausa k...
Kurgi kasvatamine potis - samm-sammuline juhis Foto: Timolina / freepik.com   Kes ei teaks, et oma kasvatatud toit maitseb hoopis teistmoodi kui poest ostetud. See kehtib loomulikult ka kurgi kohta. Kõik, kes on proovinud oma kasvuhoones kasvatatud kurki, on küllap veendunud, et selle maitse on võr...
Tomati kasvatamine kasvuhoones - juhis maitsvate viljade saamiseks Foto: Pixabay / pexels.com Küllap mitte keegi ei kahtle selles, et enda kasvatatud tomatite maitse ei ole kuidagi võrreldav poest ostetud tomatitega. Vähemalt mitte keegi, kes neid proovida on saanud. Üksnes mõte kasvuhoonest värskelt korjatud tomat...
Lauakatmise juhend: kuidas korraldada üks täiuslik eine Foto: Unsplash.com   Võõrustamise kaunis kunstis mängib  keskset rolli lauakatmine , muutes argise eine meeldejäävaks kulinaarseks elamuseks. Taldrikute, söögiriistade, klaaside ja ka kaunistuste paigutus ei loo mitte ainult visuaalselt meeldivat pilti...

Lillepotid

Lihtne viis oma ellu rõõmu tuua on end ümbritseda elavate lilledega kodus ja aias. Kaunis lillepotiümbris on ka sisustuses oluliseks kujunduselemendiks, millega saad tekitada kodus või kontoris hubase atmosfääri. Kui armastad lilli ja soovid neile parimat hoolt pakkuda, siis alusta sobivast lillepotist. Lillepotid on suurepärased disainielemendid täiustamaks interjööri ilu. Nutikalt valitud lillepotid on heaks koduks lilledele ning funktsionaalseks abimeheks rohenäpule. 

Mille jaoks ja kus lillepotti kasutatakse?

Lillepotte vajatakse kahel otstarbel- istutuspotid ja dekoratiivpotid. Korraga võivad kasutusel olla mõlemad või vajalike funktsioonide olemasolul ka ainult ümbrispott. Taimi kasvatatakse ja hoiustatakse erinevates kohtades. Lisaks tubastele tingimustele võib juhtuda, et soovitakse ilu luua ka terrassil, hoovis või rõdul. Selliseid erisusi silmas pidades tuleb hoolikalt valida ka lillepoti materjali. 

Lillepoti materjal

Savi

Lillepotte on poodides saadaval peamiselt kolmest erinevast materjalist: keraamilised, plastmassist või savist. Savist lillepotid on poorsed ning hingavad paremini, kuid kaotavad samas kiiremini niiskust ning lilledele vajalikke toitaineid, mistõttu tuleb neid tihedamini kasta. 
Kuna vesi koos seal lahustunud toitainetega liigub poti seestpoolt väljapoole, liiguvad samas suunas ka taimede juured. Ja kui lillepott jääb kuuma päikese kätte, tulevad kergesti ka ülekuumenemisest tingitud juurte kahjustused. Jahedamas ruumis on aga savipoti pinnalt mõningane soojuskadu. 

Plastik

Plastikust lillepottide plussid on kerge kaal, vastupidavus ning need hoiavad hästi nii niiskust kui toitaineid. Selles materjalis on head soojusolud, mis mõjuvad hästi taimekasvule. Vähema aurustumise tõttu tuleb kastmisega olla veidi tagasihoidlikum kui savipottide kasutamisel. Plastpottide kasutamisel tuleb olla tähelepanelik ka mulla valiku suhtes, see peaks olema suhteliselt poorne ja kobe. Kui plastpotis kasutatakse tihket ja rasket mulda, muutub see liigniiskeks ja taimedele hukatuslikuks. Plastpotid sobivad kenasti väiksematele niiskust armastavatele toataimedele ja nende kasuks räägib soodne hind

Keraamiline

Keraamilised lillepotid on visuaalselt kõige atraktiivsemad, need ei vaja ümbrispotti ega alust, aga suuremate taimede puhul tuleb arvestada, et lillepoti kaal võib olla päris raske. Poti põhjas soovitame kasutada kergkruusa ja kastmise osas olla pigem tagasihoidlikum. 

Puit ja klaas

Puitnõud sobivad hästi suurtele taimedele. Parim ja vastupidavaim materjal on tammepuit. Vastupidavuse suurendamiseks on puust nõud soovitatav seestpoolt töödelda leeklambiga. Mitte kõik puidukaitsevahendid ei ole selleks puhuks sobilikud, sest võivad taimedele mürgiseks osutuda. Orhideedele sobivad läbipaistvad klaas- või plastpotid, kuna nende rohelised juured omavad samuti võimet fotosünteesida. Läbipaistvad potid ei sobi aga neile orhideedele, kes kasvavad maapinnal. 

Betoon ja PVC Wicker 

Betoonist ilma- ja külmakindlad aiavaasid on kõige raskemad, aga seetõttu ka kõige vargakindlamad, kui soovitakse head lahendust hoone välisfassaadi kaunistamiseks. 
Plastikpunutise müük laieneb üha enam kogu välimööbli tootmises. Veekindel ning väga kergesti hooldatav materjal vajab vaid aeg-ajalt puhastamist svammi ja seebiveega. Lauspäikeses soovitatakse esemeid siiski katta.

Poti suurus 

Üks levinumaid vigasid, mida lillepoti valimis tehakse, on liiga suure mõõdu kasuks otsustamine. Arvamus, et suurem pott on parem, sest annab lillele rohkem kasvuruumi, on ekslik. Tegelikult annab see hoopis taimele võimaluse usinasti juuri kasvatama asuda ja seejuures jääb mullapealse osa kasv soiku ning õitsemiseni see nii ei jõuagi, sest kogu jõud ja energia kulub juurtesse. 

Kui otsid potti ümberistutamiseks, siis on hea suuruse valikul lähtuda eelmise lillepoti mõõtudest- uus peaks olema eelmisest vaid sedavõrd suurem, et eelmine anum ideaalselt selle sisse mahuks. Äärmisel juhul võiks suuruse erinevus olla paar sentimeetrit. Kõrgus võiks olla aga ⅓ taime kõrgusest, nii on proportsioonid paigas. 

Liigniiskusest hoidumine

Iga taim on isesuguse niiskusevajadusega, eri suuruses juurtega ning erineva massiga. Kõike seda tuleb lillepoti valimisel silmas pidada. Tihti ei ole keraamilistel lillepottidel põhjas liigse vee äravoolamiseks avasid, seetõttu soovitame poti põhja drenaažikihi tekitada. Selleks on sobilik kasutada väikeseid kive.

Poti kuju

Lillepoti kuju peaks sobima sellesse asetatava taime kõrguse ja kujuga. Näiteks piklikum anum rõhutab hästi ka pikalehelise lille ilu ja seevastu ümmargune vorm toob esile lopsaka taime võlud. Lillepotid ei pea olema klassikaliselt ümarad või kandilised, tasub pilk heita ka kõrgetele  lillepottidele, millel on ruumilisust antud erinevate geomeetriliste kujunditega. Samuti koguvad üha enam populaarsust kivipotid puidust jalgadel, mis sobivad hästi nii hoovi kui ka siseruumidesse. Orhideede jaoks on olemas erilise kujuga anumad, mis hoiavad kõrge kasvuga lille turvaliselt tasakaalus. 

Poti välimus ja disain

Lillepoti üks olulisemaid ülesandeid on tuua esile taime omadusi ja ilu. Mustrite ja värvide valikul soovitame lähtuda taime eripäradest, mustrist, õite värvidest ja kujust. Liigselt silmapaistev disain ei ole samuti mõistlik, sest see võtaks taimelt tähelepanu endale. Selle asemel püüa toalille kirjut mustrit või värvilisi õisi tasakaalustada neutraalsete toonidega. Viimaseks peaks muidugi kaaluma ka interjööriga ühtivust. Ideaalne ümbrispott komplimenteerib nii taime kui ka ruumi selle ümber. 

Eksponeerimine

Lisaks staatiliselt põrandale või riiulile asetamisele saab taimedega ka ruumiliselt mängida. Näiteks toas on huvitav kasutada hoopis jalgadel lillepotti, mis lisab dimensiooni. Võimalusel sobiks lilleanumat kinnitada ka seinale. Rõdul on aga väikese tuule käes rippuv taim tõeliselt efektne. Lillepotti saab hõlpsasti riputada spetsiaalse kinnitusvahendi abil. 

Korduma Kippuvad Küsimused (KKK)

Millised on parimad lillepotid?
Parim lillepott on konkreetsele taimele õige suurusega ja sobivast materjalist. Ideaalne pott on sellise disainiga, mis sobib hästi tuppa ja kaunistab ka taime ennast. 

Mis materjalist lillepotid on kõige kvaliteetsemad?
See sõltub kvaliteedinõuetest. Kõige hingavamad on keraamilised lillepotid, purunemiskindlad aga plastikust. Kuid mõne taime puhul võib olla õigustatud ost hoopis klaasist või puidust lilleposti kasuks. 

Kui suure lillepoti peaks ostma?
Ümbrispott peab olema piisavalt suur, et istutuspott mahub täpselt (maksimaalselt 2cm varuga) selle sisse ning taim püsib selles püsti. 

Millised lillepotid sobivad õue?
Õue sobivad hästi lillepotid, mis on ilmastikukindlad. Seega immutatud puidust või massiivsed keraamilised. Ka betoonist lillepotid või -kastid on tugevad ning rasked, seega sobilikud välitingimustesse. 

Millised lillepotid sobivad rõdule?
Rõdule ja terrassile sobivad kõik materjalid, mis ei purune kergesti ja on peavad vastu erinevatele ilmastikuoludele.