Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Filtreerimine

Hind
Pinge , V
Ühikuid komplektis
Ülekoormuse kaitse
Elemendi suurus LRV08×
Kuvatud: 3
Sorteeri:
Patareid Panasonic, LRV08, 12 V
2,25 € / tk
3,49 / tk
Patareid Panasonic, LRV08, 12 V
  • Elemendi tüüp: Zn/MnO2
  • Elemendi suurus: LRV08
  • Pinge : 12 V
  • Ühikuid komplektis: 1
Tarne
Kättesaamine väljastuspunktist
Patareid Panasonic 6228, LRV08, 12 V, 1 tk
2,30 / tk
Patareid Panasonic 6228, LRV08, 12 V, 1 tk
  • Elemendi tüüp: Li-ion
  • Elemendi suurus: LRV08
  • Pinge : 12 V
  • Ühikuid komplektis: 1
Tarne
Kättesaamine väljastuspunktist
Patareid Panasonic, LRV08
2,79 / tk
Ainult veebis
Patareid Panasonic, LRV08
  • Elemendi suurus: LRV08
  • Ühikuid komplektis: 1
Tarne
Kättesaamine väljastuspunktist

Patareid ja akud

Sõna “patarei” seostub meile telekapuldis kasutatavatega, kui tühi, siis viskame ära ja asendama uuega. “Aku”, aga millegi sellisega, mida saab laadida ja on suur ning kobakas. Võib-olla tuleb silme ette näitena autoaku. Kodustes seadmetes on akud ajaga järjest väiksemaks muutnud ja omandanud sarnase kuju ümmarguse või kandilise patareiga. Võib juhtuda, et suuruse märgistusedki kattuvad. Siit ka võimalus nimetada toidet endiselt “patareiks”, “akuks” või “laetavaks patareiks”.

Suurustest rääkides, siis kõige tuntum tähistus on AAAst kuni Dni, mida kasutatakse tavaliselt ümmargustel patareidel. Mida rohkem ühesuguseid tähti, seda väiksem suurus. Ehk AAA on väiksem AAst. Ning mida kaugem täht tähestikus, seda suurem suurus. Nööppatareid, need leiad näiteks kella seest, või kandilise kujuga võivad kasutada erinevat tähistust.

Ühe- või mitmekordne kasutus

Traditsioonide kohaselt on patareid ühekordsed. Köögikaal näitab kaalunumbreid seni kuni patareil võhma jagub. Ühel hetkel on see tühi ja temaga pole enam midagi muud teha kui kogumiskasti viia. Ühekordsed patareid on soodsamast hinnaklassist ning laialdaselt saadaval erinevates kauplustes.

Üha levinumad on laetavad patareid - kui tühjad, siis paned laadima ning kui laetud, saad taas seadmes kasutada. Laadimiseks ühenda patareitoide juhtmega kontakti. Teisel juhul pead kasutama akulaadimisseadet, mis võimaldab ühte või mitut patareid spetsiaalsetes pesades laadida. Laadimiskordade arv võib olla väga erinev, 500 kuni paari tuhandeni, peamiselt sõltub see aku tüübist.  Seega keskkonnasõbralikum valik võrreldes ühekordse patareidega. Laetavad patareid on tavaliselt valmistatud liitumist või niklist, kuigi leidub ka leeliselementidel põhinevaid variante. 

  Eelised Puudused
 Ühekordsed patareid -Soodsam soetushind kui laetavatel patareidel.
-Seisavad kasutuseta väga kaua
-Igal pool saadaval.
 Peab pärast tühjenemist ära viskama
 Laetavad patareid -Jätkusuutlikumad, kuna on taaskasutatavad ja ei tekida nii palju prügi
-Pikaajaline hind tuleb laadimisega soodsam kui ühekordseid patareisid vahetada
 Soetushind on kõrgem kui ühekordsetel patareidel

Tagamaks patareide töökindlust, siis:
  • Lae akusid ainult ettenähtud laadija/juhtmega.
  • Kui seadet pikaajaliselt ei kasuta, siis soovitatakse aku sellest eemaldada.
  • Ära hoiusta akusid kohas, kus kuum neile liiga teeb. Hoia neid eemal ka lihtsamatest metallesemetest, mis võivad mõjutada patarei keemilisi reaktsioone.
  • Soovides näiteks taskulampi miinuskraadidega kasutades, transpordi eset kotis või keha lähedal. Nii ei pea patarei liialt energiat raiskama toite tööle saamiseks ja lambi valgusvoog on pidev hakkiva asemel.

Leelispatareid

Seda tüüpi vanemad patareid kasutavad voolu tekitamiseks tsink-süsinik elemente, uuemad aga erinevaid leeliselemente. Viimased on keskkonnale ohutumad, kuna kemikaalide  lekkimise oht vooluallika korpusest on väiksem. 

Tavaliselt on leelispatareid kasutusel mänguasjades, köögikaaludes, kellades jm ning mõeldud ühekordseks kasutamiseks. Kuid müügil on leitavad ka laetavad variandid. Seda tüüpi toiteallikat võid rahulikult tagavaraks osta, ootevalmis püsivad nad ca 6 aastat. Ja selle aja jooksul ei kaota nad eriliselt oma toite võimekusest. Samuti on leelispatareid üsna töökindlad näpistavates külmakraadides. 

Nikkel-metallhüdriidaku (NiMH)

1980ndate aastate lõpus jõudis müügile nikkel-metallhüdriidaku, mida saab laadida. See on kallimast hinnaklassist kui leelispatareid. Ette heidetakse sellele variandile eelkõige pikka laadimise aega ning isetühjenemist, kui akut või seadet ei kasutata. 

Vaatamata sellele, et NiMH-akut saab laadida, siis aja jooksul aku suutlikus voolu tekitada muutub tuntavalt. Patarei on küll täis laetud, aga akutrell saab töötada väga lühikest aega ning aku on taas tühi. Oleneb nüüd NiMH-patarei generatsioonist, kuid vähim laadimiste arv jääb sinna 500 korra kanti, enne kui aku täielikult kasutuskõlbmatuks muutub. 

Liitiumaku

Pikalt välja kirjutades “liitiumioonaku”, lühemalt “Li-ioonaku” või ingliskeelse tähisega veelgi lühemalt “Li-ion” on kõige uuem toiteallika tüüp. Oma kerge kaalu tõttu laialt kasutust leidev kaasaskantavates seadmetes, olgu selleks laptop või taskus olev nutitelefon.

Kallim leelispatareist ja nikkel-metallhüdriid akust ning võib-olla on sinugi kõrvu jõudnud erinevad liitumi kaevandamisega seotud teemad. Kuid kalli hinna teeb Li-ion aku tasa oma pika ea ja tõhusa tööga:

  • Kestab NiHM akust kaks korda kauem.
  • Laadimisaeg on suhteliselt kiire, pärast tund-paari on aku taas toimiv.
  • Vaatamata laadimiskordade arvule, siis telefoni puhul märkad erinevust laadimise kvaliteedi ja telefoni töötamise kestvuse vahel ehk aastate pärast.
  • Et Li-ioonaku hästi vastu peaks, siis pigem laadi tihedamalt, kui lased selle täiesti tühjaks.

Korduma kippuvad küsimused (KKK)

Kuidas valida õige suurusega patarei?
Vahetades patereisid, saad spikerdada suurust vanade patareide pealt. Patareipakendilt ja seadmelt võib leida viiteid suurusele.
Millised patarei tüüpe leidub?
Leelispatereid on ühekordsed. Nikkel-metallist (NiMH) on taaslaetavad ning liitumpatareid võivad olla ühekordsed kui taaslaetavad.
Kumb on suurem patarei, D või C suurus?
AA või AAA patareidest on C-suurus suurem, kuid Dst väiksem.