Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Laste mänguasjad

Sooduspakkumised

Ideed ja nõuanded

Mida soovida jõuludeks ehk mänguhimuline spikker päkapikkudele Foto : Sven Lachmann   pixabay.com Oled enamuse kingitusi suutnud välja mõelda ja äragi tellida, aga su teismeline põngerjas on parajasti väga teismeline ja kuulutab, et tema lihtsalt ei tea? Sul on sõbrale kingitus olemas, aga kui tema sult küsib, ...
Päkapikud piiluvad! 20 kingiideed jõuludeks   Foto: Hucklebarry  pixabay.com   Jõulud ei ole enam mägede taga, esimesed rahememmed on lastel tehtud ja kes ei taha viimasel hetkel mööda poode joosta või veebikaubamajast tellides kurta, et õigeks ajaks kohale ei jõua, sest postkontorid töötavad n...
Mida kinkida teismelisele – ja mida pigem mitte? Foto: karsten-winegeart   Unsplash.com   Teismelised lapsed ja neile kingituste tegemine on üks peadmurdev kombinatsioon. Kingitused lastele neile enam päris loosi ei lähe, samas võiks aga anda ka säärases vanuses tegelastele võimaluse ja vabaduse la...
Populaarseimad ja parimad lauamängud ajast aega Foto: Unsplash.com   Üks on kindel - lauamängud on tulnud tagasi, et jääda. Kui osa rahvast sai lapsepõlves mängida vaid usse ja redeleid või Tsirkust ning teised olid ninapidi vaid arvutimängudes, siis nüüd on õnneks tänu maailmaturule taas väga pop...

Kuidas valida lapsele mänguasju

Pole ju niisama öeldud, et mäng on väikeste inimeste töö. Just täpselt nii see ongi. Laps õpib, areneb ja avastab maailma läbi mängu. Seetõttu on eriti oluline valida lapsele õiged ja kvaliteetsed mänguasjad, et mängurõõmu jaguks võimalikult pikaks ajaks. Kuidas aga valida lapsele kõige paremad lelud nii, et vaid mõned hetked hiljem need õnnetult riiulile seisma ei jääks või sootuks oma teekonda prügikastis ei lõpetaks?

Poisid või tüdrukud- kas sellel on lelude valikul tähtsust?

Tänapäeval on väga loomulik, et lapsi ja nende mänguasju ei panda enam tugevalt raamidesse. Kõik lapsed, sõltumata soost võivad mängida nii nukkude kui ka autodega. Ja selles ei ole midagi imelikku, kui pisike poiss soovib omale nukku või mängukööki ning pisipiiga unistab ehtsast bruderi mänguautost.
 
See tegelikult on väga normaalne ja eluterve lähenemine. Pisikestest poistest kasvavad ju tulevased isad, seega on beebinuku eest hoolitsemine tuleviku jaoks vägagi kasulik oskus. Samamoodi saavad väikestest tüdrukutest kunagi tublid autojuhid ja mänguauto on just õige lelu, millega oma sõiduoskust arendada.
 
Kuigi oleme palju vabameelsemad oma laste ja nende lelude suhtes, siis enamasti kipub ikkagi nii olema, et mingid teatud kannid nagu nukud meeldivad tüdrukutele rohkem ja erinevad masinad on siiski pigem mänguasjad poistele. Mõelge siinkohal kasvõi erinevate multifilmikangelaste peale. Pisikesed poisid ei armasta Frozeni multifilmi ja selle tegelasi nii palavalt, kui seda teevad väikesed preilid. 
 
Loomulikult on ka siinkohal erandeid, kuid poisid kipuvad ikkagi rohkem eelistama erinevaid masinaid. Ja kui rääkida pehmetest mänguloomadest, siis pigem soovivad nad kaissu dinosaurust kui jänkut.
Tüdrukud seevastu armastavad aga kodu mängida. Oma mänguköögis kooki küpsetada ja kõikidele pehmetele loomakestele ja nukkudele teed serveerida. 

Lapse vanus ja mänguasjade ohutus

Kõige olulisem lelude valiku juures ongi see, et mängukann vastaks lapse vanusele. See vanuse number mis on märgitud iga mänguasja lisainfosse, pole tegelikult sinna niisama pandud. Kuigi me oleme ilmselt immuunsed juba igasuguste hoiatussiltide, tooteinfode ja õpetuste kohta ja me ei viitsi neid tihtipeale lugeda, siis mängukannide puhul tasub seda siiski teha.

´´Ei ole mõeldud alla 3-aastastele lastele´´- hoiatus mida tasub võtta tõsiselt!

Kõige tähtsam on vanuse reeglit jälgida just laste puhul, kes on alla 3-aastased. Nimelt armastavad pisikesed lapsed omale suhu panna igasuguseid asju. Ja ka see on väga normaalne käitumine, sest asjade katsumine, maitsmine ja kõik muu sinna juurde kuuluv käib lapse arengu ja maailma avastamisega kaasas.
 
Küll aga saate teie lapsevanemana ära teha suure töö ja tuua oma väikelapsele mängimiseks vaid ohutud lelud. Beebidele ja väikelastele on parimad mängukannid just need, millel ei ole väikesi detaile ja osakesi, mis võivad kergelt lelu küljest lahti tulla ning lapsele kurku sattuda. Paneme teile südamele, et oma pisikesele mängukanne valides pange alati rõhku sellele, mis vanuses lapsele lelu mõeldud on.

Puidust või plastikust mänguasjad?

Peamiselt toodetakse lelusid plastikust, sest plastik on hea ja ühtlasi ka soodne materjal, millest annab valmistada peaaegu kõike. Seetõttu on plastikust valmistatud ka erinevad multifilmifiguurid, nukumajad, nukud ja paljud teised lelud. 
 
Tuntud firmade plastikust tooted on valmistatud nii, et need ei sisalda keelatud ja mürgiseid ained ning need on laste jaoks ohutud. Suured tootjad lihtsalt ei saa omale lubada ebakvaliteetseid ja nõuetele mittevastavaid tooteid, mis rikuksid nende mainet.

Puidust lelude tagasitulek!

Väga äge on näha, et ka puidust mänguasjad on poelettidele ringiga müügile tagasi jõudnud. Puidust laste lelud on ühtemoodi nii pisut nostalgilised, ent imearmsad ja praktilised. Nende eluiga on väga pikk seetõttu, et puidust valmistatud mängukannid on tugevad. Jälgige alati seda, et puidust lelud oleksid töödeldud ohutute viimistlusvahenditega.
 
Mängukanne valides eelistage alati tuntud brände odavatele ja tundmatutele tootjatele. Meie julgeme soovitada näiteks selliseid tootjaid ja brände nagu on Paw Patrol , Hape, Montessori, Playmobil, Bruder , Kidkraft , Nerf , Beyblade ja vana hea tuntud Lego.

Arendavad mänguasjad- parim valik lapsele!

Selle üle on palju vaieldud, et mis asjad on tegelikult arendavad mänguasjad. Sageli peavad vanemad arendavate lelude all silmas selliseid tooteid,  mis õpetavad last midagi tegema. Näiteks lugema, arvutama või kirjutama. Arvatakse ka, et mida rohkem on mänguasjal erinevaid võimalusi, tulesid, vilesid ja helisid- seda parem ja arendavam on lelu. On tehtud aga erinevaid uuringuid mis väidavad pigem vastupidist- liiga palju tegevusi ühe mängukanni juures pole hea, sest ajab lapse segadusse ja on lapse jaoks väsitav. See kehtib just väikeste laste puhul. 
 
Ilmselt on iga lapsevanem märganud, et beebidele ja väikelastele meeldivad korduvad tegevused. Meenutagem kasvõi oma lapsepõlvest selliseid tegelasi nagu olid Teletupsud. Nad kõik tegid järjest ühte ja sama tegevust, mis täiskasvanu jaoks tundus pisut totter, kuid lapsi see paelus. Valige oma pisikesele mänguasju samal põhimõttel. Näiteks meeldib väikelastele erinevad pallide toppimise mängud, kus saab palli üha uuesti ja uuesti auku toppida. Või ostke mudilasele puidust klotsid, et neid saaks mitmeid kordi järjest torniks laduda.
 
Sama reegel kehtib ka teiste mängukannide puhul, et lelul olgu vaid mõned tegevused, mis õpetavad pisikestele tegu-tagajärg suhteid. Mida passiivsem on mänguasi ise, seda rohkem loovam ja aktiivsem on laps sellega mängides. Kõige paremaks näiteks on erinevad muusikariistad (kitarr, trummid, süntesaator jms), mis ei tee ilma kätt külge panemata mitte midagi. Kui aga laps saab muusikariista oma kätte, võite kindel olla et tegevust jagub pikemaks ajaks.

Suuremad lapsed, vahvad üheskoos tegemised

Suurte laste puhul on aga loomulik,  et neile meeldivad ka erinevad interaktiivsed mänguasjad. Samuti võivad ka sellised lelud olla mitu ühes- ehk arendavad ja interaktiivsed. Kõige paremad näited sellest on erinevad Legod ja konstruktorid. Esmalt tuleb masin klotsidest valmis ehitada, et seda saaks näiteks patareitoitel sõitma panna. 
 
Ehitades masinat saab laps olla ühtemoodi nii loov, innovaatiline kui ka praktiline. Klotse kokku pannes areneb ja paraneb motoorika ning lapsel on põnev oma kätega midagi valmis ehitada. Üheskoos lapsega ehitades naudite kvaliteetaega. Kas teadsite, et isegi 10-minutit päevas koos lapsega mängides,  loob parema suhte kogu eluks ja toetab lapse kasvamist iseseisvaks ja enesekindlaks inimeseks?
 
Seega otsige kapist välja erinevad pusled, Legod, lauamängud, meisterdamiskomplektid ning võtke aega üheskoos tegutsemiseks. Kuid sarnaselt eelnevale võite vabalt mängida ka nukkudega, pehmete ja karvaste mänguasjadega ning autodega. Lihtsalt lubage lapsel mängu juhtida ja ärge õpetage last , kuidas ja mismoodi mingi asjaga peab mängima. Tundke lihtsalt üheskoos mängimisest rõõmu!

Ka õues võib vahva olla- valige vaid õiged õue mänguasjad!

Ilmselt oleme kõik kuulnud, kuidas tänapäeva lapsed ei soovi enam õues mängida ja istuvad toas ainult nutitelefonis. Tihtipeale pole lastel õues lihtsalt mitte midagi teha. Kui aga anda lastele kätte vahvad õuemänguasjad ja näidata ette, kuidas mäng käib või hoopis koos lastega mängida, tulevad lapsed alati sellega kaasa.
 
Ostke koju näiteks laste jalgpalliväravad ja jalgpall või paigaldage koduhoovi batuut. Mängige üheskoos liivakastis koos uute liivavormidega ning laske seebimullitajal samal ajal mulle puhuda. Talveks varuge valmis kelk või äge lumelaud ning peagi naudivad teie lapsed õues mängimist.

Korduma Kippuvad Küsimused (KKK)

Millised on head mänguasjad?
Head lelud on kvaliteetsed ja valitud vastavalt lapse vanusele.
 
Milliseid mänguasju beebidele osta?
See sõltub beebi vanusest. Pisikestele beebidele sobivad erinevad kõristid, suurematele tegelastele aga erinevad toppimise- ja ladumise mängud. Veenduge alati selles, et lelul ei ole väikeseid osakesi ning et toode on lapsele ohutu.
 
Kas puidust mänguasjad on paremad, kui plastikust?
Puidust mänguasjad on ehedad ja naturaalsed ja kestavad kaua. Ei ole saladus, et puidust klotsidega saab mängida veel mitu põlvkonda lapsi. Plastikust lelud on üldiselt soodsama hinnaga, kuid mitte alati. Palju sõltub just mängukannist endast. Ja ei saa öelda, et üks on parem kui teine .
 
Millised on last arendavad mänguasjad?
Tegemist on leludega, mis arendavad väikelapse loomingulisust ja motoorikat.
 
Kuidas veenduda, et mänguasi on lapsele ohutu?
Lugege alati tootega kaasas olevat infot ja kasutusjuhendit ning kasutage lelusid sihtotstarbeliselt. Kui märkate, et mängukann on katki või saanud kannatada, siis ärge lubage lapsel sellega enam edasi mängida. Kui lelul kehtib garantii, viige toode poodi tagasi või juhul kui ostsite toote e-poest, tagastage kaup müüjale.