Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Köögivalamud, tarvikud

Sooduspakkumised

Ideed ja nõuanded

Kuidas paigaldada valamut Korteri remontimisel soovib iga omanik saada kõrge kvaliteediga tulemust ilma tohutute kuludeta. Valitud materjalide puhul on harva võimalik säästa, kuid igaühel on võimalik peale natukest õppimist proovida remonti või paigaldustööd ise ära teha. Valamute ...
Kuidas valida köögisegistit? Köögis veedame paratamatult üsna palju aega ning seetõttu valime selle sisustamiseks ka selliseid seadmeid ja vahendeid, mis on mugavad ja meeldivad kasutada. Täna räägime aga esmapilgul küll tähtsusetust, kuid siiski väga olulisest köögi elemendist – segi...
Miks on vannitoa valamu kõrgus oluline? Foto: pexels.com Valamu on üks säärane seadeldis, mida nagu ei pane tähelegi… kuni ta olemas on, ja sind märjaks ei pritsi, üle ei aja ja sa temani ulatud, või vastupidi – ei saa küürutamisest valusat selga.  Aga millises kõrguses peaks siis üks ...
Kuidas käib efektiivne katlakivi eemaldamine? Foto: Motrenkovg, Freepik.com Katlakivi on teada-tuntud tüütus, mis paratamatult elu jooksul inimeste kraanikausse või veekeetjaid külastab. Miks üldse tekib katlakivi? Kas seda on võimalik ennetada? Kui katlakivi on juba tekkinud, siis kuidas seda ...

Köögivalamud

Hästi ja hoolikalt planeeritud köök on kindlasti ka soodsam kui hilisemad muudatused, sest kestab pikki aastaid. Uue köögivalamu valikul kerkib päevakorda palju küsimusi, mis teinekord tavainimese pea päris sassi võivad ajada. Seda enam, et köögivalamute valik pidevalt laieneb ja uusi mudeleid tekib järjest juurde. Kui sinu peres vajab väljavahetamist köögivalamu, siis uue valikul võiksid silmas pidada mõningaid lihtsaid näpunäiteid. Lisaks on oluline, et valamu oleks kuuma- ja külmakindel, et okuum kastrul ega sügavkülmast võetud toidupakend ei kahjustaks selle pinda.

Köögi valamu tüüp

  • Pealt süvistatav - See klassikaline paigaldusmeetod tähistab valamu paigaldamist tööpinnas olevasse eelnevalt ettevalmistatud avasse ülaltpoolt.See sobib erineva kuju, suuruse ja stiiliga valamute korral. Võite olla kindel, et mõni seda tüüpi valamu sobib stiili poolest teie kööki.
  • Alt süvistatav - Selline lahendus eeldab paraku väga hea kvaliteediga valamut, mis on tihti ka kõrgema hinnaga. Kvaliteetsete tootjate valamute mõõdud on reeglina sarnased ja ka materjali paksuse ega pakkimise arvelt pole kokku hoitud. 

Paigaldusviis

  • Pealt paigaldatavate valamute peamiseks eeliseks on nende kiire ja lihtne paigaldus ja soodsam hind. Kuna valamu serv katab töötasapinda, pole vaja tunda hirmu, et mõnda raskemat potti või panni loputades tasapinna kivist äär juhusliku müksu tõttu kahjustatud saab.  Enamasti kasutatakse lamineeritud ja puittöötasapindade puhul. Valamu miinuseks tagasihoidlikum esteetiline väärtus ja ebapraktilisus.
  • Alt paigaldamine on kõige populaarsem lahendus. Valamuava suurune ava lõigatakse tasapinna sisse, selle servad poleeritakse ja valamu kinnitatakse töötasapinna alla. Tulemus on kena ja praktiline ning tasapinnale tekkida võiva leivapuru vms saab otse valamusse pühkida! Sobib suurepäraselt kivitasapinnaga ning on peaaegu hooldusvaba.

Köögivalamu materjal

Roostevaba ja graniit

Materjali valikul on paljude jaoks otsustavaks teguriks hind. Kui roostevabade valamute hind jääb keskmiselt 100 euro kanti, siis graniitvalamute eest tuleb välja käia juba suurem rahasumma. Materjali puhul aga mängib väga olulist rolli selle vastupidavus. Roostevabade valamute eluiga on keskmiselt kümmekond aastat, aga graniitvalamute puhul võib see küündida lausa paarikümne aastani. Graniitvalamu pind talub tänu spetsiaalsele kattele kuni 280°C temperatuuri, on äärmiselt vastupidav kodukeemia suhtes ja termilisele šokile. Graniitvalamute puhul on võimalik valida paljude eri värvitoonide hulgast alustades puhtast valgest ning lõpetades süsimustaga. 

Keraamika

Keraamika on kõvem kui metall, väga kriimustuskindel ja ülimalt hügieeniline. Näiteks on olemas erilisi pinnatöötluseid, millelt voolab vesi ja mustus ära, jättes pinna kaunilt puhtaks. See tähendab, et valamu püsib kauem puhtana ning puhastamisele kulub ka senisest vähem või üldse mitte kodukeemiat. 

Vask

Vasest kraanikausid on väga isikupärased ja roostekindlad. Seega sobib vasest kraanikauss suurepäraselt kööki. Kvaliteetseks loetakse sellist kraanikaussi, mis on tehtud vähemalt 99% puhtast vasest. Selle puhastamisel tuleb aga vältida tugevate kemikaalide kasutamist. 

Komposiit

Tavaliselt on komposiitkraanikausid valmistatud graniidi- või kvartsipurust ja segatud elastsete akrüül- ja polümeermaterjalidega. Seda tüüpi materjalid on reeglina tugevad ja vastupidavad kriimustustele. Siiski ei pruugi nad taluda hästi kuuma ja tugevatoimelist kodukeemiat. 

Malm

Tegu on järjekordse väga vastupidava materjaliga ja eriti hea valik on see valge värvi austajaile. Saadaval on ka muid värve, kuid sisekujundajad soovitavad vältida ultramoodsaid värve esemete puhul, mis ilmselt täidavad enda ülesannet väga pikka aega, nagu näiteks kraanikausid. Meeles tuleb pidada ka seda, et malmist kraanikausid on rasked. Veendu enne paigaldamist, et tööpind, kuhu kraanikauss läheb, on piisavalt tugev ja mööbli konstruktsioon peab raskusele vastu. 

Valamu suurus

Köögivalamu valikul on määrava tähtsusega valamu suurus. Valamu alla jääva kapi laiusest sõltub see kas valamu kauss mahub sinna ära. Suuruse puhul ei tohiks unustada mõelda ka sellele, kas kraanikaussi kasutatakse vaid üksikute nõude ja toiduainete pesemiseks või on toiduvalmistamisel kasutusel ka valamu lisapind. Köögivalamute sügavus on tavaliselt 17–25 cm. Sügavamad valamud võimaldavad rohkem ruumi selliste esemete pesemiseks nagu kõrged potid, ahjuplaadid ja vaasid.

Hooldus

Selleks, et köögivalamu kestaks pikki aastaid ja säilitaks oma silmapaistva välimuse, tuleb seda ka järjepidevalt hooldada. Õnneks aga ei nõua valamu eest hoolitsemine palju aega ega spetsiaalseid puhastusvahendeid. Roostevabade valamute puhul peab kindlasti arvestama sellega, et tegemist on siiski õrna materjaliga, mis võib kergesti kriimustuda.  Nende hooldamiseks piisab ka kõige tavalisematest puhastusvahenditest, et pind taas läikima lüüa. Graniitvalamute särava pinna säilitamiseks tuleb sobivad hästi nõudepesuvahend ja kreempuhastaja. Tugevate ja kuivanud plekkide vastu aitab kõige efektiivsemalt nõudepesumasina tablett. 

Valamu kuju, värv ja disain

Köögi planeerimine on tavaliselt pikk ja põhjalik protsess, mille käigus pannakse klappima kõik detailid kuni värvilahenduste, käepideme viimistluse ja valamu kujuni välja. Kindlasti peaks köögivalamu sobituma hästi töötasapinnaga ja sulanduma üldiselt tervikusse. Selle, millise kujuga valamu kasuks otsustada, määrab ühelt poolt personaalne maitse-eelistus, teisalt aga praktiline kasutusharjumus. Kui oled harjunud kaheosalise köögivalamuga või pead mahutama korraga ära mitme inimese nõud ning pestavad köögiviljad, siis tasub seda kindlasti ostul silmas pidada. Põnevad värvi või tekstuuri lahendused võivad köögile lisada isikupära. 

Valamu lisatarvikud

Köögivalamu ostuga käivad tavaliselt kaasas ka lisatarvikud: segisti, nõrutuskauss, sifoon, lõikelaud, seebidosaator jne. Segisti valikul soovitame lähtuda valamu materjalist ja disainist. Samuti on tähtis mugavus, et nõude pesemine ja toidu valmistamine sujuks kiirelt ja mugavalt. Neile, kes hindavad praktilisi lahendusi, on soovitav valamule juurde osta ka sobiv nõrutuskauss ja lõikelaud, mis õigete mõõtude puhul on võimalik kinnitada otse valamukausile. Lisaks sellele on olemas ka seebidosaatorid, mida saab paigaldada valamu külge. 

Korduma kippuvad küsimused (KKK)

Milline on parim köögivalamu?
Parim köögivalamu sobitub välimuselt ja disainilt köögimööbliga, on vastupidavast materjalist ja kergesti hooldatav. 
 
Mida jälgida köögivalamut valides?
Esmalt peaks tähelepanu pöörama tasapinna või köögikapi laiusele, seega on mõõdud on olulised. Seejuures mängivad valamut valides rolli nii laius kui ka sügavus. Lisaks on tähtsad materjal ja praktilisus. 
 
Kui suur peaks olema köögivalamu?
Iga tootja toob välja valamute puhul minimaalse aluskapi laiuse, mis aitab leida kööki sobiva kraanikausi. Köögivalamute sügavus on tavaliselt 17–25 cm. Sügavamas valamus on mugav suuremaid esemeid loputada. 
 
Mis vahe on alt ja ülevalt paigaldavate köögivalamutel?
Pealt paigaldatavad pannakse töötasapinna peale, mille eeliseks on kiire ja lihtne paigaldus. Alt paigaldatava puhul lõigatakse plaadi sisse valamu suurune ava. 
 
Millist köögivalamut on kõige lihtsam hooldada?
Graniit-, malm- ja keraamilised valamud on kõige vastupidavamad ja lihtsamini hooldatavad. Alati tasub usaldada ka kvaliteetsete tootjate valikut, nagu näiteks Franke, Halmar, Cersaint või Aquasanita.