Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Jalgrattad ja tasakaaluliikurid

Sooduspakkumised

Ideed ja nõuanded

Aeroobne treening - kuidas, miks ja kellele? Foto: pexels.com „Leopoldvõimlemine algab nüüd ja kohe! Sa löö kaasa, ära ole laisk ja lohe! Tee kõik täpselt nagu mina, siis saad tugevaks ka sina Kasvad ruttu, oled tubli, terve laps!“ (Esitaja Harry Kõrvits, helilooja Tõnis Kõrvits, sõnad Tii...
Kuidas valida õiged jalgratta rehvi mõõdud? Foto: Autor Clique Studios, Unsplash.com Vanasõna ütleb, et kõik mis liigub, see kulub. Olenemata, kas oled pühapäevasõitja või treenid iga päev rattal, ühel hetkel tuleb selle rehve vahetada samamoodi nagu autol. Kindlasti tasub enne uue hooajaga a...
Kuidas valida õige ratta raami suurus Foto: Autor Bearfotos, Freepik.com Statistika alusel ostetakse Eestis iga auto kohta kolm jalgratast. Seda on rõõm teada, kuna jalgrattasõit on tervislik ning ei kahjusta meie keskkonda. Jalgratta soetamisel on väga oluline valida õige suurusega rat...
Matkamine on nii mmmmmõnus Foto: spencer-gurley   pexels.com   Läki matkama, läki matkama! Lausa lust on ju südasuvel astuda läbi metsade, üle niitude, tõusta mäkke ja uuesti laskuda. Läki naeruga, läki lauluga – nii on kaugusi ületada mõnusam! (Uno Naissoo) Matk...
Kas valida jalgratas või tasakaaluliikur?
 
Hea füüsiline vorm on oluline nii laste kui täiskasvanute puhul. Rattasõit on sport, mida saab harrastada kogu perega. Kuid tänapäeval on jalgrattast innovaatilisemaid sõidukeid nagu näiteks tasakaaluliikur. Kumba siis eelistada? Tegelikult vahet ei olegi, peaasi, et nii suured kui väikesed saaksid end värskes õhus liigutada. Meelepärast sõidukit soetades lähtu sellest, kus ja kui tihti seda kasutama hakkad.
 
Jalgrattad
Lapsed, naised ja mehed on kehaehituselt ja kasvult erinevad, kuid kuna jalgratas on universaalne sõiduvahend, siis leidub igaühele oma. Põhiline erinevus seisnebki raami ja rataste suuruses. Õiges suuruses jalgratta valimine on väga oluline, kuna see mõjutab nii sõidumugavust kui kehahoiakut. Reeglina jagatakse rattad viieks erinevaks tüübiks:
 
 • Laste jalgrattad
 • Jalgrattad naistele
 • Meeste jalgrattad
 • Unisex rattad
 • Noorukite jalgrattad
 
Tasakaaluliikurid
Kui lapse jaoks on jalgratas liialt „eilne päev“, siis soeta talle popp ja noortepärane tasakaaluliikur. Tasakaaluliikurid ei ole tehniliselt just ülemäära keerulise ehitusega. Tasakaaluliikuril on põhimõtteliselt neli olulisemat omadust, mille põhjal sõiduk välja valida:

 • Maksimaalne distants ühe laadimisega
 • Suurim saavutatav kiirus
 • Laadimise aeg
 • Maksimaalne kandevõime

Otstarve
Kus sa sõitma hakkad – linnas, kergliiklusteedel, maanteel või hoopis metsas?
 
Maantee- või metsasõitudeks eelista jalgratast:
 
 • Maastikuratas – laiade rehvidega sportlik ratas metsas ja mägedes liiklemiseks.
 • Maanteeratas – aerodünaamilise sõiduasendiga jalgratas, mida iseloomustab kiirus ja kergus.
 
Linnatänavatel saab mugavalt liigelda nii jalgratta kui ka tasakaaluliikuriga:
 
 • Linnaratas – heade veeremisomadustega ja reeglina täieliku mugavusvarustusega ratas.
 • Tasakaaluliikur – eelista suuremate ratastega mudelit, mis ületab erinevad takistused, näiteks äärekivid, sujuvamalt ning on täpsemini juhitav.
 
Lisavarustus
Tasakaaluliikurit ilmestavad erinevad eriefektid. Muusika kuulamiseks on vingematele tasakaaluliikuritele integreeritud kõlarid. Hämaras lisavad efekti värvilised tulukesed, mis on ühtlasi ka kasulikud, muutes sõitja kaasliiklejatele nähtavaks.

Jalgratta lisavarustusse kuulub enamasti ohutusvarustus nagu helkurid, tuled, signaalkell. Mugavusvarustusest võiksid olla pudelihoidja ja pakiraam. Kiiver on oluline mõlema sõiduki puhul!

Vali sobiv sõiduk
Eelistad klassikalist jalgratast või uuenduslikku tasakaaluliikurit – mõlemad sõidukid on hea viis end aktiivsena hoida. Vali sobiv sõiduk K-rautast!