Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Televiisorid ja tarvikud

Sooduspakkumised

Ideed ja nõuanded

Kuidas valida telerit? Foto: Pexels.com Televiisor on iga kodu lahutamatu osa. Tehnoloogia uueneb kiiresti ning kümme aastat tagasi ostetud teler ei suuda enam võistelda uutega. Telerite valik poodides muutub üha mitmekesisemaks. Kuidas valida telerit, kui valik on niivõr...
Miks on teleri vaatamise kaugus oluline? Foto: Ksenja Chernaya. Pexels.com Televiisorid on meie kodude lahutamatu osa. Enamus tänapäeva lapsi kasvab üles koos ekraaniga. Pikka aega on vanemad lähtunud tarkusest, et liiga lähedalt teleri vaatamine kahjustab silmi. Kas sellel on ka tõepõhi a...
Kas osta Sony PlayStation 4 Pro? Foto: Fabian Albert. Unsplash.com  Sony PlayStation 4 mängukonsoolist on turul kaks versiooni. Esialgu lasti välja Sony PlayStation 4, mis võeti üsna soojalt vastu, kuid siiski ei saa öelda, et tegu oli parima mängukonsooliga. PS4 Pro ilmus müügile 20...

Kuidas valida televiisorit?

Televiisor- see on asi mis on enamjaolt igas kodus olemas. Kellel suurem, kellel väiksem kuid ilma selleta me enam oma elu ette ei kujuta. Esimene televiisor nägi ilmavalgust juba 1926ndal aastal, Šoti teadlase John L. Bairdi poolt. Tõsi küll, et see seadeldis oli veel päris kaugel sellest, mida me hetkel teleriks peame. Ja läks ligi kolmkümmend aastat veel selle jaoks, et kast hakkaks edastama värvilist pilti. Esimesena nägid värvilist telerit Ameeriklased ning peaaegu kümme aastat hiljem jõudis värvimaailm ka Euroopasse. Eestis oli võimalik esmakordselt värvilist telepilti näha alles 1972 aastal.

Kaasaegne teler on kõike muud kui lihtsalt masin, mis telepilti edastab. Praegusel ajal on tegemist pigem multimeediakeskusega, kus valikuid mida ja kuidas sealt vaadata on mitmeid. Teame ju kõik, et viimasepeal teler surfab netis ja omab erinevaid äppe, tänu millele saame vaadata erinevaid filme, videoid ja teleseriaale.

Kuidas aga teha see õige valik ja leida just endale sobiv televiisor?

Teleri suurus

Sellega kipub olema nii, et kui vähegi ruum seda võimaldab, siis valida koju võimalikult suur teler. Miks? Ikka sellepärast, et saada kätte parim elamus nii filmidest kui ka kaasahaaravatest seriaalidest. Üldiselt kipub olema nii, et magamistubades on levinum suurus 32 tolli ning elutuppa valitakse võimalikult suur teler.

Teleri suurus on märgitud tollides, seadme diagonaali järgi. Diagonaali mõõdetakse teleri ekraani ülemisest nurgast kuni parempoolse alumise nurgani. Enne kui telerit koju tooma hakkate, tasub üle kontrollida veel selle aluse ja raami füüsilised mõõtmed. Ikka selleks, et uus ’’sõber’’ kindlasti koju ära mahuks.  Et kodus lihtsam mõõta oleks on teleri diagonaal tollides ümber teisendatud sentimeetriteks järgmises tabelis:

Teleri diagonaal tollides
Teleri diagonaali mõõtmed cm
32 tolli
81 cm
42 tolli
106 cm
45 tolli
114 cm
50 tolli
127 cm
55 tolli
140 cm
58 tolli
147 cm
60 tolli
152 cm
65 tolli
165 cm
70 tolli
178 cm
75 tolli
190 cm

 

Teleri vaatamise kaugus 

Kõikidel teleritel on soovitatav kaugus ja õige nurk, mida peaks arvesse võtma kui masina koju toote ning tuppa paigutate. Ideaalis peab ekraan katma ligi 40 kraadi vaataja vaateväljast, mida on väga lihtne välja arvutada, kui teate oma pildimasina suurust. Selle jaoks tuleb ekraani suurus korrutada 1,2ga, ehk näiteks 32 tollise televiisori minimaalne vaatamise kaugus peaks olema vähemalt üks meeter. Muidugi tasub uurida, mis ekraanitüübiga on tegemist, sest erinevate ekraanide vaataja kaugus on pisut erinev tehniliste iseärasuste tõttu.

Ekraani tüüp 

Kui mäletame veel vanaaegseid telereid, millel ekraan oli kumer ja kohati moonutas pildi päris korralikult, siis kaasaegsetel masinatel seda muret enam ammu ei ole.  Hetkel on müügil kaks erinevat ekraanitüüpi- lame ja nõgus ekraan. Igal ekraanil on kahtlemata oma oma head ja vead:

  • Lame ekraan - kõige laialdasemalt levinud ekraani tüüp, mis võtab kodus vähe ruumi. Sellise ekraaniga telereid on lihtne ja mugav seinale kinnitada spetsiaalse teleri seinakinnituse abil, mida on võimalik osta igast suuremast poest. Eeliseks nõgusa ekraani ees on kahtlemata suurem ja mugavam vaatenurk ja soodsam hind.

  • Nõgus ekraan - väidetavalt kõige tõetruum vaatamise elamus. Ekraan tekitab tunde justkui pilt haaraks sind endasse ning kõik tegevused toimuvad sinu ümber. Samuti tekitab see kerge 3D efekti. Ja loomulikult näeb selline teler lihtsalt niivõrd teistmoodi ja omanäoline välja. Paraku aga tekitab see ka ka kõverpeegli efekti ning tänu erinevatele peegeldustele võib see vaatajat häirida. Parima vaatajakogemuse saab sellise ekraanitüübi puhul, kui istuda otse teleri ees.

Resolutsioon

Kindlasti jälgi televiisori resolutsiooni näitajaid. Lihtsalt öeldes, tekitavad teleris pildi meie jaoks tuhanded pisikesed täpikesed, mida nimetatakse piksliteks. Mida kõrgem ja parem on ekraani resolutsioon, seda teravam ja parem on televiisori pilt. Kindlasti olete märganud telerite müügiinfos selliseid lühendeid nagu HD, Full HD ja Ultra HD (4k ja 8k)

  • HD- high definition, mis hõlmab endas piksli mõõtusid 1280 x 720. Mida väiksem on HD ekraan, seda parem tundub selle pildikvaliteet. Kuna HD oli aga esimese selge ja puhta pildi versioone, on tehnikamaailm edasi liikunud ning vaid HD ekraani valides, ei pruugi vaatajaelamus enam kõige parem olla.

  • Full HD- seda peetakse tänapäeva standardiks. Piksleid on Full HD puhul juba 1920 x 1080. Ka kõik kaasaegsed videod, mida on võimalik näiteks Netflixist ja Youtubest piiluda on juba Full HD resolutsiooniga, rääkimata erinevatest DVD filmidest. Seega, kui hakkate telerit ostma, siis alla Full HD ei tasu seda vaadata.

  • Ultra HD- tihtipeale pannakse Ultra HD ja 4k mõiste ´´samasse patta’’, tegelikult see päris nii aga ei ole. Nimelt on siiski üks pisikene tehniline erinevus pikslite arvus UHD  3860 x 2160 pikslit- ehk pisut vähem kui 4k.

  • UHD ehk 4k- üks kaasaegsemaid lahendusi omades 4096 x 2160 pikslit. Suurepärane resolutsioon ning alates 55 tollistest telerites on see ka ainuõige valik, sest siis ei paista suurelt ekraanilt vaadates teraline.

  • UHD ehk 8k- hetkel resolutsioonide kroonimata kuningas. Kahtlemata kõige kvaliteetsem ja puhtam pilt, mille taga peidab end 7680 x 4320 pikslit, ehk kokku ca 33 miljonit pikslit.  Ligi neli korda enam piksleid kui seda on 4k televiisoritel ning hoopis teistsugune resolutsioon ja tõetruum telepilt. Selle põhjuseks on asjaolu, et 8K-telerites olevad pikslid on nii pisikesed, et neid ei saa isegi väga lähedalt eristada.

  • WSVGA- ehk Wide Super VGA. Ehk resolutsioon mis on 1024 x576 või 1024 x 600 pikslit, mis on SVGA standardi (800 x 600) laiekraani versioon

Ekraanitüübid

Kindlasti üks kõige tähtsamaid omadusi, mida televiisorit ostes jälgida. Igal ekraani tüübil on kahtlemata oma head ja vead, kuid mida kaasaegsem on teleri ekraan, seda parema vaatajakogemuse te saate:

  • OLED- sellisel paneelil on võime iga ekraani piksli värvi ja heledusastet eraldi muuta või sootuks välja lülitada. OLED võimaldab näidata  väga head musta värvi, suurepärast kontrasti ja vaatenurka. Paraku on sellised ekraanid suhteliselt kallid ning kui pikka aega on teleril sama pilt ees, siis võib see n.ö sisse põleda, nagu vanemate plasmatelerite puhul. Muidugi ei juhtu selline asi kindlasti vaid hetkega, kuid seda on nende ekraanide puhul täheldatud.

  • QLED- tegemist on Samsungi toote turundusnimega, mis märgib nende uut LED- telerite seeriat. Erinevus tavalise LED ja QLED vahel seisneb selles, et Samsung on LCD paneeli ja LED paneeli vahele filtri, mis toob värvid paremini ja kirkamalt esile

  • HDR- tähendab High Dynamic Range, ehk maakeeli tähendab see värvi, kontrastsust ja heledust. 4K HDRiga pakuvad telepildid väga laia värvivalikut, palju suuremat valgustugevust ja peenemaid üleminekuid sügavamast mustast kuni puhtaima valgeni.

  • NanoCell- tehnoloogia, mis on välja töötatud LG poolt, et ka teleri ekraani kõrvalt vaadates säilivad selged värvid ja õige heledus.

  • Direct LED- võimaldab LEDide jaotamist kogu maatriksi taga oleval alal. Direct LED ekraanil on ühtlasem valgustus, kõrge kontrastsuse tase ja valguse puudumine servades, võrreldes tavalise LED ekraaniga. Samas tuleb tõdeda, et selline ekraan kasutab rohkem energiat.

Funtksioonid

Kuna ka televiisorid käivad ajaga kaasas, on tänapäevased mudelid on varustatud paljude lisafunktsioonidega. Loomulikult võivad olla need erineval tootjal ja mudelil pisut erinevad, kuid üldine põhimõte jääb enamasti samaks.

Smart TV

Kõige lihtsamalt öeldes tähendab see seda, et teler toetab internetiühendust, tänu millele on võimalik kasutada erinevaid äppe nagu näiteks Netflix. Kuna turul on palju telerite tootjaid on iga tegija kujundanud enda teleri jaoks oma Smart TV. Ja tuleb tunnistada, et nii mõnigi on sellega suurepäraselt hakkama saanud, ent on ka neid , kellel on arenguruumi ja seda just kasutajasõbralikkuse  suhtes. Tuntumad Smart TV on järgmised:

  • Android TV- süsteem, mida kasutatakse ka androidi põhistes nutitelefonides.  Teleriekraanilt näeb see küll pisut teistmoodi välja, ent põhiidee on sama. Sellega töötavad samad Androidi põhised mängud ja rakendused nagu nutitelefonis. Android TV on installitud Philipsi, Sony ja Sharpi televiisoritesse ja meediumpleieritesse ning tegemist on väga kasutajasõbraliku lahendusega.

  • MyHomeScreen- tegemist on Panasonicu firma Smart TV süsteemiga. See põhineb Firefoxi brauseril ja siiani tundub, et kasutajad väga ei nurise.

  • WebOS- see on LG nutiteleri platvorm, mis alguses sai kasutajate poolt palju negatiivset tagasisidet. Tänaseks on nad teinud palju muudatusi – kiirema juurdepääsu kõige sagedamini kasutatavatele rakendustele ning kasutajamugavus on oluliselt paranenud.

  • Smart HUB/Tizen OS- see on Samsungi süsteem mis on ka üks populaarsemaid. Suurt rolli mängib ilmselt selles ka tõsiasi, et Samsung on suurim nutiteleviisorite tootja. Nende kasuks räägib muidugi ka  suurepärane kasutajamugavus ja lihtsus.

  • Saphi- nutiTV platvorm, mis on kasutusel Philipsi telerites. Peamiseks miinuseks on erinevate rakenduste vähesus.

3D funktsioon

Kui tavapäraselt oleme harjunud vaatama teleripilti 2D versioonis, siis 3D funktsioon viib vaataja hoopis teisele tasemele. Tõsi küll, et päris kino efekti see ikkagi välja ei anna kuid nagu öeldakse: ´´Vaesel ajal, abiks seegi´´. Tavaliselt on sel puhul kaasas kaks või kolm paari spetsiaalseid prille, mis aitavad 3D efekti loomisele kaasa. Iseasi on muidugi see, kui tihti ja kas üldse 3D funktsioon kodus kasutust leiab.

Pilt pildis

Võimalus vaadata ühel ekraanil samaaegselt kahte erinevat pilti. Kellele see sobib ja kellele mitte on muidugi iseasi.

Tagumine taustavalgus

Kerge valgustus teleri tagumisel küljel, mis vähendab ekraanil tajutavat heledust ja kontrasti. See on mugav lahendus, kui vaadata pimedas toas telerit, sest silmad ei väsi nii kiirelt.

Sisseehitatud digibox / tüüner

Tänapäeval on enamusel teleritel sisseehitatud telesignaali vastuvõtja. Kui sa soetad endale teleri, näiteks, sisseehitatud DVB-T TV-tuuneriga, saad sa vaadata maapealselt edastatavat telesignaali.

Televiisori heli

Tänapäeva telerid on küllaltki õhukesed ja seetõttu ei ole sinna sisse võimalik paigaldada nii head helisüsteemi, kui kohati filmide ja muusika kuulamiseks vaja oleks. Küll aga on võimalik osta lisaks näiteks kas soundbar, mis teeb tänapäeval juba väga head heli või eraldi kodukinosüsteem ja kõlarid.

Ühendused

Televiisorit on võimalik ühendada erinevate seadmetega kas siis juhtmega või juhtmevabalt. Juhtmega ühendused on näiteks HDMI, MHL, USB, Euro-SCART terminal ja PC (D-sub) sisend. Juhtmevabad lahendused aga WiFi, WiFi Direct, WiDi, DLNA ja NFC.

Hind ja energiatõhusus

Hind sõltub sellest, mis firma tootega on tegu, kui suur on selle ekraan ja kui hea on resolutsioon. Alati ei pruugi odav olla kõige parem. Kui soovite aga elektriarvete pealt kokku hoida, tasub soetada omale LED ekraaniga teler, mis on oluliselt energiasäästlikum. 

Parima hinnaga teleri leiad endale 25 novembril, kui algab Must reede! Musta reede aegu on k-rautas suured allahindlused ja ohtralt sooduspakkumisi! Tule ja vaata järgi!

Korduma Kippuvad Küsimused (KKK)

Milline on parim teler?

Parim televiisor on õiges suuruses, hea resolutsiooni ning kaasaegse ekraanitüübiga mis on piisavalt energiasäästlik.

Mida jälgida televiisorit ostes?

Tuleb mõelda, kas teler on õiges suuruses ja kas vaatajakaugus on sobilik. Seejärel vaadata teleri tehnilisi näitajaid ja vajalikke lisafunktsioone.

Kui suure ekraaniga teleri peaks ostma?

Teler tuleks osta nii suur kui ruum võimaldab, aga silmas tuleb pidada seda, et vaatajakaugus oleks sobiv.

Mis asi on smart tv?

Smart TV tähendab nutitelerit, ehk võimalust televiisoriga internetis surfata ja erinevaid rakendusi kasutada.

Millised on parimad televiisorite tootjad?

Parimate tootjate esireas on kahtlemata suurtootjad Samsung, LG, Sony ja Philips. Samuti on müügil ka TCL, Panasonic, Sharp, Thomson ja Hitachi firma tooteid.