Aiatööd aprillikuus

Tärkav kevad muudab aiapidaja aprillikuu tegusaks. Suveks ettevalmistumise ja kevadise aiakoristuse tähe all mööduva aprillikuu lõpus saab tõenäoliselt koduaias juba ka esimesed taimed mulda pista.

Kevadiste aiatööde alustamise ladusamaks sujumiseks tuletame meelde mõned juhtnöörid aprillikuu tegemisteks:

Aiatööd

• Et taim saaks lopsakalt kasvada, väeta viljapuud. Kevadel, mil taim alustab kasvamist, on tema väetisetarve kõige suurem.

• Lõika külma- ja lumekahjustustega viljapuud, mille puhul keskendu võra taastamisele. Marjapõõsastelt eemalda murdunud ja risti-rästi kasvavad oksad.
Piira ka hekioksi ning tee neile noorenduslõikus. Turgutuskuuri vajavad ka viinapuud, millelt peaksid lõikama nõrgad ja peenikesed võrsed.

• Ole muru hooldamisel ettevaatlik – kui pinnas ei ole piisavalt tahenenud, siis võimalik, et selle põhjalikum hooldamine võib venida hoopiski maikuusse. Lase murul rahulikult talvest kosuda ning ära märjale pinnasele toimetama mine. Aprillikuu lõpus nii tagasihoidlik olema siiski ei pea ning võid esimese hooldustööna muru näiteks läbi riisuda.

• Kindlasti saad aga üle käia lillepeenrad, need eelmise aasta kuivanud vartest puhastada, peenart kobestada ja neid kompostmullaga värskendada.

• Aprillikuu lõpus, mil maapind on sulanud, saad istutada ka esimesed põõsad, viljapuud ja hekitaimed. Kevadel on soovitatav istutada ka näiteks roosid ja elulõngad.

Tubased tööd

• Kujunda oma rõdukastid, neisse võid istutada nii lilli kui maitserohelist – aedsalveid, pune, tüümiani. Kuna aprillikuine päike istutatud taimi veel piisavalt ei soojenda, siis rõdukastid võiksid kuni maikuuni toas soojas olla.

• Vaata üle ka oma toataimed – mõni neist ehk vajab kohendamist, on oma vormi kaotanud või välja veninud. Kui märtsis sa toataimi ümber ei istutanud ega väetanud, siis võid seda teha nüüd.

• Külva lühemat ettekasvatusaega vajavad suvelilled, näiteks lõvilõuad, parkjuured, viltlehed, õielille seemned ning peiulilled. Külvata võid mis tahes anumatesse, kuid oluline on, et põhjas oleksid augud – nii saab ülearune kastmisvesi alusnõule valguda ning mullas ei teki taimele kahjulikku liigniiskust.

Aita Meentalo, K-rauta aiakaupade tootejuht