Aiatööd juulikuus

Kõige kuumemal suvekuul tasub erilist tähelepanu pöörata lillede, marjade ja muru kastmisele. Usin aiapidaja ei tohiks aga unustada ka õitsvate lillede nautimist ja marjade korjamist.

Et aedniku toimetused ka juulikuus ladusalt läheksid, tuletame meelde mõned juhtnöörid südasuvisteks aiatöödeks:

•  Pööra tähelepanu lillede, marjapõõsaste ja köögiviljade kastmisele. Juulikuus on kõige olulisem meeles pidada, et aed vajab vett. Ka muru tahab põuasel ajal niisutust, eriti sobib kastmiseks õhtune aeg, mil päike enam ei küta. Kastma peaks pigem harvem ja korralikult, kuna sage ja ebapiisav kastmine meelitab muru juured pindmisse kihti ja on pikas perspektiivis murule kahjulik.

•  Tolmelda kasvuhoones kasvavaid tomateid. Tomat kannab hästi vilja siis, kui tuul ja putukad teda korralikult tolmeldavad. Vabas õhus kasvavaid tomateid tolmeldama ei pea, kuid kasvuhoonetomateid tuleks paar korda nädalas aidata – piisab kergest võrsete liigutamisest, et õietolm saaks emakasuudmele langeda.

•  Eemalda tomatite külgvõsud, see soodustab nende kasvu. Vastasel juhul raiskab taim rohkem energiat lehtede kasvatamisele kui viljade küpsetamisele. Näpista külgvõsusid pidevalt, oluline on neid mitte lasta üle 5 cm pikkusteks kasvada.

•  Juulikuus jätkub väetamine. Mitmete kultuuride (roosid, elulõngad) puhul lõpetatakse kuu teisel poolel lämmastikurikaste väetiste kasutamine. Kasuta edaspidi vaid kaaliumi ja fosforirikkaid sügisväetisi.


•  Ära unusta hoolitsemast ka oma lehtpuuheki eest. Suvel peaksid oma hekki piirama kuni kolm korda, kuna just sage lõikamine kindlustab tiheda ja elujõulise heki. Lehtpuuhekki pügades jätke noorest kasvust alles 3–5 cm.

•  Suvised aiatööd ei möödu ilma rohimise ja muru niitmata. Niida muru siis, kui selle kõrgus on umbes 10 cm, niitmise järel peaks muru kõrgus jääma 4-5 cm. Keskmiselt peaks muru niitma kord 4-6 päeva jooksul. Kuna muru kasv taandub külmemate ja väga soojade ilma korral, siis arvesta, et südasuvel võib seda ka harvem niita.

•  Pärast maasikasaagi lõppemist puhasta istandik umbrohust ja haigetest lehtedest. See soodustab tütartaimede juurdumist.

•  Eemalda äraõitsenud lilledelt, näiteks roosidelt, närbunud õied. See soodustab uute õite teket ning annab taimele võimaluse rikkalikult sügiseni õitseda. Samuti vaata kriitilise pilguga üle peenral toimuv: poolkuivanud lehtedega sibullilled, mida mitu aastat pole puututud, võib üles võtta. Kontrolli üle ka lillekastid ja –amplid ning eemalda sealtki kuivanud õied.

•  Vaata üle marjapõõsaste toed. Juulikuus valmivad enamus marjadest meie aedades ning saagirikkamad taimed, näiteks vaarikad, vajavad lisatugesid, et oma saaki kanda. Osa marjapõõsaid, nagu punased sõstrad, tuleks ka võrguga katta, et linnud valminud vilju sööma ei tuleks.

•  Marjade korjamise puhul arvesta, et see peaks eelkõige jääma päeva esimesse poolde. Siis ei purune marjakestad käte vahel nii kergesti.

•  Kui maasikad on selleks suveks söödud ja taimed õitsenud, eemalda puhmikute alt multš ja lõika ära võsundid. Kindlasti tuleb taimed umbrohust ja haigetest lehtedest puhastada. Seejärel kasta, väeta (sobib fosfori- ja kaaliumirikas marjaväetis) ning kobesta mulda. Istandiku puhastamine soodustab tütartaimede juurdumist.

•  Aiatoimetuste kõrvalt ära unusta, et juulikuu annab võimaluse süüa ja nautida kõiki vilju, mida meie aed meile pakub. Juulis on valminud mitmed marjaliigid ning õitsevad lilled, seega jäta endale ruumi aiatöö kõrvalt puhata ja südasuve nautida!