Aiatööd maikuus

Mai kõrgem õhutemperatuur ja soojenev maapind teeb aedniku igapäeva töiseks – oma koduaia saab suveks täielikult ette valmistada ning külvata esimesed suvelilled ja köögiviljad.

Kevadiste aiatööde alustamise ladusamaks sujumiseks tuletame meelde mõned juhtnöörid maikuu tegemisteks:

• Maikuu algul saad alustada muru hooldamisega, selle riisumise ja külvamisega. Soovitav on valida sama seemnesegu, millega külvasid muru algul – mõne teise segu kasutamisel võib uus murulapp kasvada kas teise tooni, oluliselt aeglasemalt või kiiremalt. Algust saad teha ka muru regulaarse niitmisega.  

• Külvamist ootavad esimesed köögiviljad. Varakult peaksid külvama redise, salati ja sibula, soojemas pinnases tahavad kasvada aeduba, peet ja porrulauk. Kuu lõpus saad välja istutada ettekasvatatud taimed, näiteks kapsad.

• Oma tulevasele suvisele lillepeenrale saad külvata ka suvelilli. Näiteks päeva- ja saialilled, lilload jne. Kindlasti tutvu seemnepakendil oleva informatsiooniga - oluline on jälgida, millal taim külvata tuleks ja kas ta on ettekasvatatav või mitte.

• Alustada saad ka suvelillede istutamisega otse avamaale. Et öökülmad õrnematele lilledele liiga ei teeks, asetage taimedele katteloor, kuid seda juba päeval, et loori all olev maapind jõuaks piisavalt soojeneda.

• Maikuu keskel saad istutada okaspuud ja konteinertaimed. Pärast istutamist ära unusta taimi koheselt kasta.

• Mai keskpaiku saad oma ettekasvatatud tomatid ja kurgid kasvuhoonesse ümber istutada. Avamaale võid kurgi külvata mai lõpus – oluline on, et kasvukoht oleks hästi valgustatud, kuna kurk ei talu varju. Taimede kaitseks külma eest võid kasutada valget katteloori.

• Kaeva ümber kompostihunnik, kuna see kiirendab taimejäätmete kõdunemist. Väeta kõiki aiataimi ja muru.

• Ära unusta meeles pidamast ka oma ema. Sibullilled juba õitsevad ning saad teda emadepäeva puhul rõõmustada otse peenralt korjatud tulpide või nartsissidega.  

Aita Meentalo, K-rauta aiakaupade tootejuht

Seemned maikuu külviks:

Tööriistad ja tarvikud aiatöödeks: