Aiatööd septembrikuus

Esimene sügiskuu annab aednikule hea võimaluse end premeerida ja suurem tähelepanu pigem saagikoristusele suunata, samas on vajalik oma aed öökülmadeks ja talvekuudeks vaikselt ette valmistada.

Et aedniku toimetused ka septembrikuus ladusalt läheksid, tuletame meelde mõned juhtnöörid sügisesteks aiatöödeks:

• Väeta üheaastaseid õistaimi kuni talvekuude saabumiseni - parandada nende talvist vastupidavust ja soodustada õitsemist järgmisel aastal. Väetamine lämmastikku sisaldavate väetistega lõpetatakse juulikuus, nüüd on vaja väetada fosforit ja kaaliumit sisaldavate väetistega. Ka lehtpõõsad ja okaspuud vajavad nüüd väetist. Arvesta, et väetist tuleks panna kobestatud mulda tüvest eemale.

• Rohi lillepeenrad, et nad talveks kenasti ette valmistada. Rooside õienupud lõika ära pärast esimest öökülma. Püsikuid ära lõika ära päris mullapallini, jäta kõrgemad rootsud, mis saaksid talvel külmakaitseks lund koguda.
 

• Viljapuude vigastatud oksad lõika siis, kui puud on oma lehed langetanud. Nii ei teki vesivõsusid ja puude haavad paranevad kergemalt. Püga ka oma hekk hekilõikuriga - suve lõpp, sügise algus on selleks just hea aeg. 

• Komposteeri, järgides lihtsamaidki komposteerimise reegleid. Ära viska kõiki aiajääke lihtsalt ühte hunnikusse. Jälgi, et komposteeritav materjal oleks peenestatud, kasuta kompostihunniku all põhku või oksarisu, et lagunemiseks oleks piisavalt hapnikku.

Peenestada saab komposteerivat materjali hõlpsasti kompostihargi abil.  Hoia niiskust, kuid tugevate vihmade ajal kata kompostihunnik kilega.

• Talveks peaksid ette valmistama ka oma muru. Jäta ta talvituma suhteliselt madalaks, niitmiskõrguseks jäta ca 5-10 cm. Riisu rehaga ära paks lehekiht, et vältida haiguste teket.

Riisumisega ei tasu aga ka üle pingutada – et mullale jõudu anda ja looduslikku ringlust mitte katkestada, võid väikese koguse lehti ja niidet murule jätta.

• Talvekindluse parandamiseks tuleb muru väetada. Nüüd anna murule kindlasti rohkem fosforit,  mitte lämmastikku.

• September on ikka veel istutamiskuu. Kuu alguses istuta uusi puid ja põõsaid: hekki, okaspuid, sõstrapõõsaid, vaarikaid. Ka püsikud jõuavad veel külmadeks juurduda. 

• September ja oktoober on ideaalne aeg sibultaimede istutamiseks: alustada võid näiteks sügiskrookuste, nartsisside ja tulpidega.

Enne istutamist kaeva mulla hulka kas komposti või sügisväetist. Et kaitsta taimi vesirottide rünnaku eest ja hoida ära sortide segunemist, kasuta istutamiseks istutuskorve.

• Tundlikumad taimed kata öökülmade kaitseks ööseks kahekordse kattelooriga – nii saad nende õitsemist sügiseses aias kauem nautida.

Saagi valmimise pikendamiseks võid kattelooriga katta ka kurgi- ja suvikõrvitsapeenrad.

• Septembris tuleb õues suvitanud toalilled tuppa tuua. Talveks ei tohiks välja jätta ka mugulbegooniaid, juuremugulatega daaliaid jt.

• Kõigi nende aiatööde kõrvalt naudi ka metsa- ja aiasaaduste korjamist. Võta näiteks sihiks vähemalt korra mõnel päikeselisel sügispäeval metsa külastada ning seeni korjata.