Kasvuhoone planeerimine

Ehita omale aeda kasvuhoone, nii saad nautida rohelist varem ja korjata saaki kauem.
Kes ei naudiks kasvuhoones toimetamist? Meeli hellitavad juba esimesed kevadised rohelised taimekesed ja muidugi suvine lopsakus. Sügisene rikkalik saak on kasvuperioodi krooniks.

Oskaja ehitab kasvuhoone ise, kasvõi vanadest akendest, kuid turul on saadaval ka erinevaid valmistooteid, millele võib püstitamise tellida või siis asuda ise julgelt tegutsema. Kui järgida juhiseid ja kruvikeeraja käes püsib, saab kasvuhoone püstitamisega hakkama peaaegu igaüks. Esimest korda seda tööd ette võttes tasub selleks varuda kogu nädalalõpp, et kasvuhoone saaks tõesti korralikult püstitatud.

Milline kasvuhoone mulle sobib?

Enne ehitustöö alustamist tasub veenduda, kas kasvuhoone püstitamiseks on vaja ehitus- või kasutusluba. Alla 20 m2 ehitusaluse pinnaga ehitis ei vaja kohaliku omavalitsuse kirjalikku nõusolekut ega  ehitusluba.
Kui väiksemasse kasvuhoonesse mahuvad ainult mõned tomati- ja kurgitaimed, siis suuremates saab kasvatada kasvõi viinamarju. Suuremates kasvuhoonetes on töötamiseks ka rohkem ruumi ja sinna saab paigutada laua ja toolid kohvipauside pidamiseks. Võib ka juhtuda, et valiku määrab aed. Väikesesse aeda sobib ehk rohkem seina juurde ehitatav mudel, samas kui suurel krundil ei ole kasvuhoone suuruse osas vaja tingida.

Planeeri kasvuhoone ida-lääne suunaliselt

• Kasvuhoonet planeerides tuleks koduümbrus üle vaadata. Üldjuhul paigutatakse kasvuhoone ida-lääne suunaliselt, et päike paistaks sinna kogu päeva jooksul.

• Hea, kui ka vari oleks vajadusel olemas. Lähedal kasvavad suured puud ei ole siiski head varju pakkujad, kuna tormi ajal võivad nende oksad maha langeda ja kasvuhoone lõhkuda. Puudest paremat varju pakub näiteks mõni suurem põõsas.

• Kasvuhoone ehitamiseks valitud koht peab olema ühetasane ja pinnas soovitatavalt mittekülmuv.

• Lähedal asetsev veesilm teeb kasvatamise lihtsamaks.

• Ei tasu valida tuulist kohta, kui just ei valita eriti vastupidavat kasvuhoone mudelit.

Kas valida katteks klaas või kärgplaat?

Turul pakutavad kasvuhooned on alumiiniumkarkassiga. Katteks saad valida kas klaasi või kärgplaadi, millest klaas on odavam materjal.

Kirkast klaasist näeb läbi, mis on hea, kui kasvuhoones plaanitakse ka aega veeta. Kuuma ilmaga vajab klaas siiski lisavarjutamist.

Ka kärgplaadil on omad eelised: see on kerge ja seda on lihtne paigaldada ning see on parem soojaisolaator, tänu millele saab taimekasvatusega varem peale hakata. Kui kahe materjali vahel on raske valida, võid osta mõlemast variandist seina- ja katusepaketi ning katta seinad klaasiga ja katuse veidi rohkem varju pakkuva kärgplaadiga.

Lisaks karkassile ja kattematerjalile tuleb Sul hankida terasest sokkel, kui see ei kuulu komplekti.

Üldjuhul alustatakse kasvuhoone püstitamist terasest sokli kinnitamisega maapinnale tugede abil, mis ulatuvad külmumispiirist allapoole. Seinad pannakse kokku ja kinnitatakse sokli külge. Seejärel paigaldatakse katus, uks ja tuulutusluugid. Viimasena paigaldatakse klaasid või kärgplaadid.

Kevadel pese kasvuhoone puhtaks

Taimekasvatuse hõlbustamiseks müüakse kasvuhoonetele erinevat lisavarustust. Näiteks tasub katuseluukidele osta temperatuuritundlikud automaatsed avajad, et taimed kuumal suvepäeval ei närbuks. Viimane uudis on katuseluuki paigaldatav, päikesepatarei abil toimiv ventilaator, mis juhib kasvuhoonesse välisõhku.

Kasvuhoonet ei pea tuulutama ukse kaudu, kui Sa just ise läheduses ei viibi. Kui tormituul puhub uksest sisse, võib see kergesti lõhkuda just kärgplaadid. Ka talv paneb konstruktsioonid proovile.

Kevaditi tuleks kasvuhoone puhtaks pesta, et päikesekiired pääseksid takistuseta sisse. Pestes eemaldad nurkadest ka võimalikud haigustekitajad. Aeg-ajalt tuleks õlitada liugukserullikuid ja ka muus osas vaadata, et kasvuhoone püsiks korras.

Vana mööbel kasvuhoonesse

Kuigi ostad valmis kasvuhoone, võib selle sisemuse muuta isikupärasemaks, kasutades leidlikke taaskasutusesemeid. Ehita taimedele kaevurõngast, vanadest katusekividest või euroaluste servalaudadest kõrgpeenar. Loomulikult võib taimi istutada ka pottidesse ja tõsta neid põrandast kõrgemale.

Näiteks kasutuseta seisev talumööbli stiilis pink sobib hästi lillelauaks, kus potte on lihtsam kasta ja hooldada. Kui kasvuhoones on ruumi, vii sinna vana puhvetkapp, mille peale võid panna kasvõi ürdipotte. Selle sahtlites saad hoida organiseeritult sidumisnööre, aiakääre ja väikseid kõplaid. Riiulitele võid tõsta põrandal vedelevad kastekannud ja väetisepakid. Ka aedniku seljale mõjub puhveti ääres toimetamine hästi!

Kui endal on kevade hakul kiire ning vajad abi kasvuhoone planeerimisel ja paigaldamisel, siis K-rauta erinevad teenused on Sulle suureks abimeheks. Tutvu meie teenustega siin.

Aita Meentalo, K-rauta aiakaupade tootejuht