Meisterda hoidiste hoidla

Kui hilissuvel ja sügisel on marjad, aed- ja puuviljad kenasti purkidesse kogutud, tuleb need hoiule paigutada. Uhke külmiku muretsemise asemel tasub mõelda oma hoidla meisterdamine.

Hoidiste hoidla ettevalmistamist tuleks alustada varakult. Kuna hoidisepurkide säilitamiseks on parim puhas, jahe, pime ning kuiv ruum, sobivad selleks hästi keldrid. Seda enam, et parim hoiutemperatuur on 10-21 kraadi ja välistada tuleks hoidiste paigutamist soojade torude ja ahju lähedusse ning otsese päikesevalguse kätte. Hoidiste säilitamine rõdul ei ole soovitatav aga temperatuuri suure kõikumise tõttu.

Alustuseks, umbes poolteist kuud enne saagi sissetoomist, on mõistlik tühi keldriruum desinfitseerida.

Selleks on erinevaid vahendeid ja võimalusi. Kõige lihtsam on osta universaalne desinfitseerimisvahend, millega ruum hoolikalt puhastada.Ära ei maksa unustada ka nn klassikalised vahendid nagu lubi. Levinuim on kuni 1,5% kloorlubja leotise kasutamine. Samuti kasutatakse ruumide valgendamiseks kustutatud lubjast valmistatud 20% lubjapiima, millele vahetult enne valgendamist lisatakse veidi (100g/10l) kuumas vees lahustatud vaskvitrioli. Lupjamise järel jälgida, et hoidla kuvaks korralikult umbes kümmekond päeva. Elamust eemal asuvat keldrit võib desinfitseerida ka väävlisutsuga, kuid seejuures tuleb tähelepanelikult jälgida ohutusnõudeid, sest tegu on mürgiga.

Riiuli meisterdamisele ja paigaldamisele eelneb riiulitüübi valimine, mida tuleb teha lähtudes eesmärgist, hinnast ja ruumitüübist.

Kindlasti ei tasu riiulite soetamisel arvestada vaid esmainvesteeritud rahasummaga, vaid ka vastupidavuse ja kasutusvõimalustega.

Laias laastus on valida kahesuguste riiulisüsteemide vahel – statsionaarsed ja teisaldatavad. Nii on statsionaarset riiulit otstarbekas paigutada sinna, kus ruum võib olla püsivalt hõivatud. Samas  teisaldatavaid moodulriiulid sobivad hoidlasse, kus hoidiste alla jäävat ruumi läheb aeg-ajalt tarvis muuks otstarbeks.

Kandevõimelt on kõige tugevamad eraldiseisvad ja veidi nõrgemad seina kinnitatavad riiulid. Arvestama peab ka sellega, et kuigi metallriiulite ehitus on kallim, on nad vastupidavamad (eluaegsed). Samas puidust riiuleid on lihtsam välja vahetada.Üldjuhul on kõige lihtsamaks lahenduseks paigutada statsionaarsed riiulite süsteemid.

Reeglina ongi praktiline ja vastupidav eelkõige metallriiul ning kui see kinnitada kergele horisontaalrööpale, on selle asukoht ka lihtsalt ja mugavalt muudetav.

Samas pikaaegse vastupidavusega metallist riiulite miinuseks on kõrgem hind ja standardsed mõõdud. Kui tegu on ebastandardsete mõõtudega ruumi või lahendusega, tasub osta seinasiinid ja puitplaadid. Liimpuidust või vineerist plaadid on ka hinnalt odavamad. Korraliku kandevõimega on juba 18 mm paksusega plaadid.

Tähelepanu tuleb pöörata hoidlariiulite eripäradele. Nii peab metall olema roostetuse vältimiseks korralikult värvitud, samas ei tohi värv olla mürgine. Puitplaadid tuleb hallituse tõrjeks lakiga niiskus- ja mustuskindlaks töötlema. Nii seina- kui teisaldatavat riiulite paigaldamine on iseenesest lihtne. Eriti neile, kes oskavad ja kellele meeldib puurida. Veelgi lihtsam on nn moodulriiulite paigaldamine, mis sisuliselt käivad kokku nagu Lego klotsid.