Tubase aedniku meelespea

Tubasel ja talvisel ajal leiab taimesõber rohkem aega oma toalillede eest hoolitsemiseks. Kuigi suur osa on neist puhke- ja talvitusperioodil, saab mõningate näpunäidete järgimisel neil talveune oluliselt magusamaks teha.

Siin on mõningad näpunäited, mida tuleks meeles pidada toataimedele hooldamisel talvisel ajal:

Piira kastmissagedust. Talvel on taimede veevajadus väiksem. Taime mulla niiskust saad eelkõige hinnata sõrmega mulda katsudes. Oluline on, et muld oleks täiesti kuiv ja seejärel teda alles kasta.

Toesta taimi, et ennetada nende ümberkukkumist ja lamandumist. Taimede kinnitamiseks võid kasutada näiteks mõnest tugevamast tehismaterjalist või metallist pulkasid, mis on üsna vastupidavad ning ilmastikukindlad. Torka toestuskepp otse tüve lähedalt nii sügavale, et ots vastu poti põhja ulatuks.

Kinnita oma taimed sidumisnööride või –traatidega. Eelistada võiks looduslikku värvi, kas rohekat või pruunikat, et sidumine jääks vähemärgatavaks ja taim kõige pilkupüüdvamaks elemendiks. Kõige paremini püsib side paigal, kui nöörist teha number 8 ning sõlmekoht moodustada tugikepi poole.

Sidumiseks ja toestamiseks vajalikke tarvikuid ja vahendeid leiad siit.

•Pööra tähelepanu maas asetsevatele taimedele, eriti kui majas on kasutusel põrandaküte, sest siis muutub õhk küllaltki kuivaks. Potid tuleks kindlasti panna alusele, mitte otse põrandale, lilli rohkem toasooja veega pritsida ning lehed niiske lapiga pühkida. Liiga sooja õhu tõttu kipuvad taimede lehtede otsad pruuniks minema; siin ei jää üle muud, kui otsad kärpida ning lehti veidi piserdada.

Vajadusel tee kahjurikaitset. Jälgi, et kahjurid taimedele liiga ei teeks, kuna just talvel kimbutavad täid toataimi kõige enam. Lehetäidest tingitud kahjustust näitavad krussis lehed ja tilkuv neste; punaste kedriklestadega on tegemist siis, kui lehed muutuvad laiguti heledamaks ja kolletuvad. Kedriklestasid saad ohjes hoida, kui taimi korduvalt jaheda veega piserdad.

Aita Meentalo, K-rauta aiakaupade tootejuht