Esiku planeerimine

Esik on kodu visiitkaart, andes esimese pildi meie kodust ja selle olemusest, ühtlasi on esik sillaks erinevate ruumide vahel. Paraku on tihti tegu kõige väiksema ja pimedama ruumiga kodus, mille lahendamine avaralt ja praktiliselt võib kujuneda parajaks pähkliks igale kodusisustajale.

Esiku sisustamise võtmeks on hea mahutavusega kapid, praktilised riiulid ning hea valgustus.

Kitsasse esikusse saab avarust tuua sobiva valgustuse ja peeglitega. Näiteks hästi väljavalgustatud suur peegel muudab ruumi kujunduslikult nii suuremaks kui efektsemaks. Maast laeni peegelpinnad loovad mulje teisel pool peeglit jätkuvast ruumist.

Heledad ja neutraalsed värvitoonid ning klaaspinnad aitavad luua avarust ja heledust, mida väikeses ruumis vajaka jääb.

Värv või tapeet?

• Esiku seinas võib kasutada nii värvi kui tapeeti. Viimast tasub planeerida siiski pigem tühja seina kui riiulite ja üleriiete taha.

• Lumivalget värvi valides tasub siiski mitu korda mõelda, sest paratamatult tuuakse meie kliimas välisjalanõude ja riietega esikusse nii pori, liiva kui soola. Samas pole väikeses ruumis soovitatav kasutada ka tumedat värvi või suuremustrilist tapeeti, mis teevad ruumi optiliselt veelgi pisemaks.

• Kui esiku lagi on madalal, siis võib kaaluda vertikaalsete triipudega tapeeti, mis tõstab lae visuaalselt kõrgemale. Kui esikus on kasutatud nn külma valgust, siis aitab tapeet muuta ruumi soojemaks ja hubasemaks.

• Esikusse värvi või tapeedi valimisel võiks arvestada ka planeeritava mööbliga – kontrastid sobivad ehk hele tuleb paremini esile tumeda taustalt ning tume heledalt.

• Esikuseina võib katta osaliselt ka musta tahvlivärvi või magnetvärviga, et luua eraldi piirkond olulistele meeldetuletustele. Arstiaeg, lapse trenn ning toidupoe nimekiri võiksid olla kogu aeg silma all.

Kui esikus on nišše, mida pole plaanis panipaigana kasutada, siis saab nende abil muuta ruumi põnevamaks. Esiku valgustusele tuleb pöörata palju tähelepanu, sest pime esik on ebapraktiline. Kui looduslikku valgust ruumi ei jõua, siis tuleb valida piisava tugevusega üldvalgustus, mida võib täiendada kohtvalgustitega näiteks peegli kohal.

Säästa ruumi lihtsate nippidega

Mõnikord on esik väga väike ja selles ei jagu isegi ruumi riidekapile või garderoobile. Sellisel juhul tuleb lähtuda praktilistest nippidest, mille eesmärgiks on ruumi säästlikult kasutada.

Esik muutub rahutuks, kui eri värvi üleriided täidavad nagisid ja põrand on täis jalanõusid. Oluline on võtta strateegiaks hooajast lähtuv riiete ümberpaigutamine panipaikadesse.

• Võta appi erinevas suuruses riiulid, sahtlid, korvisüsteemid ja riidepuutorud. Ära hoia jalanõusid põrandal, vaid mitmetasandiliselt kingariiulil.

• Anna mööbliesemele mitu otstarvet, näiteks esiku istepingi sisse saab planeerida mahuka panipaiga hooajavälistele jalanõudele või riietele.

• Kasuta ära seina pind ja paiguta sellele näiteks hoiustamisstend, kus hoida väikeseid igapäevaseid asju, näiteks võtmeid, helkureid ja kingalusikat.

• Võimalusel loobu siseustest, need võtavad palju ruumi. Kui uksest päriselt loobuda ei saa, siis asenda see näiteks ruumisäästliku voldik- või lükanduksega, soovitatavalt rohke klaaspinnaga.

Esik ja garderoob on enamasti kodu kõige väiksemad ruumid. Paraku torkab just väikeses ruumis segadus ja süsteemi puudus kõige teravamalt silma. Kui tahame, et meie kodu visiitkaart oleks ilus ja korras, tuleb planeerida nutikalt, et igal asjal oleks oma koht ning silma torkaksid detailid, millele soovime ise tähelepanu juhtida.

Merike Hirvoja, K-rauta sisekujundaja