Kaminatuli loob kodusoojust

Küttekolde ehitamine vajab meistrikätt ja kopsakat investeeringut, seega mõtle põhjalikult läbi, millist otstarvet kamin täitma hakkab. Sellest sõltub nii kamina suurus, tüüp kui ka asukoht.


Oma majja kamina ehitamisel võib valida nii interjööri kaunistava kergkamina kui ahjufunktsiooni täitva kaminahju vahel. Korterisse küttekeha rajamisel tuleb arvestada korstna ehitamise võimalustega ja vahelagede kandvusega. Kamina valikul on oluline ka kasutusmugavus, ekspluatatsioonikulud, tööiga mõjutavad tehnilised lahendused, garantiitingimused ning mõistagi ka hind.


Korterisse soojustsalvestavaid kaminahjusid reeglina ehitada ei tohi, sest selline ahi kaalub palju ja võib ohustada maja kandekonstruktsioone. Kui korteril on alternatiivne kütteallikas, siis tasubki eelistada õhkküttekamina, mis hoiab sooja täpselt nii kaua, kuni tuli põleb. Kergkaminate sortiment on kirev, igaüks peaks leidma nii oma maitsele kui rahakotile sobiva. Oma majas on võimalusi rohkem. Kui soov on kütta vaid ühte ruumi ja luua meeleolu, siis sobivad hästi malmkaminad, mis annavad ruttu soojust, on vastupidavad ja hinnaklassilt soodsad.

Kamin võib olla maja peamine küttekeha

Terve maja kütmiseks võib kasutada kaminasüdamiku baasil rajatud õhk- või veeküttekaminat. Õhkküttekamina puhul ehitatakse malmist või tulekindlast terasest südamikule soojakapp, kust soojendatud õhk juhitakse torustiku abil teistesse ruumidesse laiali. Veeküttekamina puhul on malmist või metallist südamiku külge ehitatud veesärk, kust köetud vesi juhitakse keskküttesüsteemi. Lisaks südamiku baasil ehitatud kaminatele saab oma majja ehitada ka salvestava kaminahju. Tegemist on tavalise massiivse klaasustega ahjuga, kus suitsugaasid kütavad salvestava kivimassi ülesse ja ahi loovutab soojust 24-48 tundi.

Üldine rusikareegel kamina võimsuse osas on, et üks kilovatt kütab ära kümme ruutmeetrit, seega näiteks saja ruutmeetri kütmiseks tuleb valida kümne kilovatine kamin.

Kamina ehitamise eelduseks on sobiv korsten

Korsten tuleb planeerida vastavalt normidele ja see on oluline nii oma eramus kui kortermajas. Korstna mõõtmed määravad suuresti ära selle, millist kaminat on võimalik paigaldada. Tänapäeval kasutatakse peamiselt metallist moodulkorstnaid, aga võib ehitada ka mitme lõõriga kivikorstna.
Ohutuse huvides vajab kamin korralikku hooldamist ja õiget puitu. Kasuta kaminas vaid lehtpuud, eriti hea on lepp, mis ei loobi sädemeid ja tahmab vähem. Sõltuvalt kamina kasutamise sagedusest tuleb puhastada nii lõõre kui koldeid pigist ja tahmast. Kui kaminat köetakse igapäevaselt, siis kutsu korstnapühkija külla kaks korda aastas, kui harvem, siis piisab korrast aastas. Olenemata sellest, millise küttekolde kasuks otsus langeb, annab elav tuli meile ka külmal ajal valgust, soojust ja perele põhjust kamina ees kokku saada.

Toomas Karuks, K-rauta veevarustuse, kütte ja ventilatsiooni tootejuht