Mööbli restaureerimine

Vanavanematelt päranduseks või maja ostuga kaasa saadud mööblit ei tohi kohe hukka mõista ja prügimäele viia. Vaata asju loominguliselt ja mõtle, mida nendest teha saab. Mõnest väsinud ja ilmetust esemest saab isikupärase viimistlusega stiilse vintage mööblitüki, mida kaasaegsesse keskkonda sobitades on võimalik luua omanäoline kodu.

Vana mööbli renoveerimist tasub alustada mõnest nõukaaegsest taburetist või pööningult leitud riiulist, millel pole suurt rahalist või emotsionaalset väärtust. Õnnestumiste korral saad juba edasi liikuda hinnalisemate ja suuremate mööbliesemetega. Hea tahtmise korral saab asja nii vanast köögifassaadist kui ka  sektsioonmööblist, rääkimata ustest ja aknaraamidest.

Mööbli viimistlemise puhul on oluliseks võtmesõnaks nii õiged materjalid, tööprotsess kui asjakohased tehnikad. Lisaks lase lendu oma fantaasia, et lisada kordatehtud mööblile kas perekonna looga seotud detail, lapse lemmikmotiiv või ootamatu muster, mis annab esemele emotsionaalse väärtuse.


Tööprotsess

 Alusta põhjalikust puhastamisest. Enamasti piisab lapist, soojast veest ja tavalisest majapidamisseebist. Riivi seep jämeda köögiriiviga ja tee tunde järgi paras seebilahus. Tegu on lihtsa, kuid hea mööblipuhastusmeetodiga ning pärast puhastamist võib selguda, et lakkida-peitsida-värvida polegi tarvis. Kui aga esemel on näiteks kleepuvaid liimiplekke või hallitust, tuleb appi võtta  spetsiaalsed kemikaalid. 

 Kui mööbliese on katki ja vajab remonti, pead kriitiliselt hindama, kas saad parandamisega ise hakkama või vajad professionaali abi. Kindlasti tuleb ese remontida enne viimistlemise juurde asumist.

 Eemalda vana värv ettevaatlikult spetsiaalse värvieemaldaja ja pahtlilabidaga. Pärast värvi eemaldamist pese pind veega ja lase korralikult kuivada.

 Lakitud või nõukaaegse polüesterkattega mööblitükid vajavad erilähenemist ehk alusta nende puhul lahusti baasil kruntvärviga. Kui lakk on kulunud ja ebaühtlane, siis eemalda see värvipehmendusaine abil. Kanna aine mööblile, lase pool tundi mõjuda ja eemalda lakk pahtlilabidaga.

 Enne viimistlema asumist karesta pind kergelt lihvimispaberiga ja eemalda seejärel lihvimistolm, et värv pinnale paremini nakkuks. 

 Täida mööbli pinnas olevad defektid puidupahtliga.

 Järgi raudset reeglit: naturaalsete karvadega pintsel lahustipõhistele, sünteetiline pintsel vesialuselistele värvidele-lakkidele.

Mööbli töötlemiseks sobivad tooted:

Värvid, lakid, vaha...

 Mööbli värvimiseks sobib nii lahusti baasil tehtud spetsiaalne mööblivärv kui ka matt või läikiv vesialuseline mööblivärv. Kahtluse korral küsi ehituspoest nõu, sest iga värv mööbli jaoks ei sobi.

 Võid kasutada nii ühte kui mitut värvitooni, näiteks lastetoa kummutil saad värvida kõik sahtlid erinevat värvi.

 Kolletunud männipuit saab elegantse ilme valge värviga.

 Kui soovid säilitada puidu soojust ja looduslähedust, saad seda teha õli ja vaha abil. Need eri värvitoonides saadavad viimistlusvahendid toovad esile puidust esemete loomuliku värvi, aga suurendavad ka kulumiskindlust.

 Puitpinna peitsimisega on võimalik rõhutada puidu loomulikku tekstuuri, aga ka varjata puidusina või tõsta heledate puiduliikide vastupidavust päikesekiirgusele. Peitsitud pinna võid üle lakkida vesialuselise mati mööbli- või põrandalakiga. Vedelda esimene lakikiht veega ning kanna seejärel teine ja kolmas kiht lakki peale vedeldamata kujul. Laki kihtide vahel tuleb teha kerge vahelihvimine liivapaberiga.

 Antiiklakiga saad anda lihtsale kummutile vana, väärika ja kulunud ilme.

 Kulunud ja vana efekti on võimalik saavutada ka värvitud puidupinnalt osaliselt vana värvi eemaldamisega kuumaõhupuhuriga, kuid selle töö käigus peab olema ettevaatlik, et puitu ei kõrvetaks.

 Dekoratiivesemetele ja mööblile saad anda metallitaolise efekti pärlmuttervärviga, mida on saadaval nii hõbeda- kui kullakarva.

Värvimiseks, lakkimiseks ja vahatamiseks sobivad tooted:
 

Pilkupüüdvad detailid

• Isikupärase mööbli õnnestumise võti peitub eeltöös ja fantaasialennus. Kui endal häid ideid napib, siis internetis leidub kuhjaga lahendusi, kuidas vana mööblit põnevaks muuta.

• Totaalseks muutumiseks piisab sageli vaid väikestest detailidest, näiteks kappidele uute käepidemete lisamisest.

• Eestis on hetkel moes maalähedus ja rahvuslikud motiivid, mida saab kasutada ka mööblil. Too näiteks kummutile motiivid rahvariietest või käsitööst.

Mustreid saab teha näiteks šabloonide ja maalriteibi abil või spetsiaalse mustritempliga.

• Lisaks uuele värvile saab mööblile uut elu anda ka kanga, tapeedi või fotodega, mille saad üle lakkida ja soovi korral sobivate liistudega raamida. Kanga ja tapeedi mööblile liimimiseks sobib puidu- ja paberiliim PVA.

• Lastetoa või köögi mööblil võid kasutada koolitahvli- ja magnetvärvi. Nii saad nähtavasse kohta kirja panna nii olulisi meeldetuletusi, lemmikretsepte kui ka tujutõstvaid sõnumeid.

Magnetpinnale saad koondada ka mõnusa emotsiooniga fotod.

Mööbli isikupärasemaks muutmiseks sobivad tooted: