Värvide säilitamine

Pärast värvitööde lõpetamist on kasulik teada olulisemaid värvide säilitamise nippe, et neid saaks säilivusaja piirides vajadusel uuesti kasutada. Suurimad vead, mida värvide hoiustamisel tehakse, on see, et neid hoiustatakse õhukindlalt sulgemata, hoitakse vales kohas ning kahetsusväärsel kombel on need tihtilugu ka lastele kättesaadavad.

Hoia värv värskena

•Sulge kleeplindiga purgikaas õhukindlalt ning keera purk tagurpidi.

•Aerosoolvärvi purk keerata tagurpidi ja vajutada kuni pihustist tuleb ainult lahustit (mitte värvi). Selle tulemusena eemaldub värv pihustilt ja pihusti ots ei kuiva kinni.

•Vesialusel tehtud värve ei tohi hoida rõdul või garaažis, kus temperatuur võib minna väga madalaks.

•Lahustipõhised värvid külma nii palju ei karda ning neid võib hoida ka garaažis, kus on vähemalt plusskraadid.

•Värve ei ole soovitatav säilitada ka liiga soojas või põrandaküttega ruumis – need võivad hoolimata õhukindlast suletusest hakata kuivama. Niiskust värvid üldiselt ei karda.

Ühest vastust sellele, millised värvid säilivad paremini (nt aerosool või vesiemulsioonvärvid) pole. Erineva koostisega värvid säilivad erinevalt ning oluline on jälgida purgil olevat säilivusaega. Seda ka siis, kui värv pärast esimest kasutamiskorda purgis veel kuivanud pole. Kui värv on vedel ka pärast aastast seismist ja säilivusaeg lubab, siis võib seda kasutada.

Värvide ohutus

Tänapäeval on värvid oluliselt ohutumad kui veel 10-20 aastat tagasi. Värvid ei lõhna enam nii tugevalt ning ei aja silmi vett jooksma ja pead valutama. Lisaks on K-rauta kauplustes saadaval juba üsna suur valik ökoloogilisi ja keskkonda säästvaid ning spetsiaalselt allergikutele mõeldud värve.
Siiski tuleb värvijääkide äraviskamisel meeles pidada, et kõik kõlbmatud värvi-, laki-, liimi- ja lahustijäägid tuleb viia ohtlike jäätmete kogumispunktidesse ning neid tavaprügi hulka visata ei tohi. Kusjuures kogumispunktid võtavad neid vastu tasuta.


Üldised soovitused värvi ostmiseks:

•Lugege toote etiketil olevaid hoiatusi ja kasutage toodet vastavalt kasutusjuhendile.

•Kasutage siseruumides ainult siseruumides kasutamiseks mõeldud ehitusmaterjale ja viimistlusvahendeid.

•Ostke üksnes vajaminev kogus värvi või liimi.

•Tuulutage ja õhutage ruume nii palju kui võimalik! See aitab vabaneda renoveerimise käigus ehitusmaterjalidest ja viimistlusvahenditest õhku lendunud ohtlikest ainetest.

•Küsige nõu K-rauta müüjatelt-konsultantidelt.

Martin Tõru, K-rauta siseviimistluse tootejuht