Valmistumine talvisteks ilmastikuoludeks

Meie laiuskraadil on talv loomulik nähtus, kuid sellest hoolimata tuleb lumi ja libedus alati nii autojuhtidele kui majaomanikele ootamatu üllatusena.Kes kraabib krediitkaardiga auto aknaid puhtaks, kes tormab läbi tuisu poodi lumelabida järele.

Kui mõtleme paar sammu ette ja varume aegsasti koju ja autosse sobivad lume- ja jäätõrjevahendid, saame krõbedate külmakraadidega  ilmade saabumisest rõõmu tunda.

Mõned nipid kuidas tulla toime lume, jää ja libedusega kodus:

Koduseks libedusetõrjeks on tõhusaimaks lahenduseks graniidipuru ehk graniidikillustik, mis ei lenda tuulega minema ja mida saab kevadel kokku korjates ka järgmisel aastal taaskasutada.

Kui aed on suur ja lumega võitlemist palju, siis tasub soetada mitu erinevat lumelabidat või –sahka, sest õige kasutamise puhul peavad need vastu aastaid.

Labida vars on enamasti tehtud alumiiniumist, puidust või komposiitmaterjalist, kusjuures viimased taluvad kõige paremini füüsilist pinget. Labida eluiga ei sõltu kasutamiskordadest, vaid töövõtetest.

Lumelabidaga tohib tõsta ja lükata lund, mitte kruusa, samuti ei tasu hakata lumelabidaga jääd purustama, selleks on olemas teised tööriistad.

Lumelükkamiseks võiks eelistada lumelükkajat või sahka. Lumelükkaja on labidast pikema varrega ja mugavam.

Labidat valides peaks kindlasti mõtlema inimesele, kes sellega tööd tegema hakkab – väikesele naisele väiksem ning suurele mehele suurem tööriist.

Lumepuhuritest saab valida ühe- ja kaheastmelise puhuri vahel, aga mõelda tasuks ka eeldatavale võimsusele, roomikutele, roolivõimule, lumepaiskamise kaugusele ja manööverdamisvõimele.
Kindlasti tasub enne otsuse tegemist pidada nõu K-rauta kaupluse müügikonsultandiga, et leida omale sobiv abiline.

Lume- ja jäätõrje nõuanded auto varustusse:

  Jääd saab akendelt puhastada kaabitsaga või spetsiaalse jääsulatajaga, seejuures on mõlemal plusside kõrval ka miinuseid.

Jääkaabitsat tuleb käsitleda ettevaatlikult, et klaasile ei jääks kriime, jääsulatajat võib kasutada vaid akendel ning oluline on jälgida, et seda ei satuks auto värvipinnale.

Autolt lumekatte eemaldamiseks peaks kuuluma varustusse kindlasti üks korralik ja suur hari ning paha ei teeks ka väike lumelabidas, mis võib osutuda kasulikuks ka autoga lumme kinnijäämisel.

Kui elatakse maal ja läbitakse väikeseid teid, siis võib pagasiruumi pista ka suure labida ja trossi.

Tarmo Teder, Haabersti K-rauta kaupluse juhataja