Vannitoa plaatimise meelespea – mahukas eeltöö tagab väärt tulemuse

Vannitoa remondi puhul on kõige olulisem etapp planeerimine, kuna selle ehitamine või renoveerimine on küllaltki kallis ning ajakulukas ettevõtmine. Keskmiselt suuremat tähelepanu peaks eelkõige varuma korrektseks plaatimistööks, kus eeltöö ning -teadmised on lausa kohustuslikud.

Enne plaatimist on vaja hoolikalt läbi mõelda soovitud disain ning arvestada vannitoa planeeringuga. Kui terve ruum plaadituna võib tunduda liiga kulukas ja eesmärgiks on kokkuhoid, siis võib need seinad, mis otseselt veega kokku ei puutu, pahteldada ja katta niiskuskindla värviga. Kui plaatida seinad näiteks vaid vanni ümbruses, kus vett pritsib kõige enam, kulub selleks tarbeks veidi üle 10 ruutmeetri seinaplaate.

Vannitoa disainimise valikuvõimalused on väga laiad, kuna moes on erinevad tekstuurid ning omavahel kombineeritakse mitmeid materjale: siledaid ja karedaid, läikivaid, matte ja reljeefseid pindu. Seega võib lasta fantaasial lennata ning teostada ka kõige julgemaid unistusi.

Plaatimise eritingimused niisketes ruumides

Vannitubades ja duširuumides kaetakse seinad ja põrand enamasti keraamiliste, looduskivist või mosaiikplaatidega, mis on niiskusele kõige vastupidavamad.

Niisketes ruumides ning eelkõige vannitubades tuleb enne plaatimist teostada hüdroisolatsioon, et niiskus ja vesi ei kahjustaks teisi ruume ja konstruktsioone. Vee ja niiskuse isoleerimine on vajalik ka tervisekaitse seisukohalt – hoone niiskuskahjustused loovad soodsa keskkonna mikroobide ja hallitusseente paljunemiseks, mis võivad tekitada silmade ning hingamisteede ärritust.

Plaatimissegude valik on väga lai ning sobiv valitakse vastavalt aluspinnale ja plaadi tüübile. Erinevate segude hinnad võivad varieeruda kordades.
Niisketes ruumides on soovitav kasutada tsemendipõhiseid segusid ja plaate. Vältima peaks kipsplaati ja kipssegusid, kohtades kus niiskus pääseb väga kergelt kipsini. Keraamilised ja täiskivist plaadid kinnitatakse spetsiaalsete plaatimissegudega – vastavalt C1 ja C2 klass. Neist esimest kasutatakse enamasti keraamilise plaatide liimimiseks mahus püsivale alusele. C2 on mõeldud suurema koormusega koormatavatele, elastsetele pindadele (näiteks põrand).

Plaatimistööd

Nii seina- kui põrandaplaatide otsmisel tuleb arvesse võtta väikest varu: võimalik, et plaate on vaja lõigata-poolitada, mistõttu neid kulub ruutmeetritena arvestatud kogusest  ka veidi rohkem. Plaate valides sobib algajale meisterdajale väiksema mõõduga plaat paremini, kuna nii on lihtsam kallet teha ja vigu siluda. Plaatide ostmisel või tellimisel on paslik nõu küsida vastava ehituskaupluse müüjalt, kes oskab välja arvutada vajaliku koguse ja kaoprotsendi varuks.

K-rauta ehituskauplustes on vastavad spetsialistid olemas, kes sobivate plaatide valimisel nõu ja jõuga kindlasti abiks on.
Enne plaatima asumist  on otstarbekas kavandada plaatide paigutus selliselt, et neid tuleks võimalikult vähe lõigata. Lõikamist kindlasti esineb, kuid arvestama peaks, et lõigatud plaadid satuksid vähemnähtavatesse kohtadesse: põranda lähedale, lae alla või seinade nurkadesse. Plaatide jaotuse  kavandamisel on suureks abiks jaotuslatt või lood, millega kontrollitakse, kas plaadiread õigesti jooksma hakkavad.


Kui plaadid on paigaldatud,  täidetakse vuugid vuugiseguga. Segu kantakse seinale kummist vuugilabida abil, seejärel pestakse vuugimört käsna või niiske lapiga maha. Pärast pesu võib teha ka väiksemaid kohtparandusi ning mõne päeva jooksul pärast plaatimist pinda veel niisutada, kuna nii ei teki vuukidesse pragusid.

Vannitoa plaatimise meelespea

•Plaatimissegude puhul on soovitav kasutada ühe tootja tooteid, nii on toodete kokkusobivus testitud ja eeldused kvaliteetse tulemuse saavutamiseks oluliselt paremad. Seega hüdroisolatsiooni-, plaatimis- ja vuugisegu võiks olla ühe firma toodang.

•Väga oluline on väiksema ja kehvema ventilatsiooniga vannitoa puhul kasutada niiskuskindlaid materjale. Seejuures peavad niiskuskindlad olema kõik komponendid alates plaadisegust ja lõpetades värviga. Lisaks kasutada silikooni, mis sisaldab hallitusvastast komponenti.

•Plaatimistööd on ajaliselt kulukas ettevõtmine, kus tuleb arvestada plaatimistöödega kaasas käivate kuivamisaegadega. Korralikuks plaatimiseks peaks arvestama ca 3-4 päeva.

•Enne omal käel remonditegemise – eelkõige aga plaatimistööde - alustamist soovitame kindlasti küsida nõu mõne spetsialisti käest või uurida erialast kirjandust. Alati on võimalus abi saamiseks pöörduda K-rauta kauplusesse, kes pakub vannitubade remontimise täislahendust kavandamisest teostuseni, sh plaatimisteenust.

Priit Tamm, K-rauta paigaldusteenuse ja energiasäästu juht