Anna vannitoale uus ilme!

Vannituba on igas kodus oluline ruum, kus viibime märkimisväärse osa oma ajast. Kuna vannitoa ehitus ja renoveerimine on kulukad, siis tuleb ruumi uuendamisele läheneda terviklikult ning detailid põhjalikult läbi mõelda. Praktilise planeerimise juures ei tohi unustada ka loomingulisust ning leida kirss tordil ehk põnev aksessuaar või detail, mis vannitoas tervikule punkti paneb.

Enne kujundamise juurde jõudmist peavad olema paigas kõik tehnilised detailid – kanalisatsioon, vee äravool, ventilatsioon ning vajalikud seadmed. Need on ilusa ja toimiva vannitoa eeldused, justkui majal vundament. Hea on lähtuda kujundamisel ülejäänud korteri või maja stiilist, et pesemisruum mõjuks osana tervikust.

Väike ruum avaraks

Enamasti on vannituba väikseim ruum kodus, kuhu tuleb luua avarust sisustuslahendustega. Väikeste mõõtmetega vannituba tundub suurem ja valgusküllasem kui laenata valgust kõrvalasuvatest ruumidest. Läbikumav uks või laealune aken toovad vannituppa valgust privaatsust riivamata, aga võib kaaluda ka terve seina ehitamist klaasist. Kitsas vannitoas saab luua avarust peeglitega, visuaalset ruumi tekitavad ka seina külge kinnitatud kraanikauss ning seinasisese raamiga WC pott. Heledates värvitoonides läikega glasuurpind aitab aknaga vannitoas valgust paremini peegeldada kui värvitud sein ning loob sellega optiliselt suurema ruumi efekti.

Väikeses ruumis ei tohi olla palju detaile, need tekitavad tunde korratust toast. Värvide abil saab vannitoa suurusega mängida – heledad ja jahedad toonid muudavad ruumi visuaalselt avaramaks ja valgemaks, erksad ja soojad toonid toovad ruumi piiri lähemale ja sobivad pigem suurde vannituppa.

Kui vannituba on pikk ja kitsas, siis võib plaatida või värvida tagumise seina tumedamaks ning külgseinad heledamaks – see muudab ruumi kompaktsemaks.

Suure vannitoa puhul on valikute tegemine lihtsam ning sisustajal on vabamad käed nii värvide kui materjalidega mängimisel. Samas ei ole põhjust suureski ruumis detailidega üle pingutada, sest vannitoalt eeldatakse puhtust ja korda ning asjade paljusus tekib visuaalset müra. Pigem tasub sisse tuua üksikuid erksaid detaile kui kasutada erinevaid intensiivseid värve suurtel pindadel.

Sanitaartehnika ja sisustuse valikust

Vannitoamööbli ja sanitaartehnika valik on kirju. Valgele keraamikale pakuvad alternatiivi värviline keraamika, puit, betoon, graniit, marmor või klaas. Vannitoa ülesehitust silmas pidades tuleb jälgida valikul nii mõõte ja tehnilisi nõudeid kui ka materjalide iseärasusi. Näiteks puit vannitoas eeldab pidevat hooldust ning klaasist kraanikauss sagedamat puhastamist kui keraamiline.

Energia- ja veesääst on sanitaartehnika valimisel olulised võtmesõnad ning poelettidelt leiab üha enam vett säästvaid segisteid. Dušisegistite puhul kasutatakse eri tugevuse, laiuse ja survega veejugasid ning tootjad võistlevad omavahel, et segisti tekitaks suure surve efekti, kuid veekulu jääks tagasihoidlikuks. Jätkuvalt on popid suured vihmadušid.
Valik vanni ja dušikabiini vahel sõltub eelkõige maitsest ja ruumi suurusest, aga duši puhul tasub kaaluda traditsioonilisest kabiinist loobumist ja selle asendamist klaasseintega pesemisalaga. Suur klaasipind tekitab ruumis õhulise ja avara mulje.
Ruumi korrashoiu, ajasäästu ja hubasuse huvides tasub valida praktiline vannitoamööbel või kasutada erinevas suuruses korve. Igal asjal peab olema oma koht, et kreemitopsikud ja juukseharjad ei tõmbaks vannitoa ilusatelt ja põnevatelt detailidelt tähelepanu endale.

Materjalidest ja trendidest

Materjalivalik on ehituskaupluses lai ning igale stiilile leiab sobivad elemendid. Kui sisustusstiilide ja erinevate värvide kombineerimisel tasub olla materjalivalikus pigem ettevaatlik ja mõõdukas, siis tekstuuride miksimine on trendikas. Omavahel võib kokku panna läikivaid ja matte pindu, aga ka karedaid ja siledaid või isegi reljeefseid materjale.
Kui pikka aega olid moes valdavalt valged, hallid ja beežid toonid, siis järjest enam tuuakse vannituppa ka värve ja kontrastsust. Moehitiks on puit - nii põrandal, seinas kui laes. Puidu valikul tuleb siiski arvestada, et hooldus on aeganõudev. Vannitoa põrandale sobib kõige paremini tiigipuu, aga ka termopuit.
Keraamiliste plaatide valikul tuleb lähtuda põhimõttest – suurde ruumi suured ja väikesesse väiksed plaadid. Moes on nii looduslikud materjalid kui ka näiteks puiduimitatsiooniga keraamiline plaat. Viimane on lihtsamalt hooldatav kui puit, kuid jätab sarnase üldmulje. Kuigi tänapäeval pannakse ka põrandaplaati seina ja vastupidi, siis põranda puhul peaks tegema igal juhul libisemiskindla valiku. Kui aastaid olid vannitoa põrandad peamiselt hallid, siis nüüd tõstavad pead värvilised mosaiigid ja mustrid.

Lisaks keraamilisele plaadile ja puidule võib vannitoa seinu ka värvida ja tapeetida. Mõlemal puhul tuleb valida niiskuskindlad lahendused, aga lõpptulemus on omanäoline ning teostus soodne.
Lõpliku lihvi annavad vannitoale stiili ja detailide omavaheline sobitamine – valgustid peavad sobima peegliga ja segistid käepidemetega. Vannitoa põimivad tervikuks interjööriga sobivad vaibad, käterätid ja aksessuaarid. Trendikast vannitoast leiab ka elavad taimed. Kirsi tordile annab ootamatu ja krutskiga detail, näiteks huvitava raamiga peegel, efektne riiul või disainvalgusti.

Merike Hirvoja, K-rauta sisekujunduse projektijuht