Aia kaunistamine jõulutuledega

Kas oled märganud, et mõned aiad näevad jõulude eel välja nagu imedemaa? Siin on mõned praktilised nipid ja nõuandeid, kuidas oma koduaiast imelist jõulumaad luua.

• Arvesta ehitava ala mõõtmete ja iseärasustega. Jõulutulede puhul kehtib reegel – mida rohkem koos, seda parem tulemus. Vali välja ehitavad piirkonnad, detailid ja puud ning too need rikkalikult esile. Üksikud väikesed valguslaigud suures aias mõjule ei pääse.

• Eelista spetsiaalselt õue mõeldud LED-valgustust. LED-valgustid on hõõglampidega võrreldes töökindlamad, vastupidavamad ja võtavad vähem elektrit. LED-valgusteid on saadaval soojas ja külmas valges toonis ning värviliste tuledega. Ära kasuta õues tuppa mõeldud valgusteid ja tehnikat, sellekohase info leiad alati toote pakendilt.

• Otsusta lähtuvalt oma maitsest ja aia stiilist, kas kasutada valguskette, -kardinaid või –võrku. Lisaks on veel saadaval valgusvoolikud ning erinevad valgusehted – ümmargused, jääpurika kujulised ning teeküünla sarnased. Valik sõltub ka kasutuskohast – jääpurikad sobivad räästa alla ja rõdule, valgusketid maja kontuure rõhutama, võrgud põõsastele. 

• Kasuta pikendatavaid lahendusi, näiteks 12-meetriseid ja 80 tulega kette. Sama tootja ehted on enamasti kombineeritavad ja võimaldavad luua põnevaid koosluseid nii erinevatest värvidest kui kujudest. Kasuta õue sobivaid adaptereid ja erinevate režiimidega tooteid.

• LED-jõuluehted võivad põleda kogu jõuluaja, neid pole tarvis kodust lahtudes välja lülitada, küll võib osta anduri, mis kustutab tuled hommikuvalgusega ning süütab uuesti õhtuhämaruses. Kui õue pole võimalik elektrit tuua, siis mõned LED-valgustid on saadaval ka patareitoitel.

Arvesta, et tulede eluiga sõltub õigest paigaldusest. LED-pirnile lubatakse tööiga kuni 25 000 tundi ehk ideaalis peaks valgustus vastu pidama kümne aasta jõulud. Valgustust lõhub kõige enam paigaldamine ja mahavõtmine, seega on mõistlik LED-lambid võimalusel ka suveks majale ja puudele külge jätta. Paigaldamisel jälgi, et kaablid ei satuks teravatele servadele ja arvesta ka võimaliku tugeva tuulega.

• Imedemaa rõhutamiseks too õue suured LED-figuurid, näiteks põhjapõdrad saaniga, aga võib valida ka jääkarud või jänesed.

• Too lisaks LED-ile õue ka elus tuli. Moes on erinevad küünlalaternad, mille võib asetada otse hange või riputada köie abil puu külge, samuti saad kasutada ka klassikalisi õueküünlaid, mis on tuulele ja külmale vastupidavad.

Aia kaunistamiseks sobilike valgustite ja ehete valikul võid alati nõu küsida K-rauta spetsialistidelt!

Valik jõuluvalgusteid, küünlaid ja laternaid: