Foto: Nathan Anderson. Unsplash.com
Arvuti on paljude jaoks lahutamatu osa igapäevaelus. Olgu see töö - või mängumasin, hea arvuti peale saab olla kindel. Kui poes pakutavad masinad ei tundu piisavalt head, võib olla mõistlik ette võtta ise arvuti kokkupanek. Ise tegemisel on mitmeid eeliseid, võrreldes valmistoodanguga.
Miks on ise arvuti kokkupanek hea mõte?
Arvuti kokkupanek on suur ettevõtmine, mis tasub aga kindlasti ära. Lauaarvuti saad ehitada täpselt sellise nagu sul vaja on, valides komponendid, mis vastavad sinu vajadustele.
Lauaarvuti ehitamisel on ka teisi plusse. Õige lahenduse korral on isetehtud arvuti vaiksem. Samuti saad valida just sellise põneva kujunduse nagu sulle meeldib.
Arvuti kokkupanek õpetab ka seda, kuidas arvutid on üles ehitatud. Tänu sellele mõistad masinat paremini, oskad vajadusel seda parandada ja veelgi enam täiustada.
Mida on arvuti ehitamiseks vaja?
Selleks, et arvuti kokkupanek sujuks, on vaja erinevaid komponente, ilma milleta arvuti lihtsalt ei tööta. Samuti on vaja piisavalt aega ning kannatust. Kui armastad pikalt ühe asja kallal nokitseda ja väljakutsed löövad su silmad särama, siis arvuti kokkupanek on just sulle.
Esmakordsel ehitajal võib komponentide valik silme eest kirjuks lüüa. Võta aega ja süvene, mõtle protsess enda jaoks läbi. Samuti on hea mõte vaadata õppevideosid enne arvuti komplekteerimist ja muidugi ka samal ajal.
Et arvuti kokkupanek oleks veidi lihtsam ning organiseeritum, on siin nimekiri komponentidest, mida läheb kindlasti vaja.
Foto: RODNAE Productions. Pexels.com
1. Emaplaat
Emaplaat on ilmselt kõige olulisem osa arvutist. Kui emaplaat läheb katki või saab muud moodi kahjustatud, on kogu arvuti rivist väljas. Emaplaadiga käsikäes tuleb valida sobiv protsessor. Need kaks peavad kindlasti omavahel sobima.
2. Protsessor
Kui emaplaat on justkui arvuti süda, siis protsessor (CPU) on arvuti aju. Protsessoreid on kahte sorti - Intel ja AMD. Mõlemad tootjad on turule toonud väga erinevaid seeriaid ning protsessorite arendus käib väsimatult. Enne valiku tegemist tutvu mõlema tootja seeriatega ning vali just endale sobiv. Alati ei ole vaja kõige võimsamat ja kallimat.
Protsessori valimise puhul on oluline ka jälgida mitmetuumaline see on. On olemas 2, 4, 6 ja 8 tuumalised protsessorid. Mida võimsamat ja efektiivsemalt töötavad arvutit vajad, seda suurem tuleks valida. Enamasti saab tavalise töö tehtud keskpärase valikuga. Sinu arvuti - sinu valik.
3. Kõvaketas
Kõvaketas hoiab endas arvuti mälu. Sinna on salvestatud kogu informatsioon, mida arvuti oma tööks vajab ning seal on talletatud ka sinu videod, pildid ja muud dokumendid. Kõvakettaid on sisemisi ja välimisi. Arvuti kokkupanek nõuab sisemist kõvaketast, kuid hiljem võid vajadusel lisaks soetada ka välise kõvaketta.
Kõvakettad jagunevad kaheks: HDD (Hard Disk Drive) ja SSD (Solid State Drive) . HDD kõvakettad on mehhaanilisemad ja kardavad põrutust, kuid on odavamas hinnaklassis. SSD kõvakettaid peetakse töökindlaks, kuna sellel pole liikuvaid osi, on tugevam, kiirem ja ei kuumene nii lihtsalt üle.
Loomulikult on oluline ka kõvaketta maht. Lauaarvuti puhul ei tasu mälumahtu alla 1 terabaidi (TB) vaadata. Tavakasutuse puhul läheb üsna kaua, enne kui see täis saab. On olemas ka 10TB mahuga kõvakettaid, kuid sel juhul arvesta, et hind on üsna krõbe. Üldiselt on mõistlik valida kuni 4 TB. Taaskord oleneb, milleks arvutit kasutatakse. Videod või mahukad programmid võivad mälu üsna kiiresti täita.
Foto: ELLA DON. Unsplash.com
4. Operatiivmälu (RAM)
Lisaks kõvakettamälule pööra tähelepanu ka operatiivmälule. Operatiivmälu on nii öelda lühiajaline mälu, mis hoiab endas kõike, mida arvuti parasjagu teeb. Mida rohkem on operatiivmälu, seda rohkem ja kiiremini suudab arvuti korraga protsessida. Lauaarvuti puhul võiks vaadata vähemalt 8GB poole, aga nõudlike programmide kasutajad ja mängurid võivad vajada isegi rohkem.
5. Videokaart
Mida parem videokaart, seda edukamalt saab töödelda videosid, pilte ja mängida. Kui vajad, et arvutipilt “jookseks kiirelt” ja oleks laitmatu, siis vaata kallimate ja kvaliteetsemate videokaartide poole. Selleks, et super videokaart raisku ei läheks, vali kindlasti ka kvaliteetne monitor või lausa monitorid.
6. Toiteplokk
Toiteplokk tuleb valida vastavalt komponentide võimsusele, et see suudaks masinat töös hoida. Toiteplokk peab vastama ka ohtusnõuetele, näiteks olema kaitstud lühise, ülevoolu ja liigse temperatuuri eest. Õige toiteploki valimine on väga oluline, et arvuti tööle saada, nii et kui kõhkled, küsi mõne spetsialisti käest nõu.
Foto: Tai Bui. Unsplash.com
7. Jahutus
Arvuti jahutus on samuti väga oluline. Kui arvuti kuumeneb üle, muudab see arvuti aeglasemaks ja see võib arvutikomponente kahjustada ning isegi lõhkuda. Vali õige jahutus vastavalt oma arvuti võimsusele.
Jahutusi on mitut sorti, aga kõige levinumad on õhkjahutus ja vesijahutus. Õhkjahutus kasutab ventilaatoreid, mis viivad kuuma õhu arvutikomponenditest eemale. Korpusest väljub kuum õhk ja siseneb jahe õhk. Vesi on samuti hea soojusjuht. Vesijahutuse puhul on protsessor ühendatud anumaga, mis soojeneb siis vastavalt tekkinud kuumusele. Soe vesi juhitakse mahajahtumiseks edasi ning seejärel tagasi anumasse, olles suletud ringis. Vesijahutus on väga vaikne, aga üsna kallis.
8. Korpus
Üks plusse, mida ise arvuti kokkupanek pakub, on võimalus valida riistvarale unikaalne välimus. Seega lase korpuse valimisel oma loominguline pool välja. Lisaks välimusele on oluline korpuse suurus, kuna kõik komponendid peavad ära mahtuma.
9. Operatsioonisüsteem
Kui arvuti kokkupanek on jõudnud sinnamaale, et kogu riistvara on paigas, tuleb pöörata tähelepanu sisule. On kaks suuremat operatsioonisüsteemi- Windows või Linux. Windows on rohkem levinud ja toetab enamikke programme. Linuxi puhul on veel omakorda variante, näiteks Ubuntu, aga selle puhul peab arvestama, et kõik programmid ei tööta Linuxi all õigesti.
Foto: Axville. Unsplash.com
10. Muud lisad
Viimase lihvi annab uuele arvutile monitor, arvutihiir, klaviatuur, veebikaamera ja muud lisad. Pealegi ei saa arvutit ilma nendeta korralikult kasutada. Arvuti taga töötamine peab olema ka mugav, näiteks mänguritoolid on väga pehmed ja ergonoomilised.
Monitori puhul vali endale sobiv suurus, aga kindlasti ära unusta resolutsiooni vaatamast. Mida võimsama videokaardi valisid, seda kõrgema kvaliteediga monitori on vaja.
Klaviatuure on nii juhtmega kui ka juhtmevabu. Pealegi on mõned taustavalgustusega, mis on pimedas töötamiseks ideaalsed. Klaviatuure on ka erinevate tähestikega, nii et kindlasti jälgi, et see oleks sinu jaoks sobiv.
Ka hiire puhul on olemas juhtmega ja juhtmevabasid variante, on optilisi ja laseriga, lisaks ka ülimugav ergonoomiline hiir. Veebikaamera ei ole kohustuslik, kuid vali ka see vastavalt enda vajadusele - kas lindistad videosid või on vaja lihtsalt videokoosolekutel osaleda. Mida kõrgema resolutsiooni ja pikslite arvuga, seda selgem on pilt.
Foto: Roberto Nickson. Pexels.com
Arvuti kokkupanek
Arvuti kokkupanek pole sugugi nii keeruline. Vaja on vaid huvi asjaga tegelemiseks. Arvuti ehitamiseks vajalikud komponendid on veebis müügil, vali vaid välja endale sobivaimad!