Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Köögi planeerimine - kuidas alustada ja mida teha? 

Köök on maja süda. Ühtlasi on see ka ruum, mida renoveerides või ehitades peab väga läbi mõtlema, kuhu mida paigutada, et kogu pind oleks maksimaalselt parimas kasutuses. Seega on uue köögi planeerimine ja läbi mõtlemine väga oluline. Kust alustada ja mida silmas pidada?
köögi planeerimine
Foto: Pixabay / Pexels.com

Kujunduse planeerimine ja visualiseerimine

Köögi planeerimise oluliseks lähtekohaks on köögi suurus. Seetõttu tasub alustada ruumi mõõtmisest. Arvestada tuleb akna - ja uksekohtadega, süvendite ja väljaulatuvate osadega nagu aknalauad ning sellega, kas uks käib sisse - või väljapoole. Olgu köök suur või väike, kindlasti tuleb ära otsustada, kus hakkavad asuma pliit, külmkapp ja kraanikauss, kuna need jäävad ühte kohta paigale ja neid ümber ei saa tõsta. Nende kolme paigutamisel peaks arvestama ka seda, et süüa tehes liigutakse nende vahel kõige rohkem.
 
Alustuseks tasub mõelda sellele, milline saab olema köögimööbli põhipaigutus. Kõige levinumad on L-kujulised ja U-kujulised köögid, kuid võib-olla on sinu kööki parim lahendus hoopis galerii-köök või moodne köögisaare ümber kujundatud köök? Väiksemasse ja kitsasse ruumi sobib ja mahub tõenäoliselt kõige paremini üherealine ehk sirge köök. See võib sobida hästi ka avatud köögi-elutoa kombinatsioonile, kus köögimööbli- ja tehnika jaoks on ruumi ühe seina jagu. Kui kasutada on võimalik ka teist seina, saab luua L-kujulise paigutuse, mis pakub juba oluliselt paindlikumat kujundamise võimalusi. Nii on võimalik ka enam mängida “töö kolmnurga” ehk külmkapi, pliidi ja kraanikausi paigutusega. 
Foto: Max Rahubovskiy / Pexels.com
 
Kui ruumi on veidi rohkem, siis võib sobivaks lahenduseks olla nn “galerii-köök” ehk kaherealine köök, kus mööbel on paigutatud paralleelselt kahte seina ja selle vahele jääb liikumiskoridor. Oluline on selle juures vaid jälgida, et vaheruum oleks piisavalt lai (võiks olla vähemalt 120 cm), et ruumis mahuks vajadusel ka mitmekesi töötama ja üksteisest ohutult mööduma. Veelgi mugavamat paigutust pakub U-kujuline köök, kus köögitehnika ja -mööbel on paigutatud kolme seina. Selleks, et toimetamine sellises köögis oleks aga ka päriselt mugav, on oluline, et mööbli vahel oleks liikumiseks piisavalt vaba ruumi, seda võiks olla vähemalt 120 - 150 cm. Veelgi avaramas köögis saab kasutada ka köögisaare eeliseid, pakkudes nii lisa tööpinda kui ka ruumi istumiseks ja einestamiseks. Köögisaart saab lisada nii üherealisele, L-, U- kujulisele köögile kui mistahes muudele lahendustele. Jälgida võiks siiski seda, et igal köögisaare küljel oleks vähemalt 90 cm vaba liikumisruumi.
köögi planeerimine
Foto: Curtis Adams / Pexels.com
 
Köögi planeerimine läheb lihtsamalt, kui kujundus paberile visandada, pidades silmas võetud mõõte või kasutada mõnda programmi. Kui endal ideid napib, on internetis võimalik leida inspiratsiooniks kauneid kööke, kust saab mõtteid näiteks stiili ja värvide jaoks. Samuti leiab inspiratsiooni nii ajakirjadest kui köögisalongidest ja nende kataloogidest. Ennekõike peab aga arvestama enda vajaduste ja võimalustega. 

Elekter paika

 
Köögi planeerimine hõlmab ka valgustite ja pistikute asukoha üle otsustamist. Seega pärast otsustamist, kuhu täpselt paigutatakse tulevases köögis töötasapinnad ja tehnika, on aeg panna paika pistikute arv, asukohad ja kogu valgustus. Köök on ruum, kus ainuüksi laevalgustist ei piisa. Ka laevalgus tuleb läbi mõelda - kas eelistada süvistatud valgusteid, mis on parimad madalas köögis, või hoopis rippvalgusteid, mis sobivad hästi söögilaua või köögisaare kohale. Töötasapinna valgustused on praktilised ning pimedamat sorti köögis hädavajalikud. Pistikute puhul on alati rohkem parem - iga tasapinna juurde, igasse seina. Mõned kodumasinad on piisavalt võimsad, et vajavad oma eraldi liini. Elektriga peab alati tegelema professionaal, kuna ise nuputamine võib viia lühiseni või hoopis tulekahjuni. 

Mööbli ja köögitehnika valimine – lõpmatud võimalused

Köögi planeerimine vajab väga täpset läbi mõtlemist, millist mööblit kööki paigutada. Avatud riiulid võivad luua väga stiilse mulje, ent neid valimatult asju täis kuhjates on tulemus vastupidine ja korratu. Mõned eelistavad laeni kappe, teised soovivad lae alla ruumi jätta. Mööbli uksed ja sahtlid saab teha vaikselt ise sulguvateks ja ka ilma käepidemeteta avatavateks: erinevaid kasulikke lisasid, mida alguses ei teagi tahta, on veelgi, mistõttu tasub mööblit ostes või tellides erinevate lahenduste kohta uurida ja küsida.

Väärtuslik koht mööbli paigaldamiseks köögis on nurgad, mida saab ära kasutada väljatõmmatavate või karussellsahtlite paigaldamiseks, kuhu on mugav asju paigutada, ilma et need sahtli sügavusse ära ei kaoks. Ühtlasi võiks sisse arvestada ka söömiskoha, ükskõik kui väike köök ka pole. Piisab väikesest tasapinnas ning kohast, kuhu üks-kaks tooli panna. Suuremate köökide puhul võib seda ruumi kasutada ka söögitoana, paigutades kööki suure söögilaua ja toolid. Köögisaare kasutamine suurendab võimalusi veelgi, kuna selle äärde saab sisse seada stiilse söögikoha, samas kui teist külge on võimalik kasutada tööpinnana. Kui sinna juurde lisada veel kraanikauss või pliit muutub see hõlpsalt kohaks, kuhu kogu pere või sõpruskond koguneb, võimaldades korraga nii süüa teha kui ühiselt laua taga lõõgastuda.
köögi planeerimine
Foto: freepik.com 
 
Köögi lahutamatu osa on tehnika. Kui palju ja millist tehnikat kööki paigaldada sõltub ennekõike selle kasutajatest. Küll aga tasub juba köögi planeerimise etapis mõelda sellele, kas köögis hakkab olema integreeritud või eraldiseisev tehnika. Integreeritud köögitehnika eeliseks on ruumi ühtlane mulje ja mõnel juhul ka paindlikkus: näiteks integreeritud ahi ei pea asuma pliidi all, vaid võib olla ka mujal, näiteks mugavalt silmade kõrgusel. Samas tähendab see sageli väiksemat valikut nii mudelite kui mõõtude osas. Suuremas koguses toiduvarujatele teeb elu kindlasti lihtsamaks eraldi sügavkülmik, mille saab soovi korral samuti peita integreerituna mööblisse. 
 
Köögi planeerimine võiks hõlmata ka väikest kodutehnikat. Ka selle valik sõltub väga palju köögi kasutajate vajadustest ja eelistustest. Nii võib väga paljude jaoks kõige olulisem kohvimasin jääda mõnes teises köögis hoopis kasutuseta ja kui nii mõnigi ei suuda kujutada ette elu ilma röstrita, siis teise jaoks on kõige vajalikum abimees hoopis kuumaõhufritüür.   Väikese tehnika valikul võiks aga ideaalis siiski jälgida ühtset stiili ja valida omavahel harmoneeruvaid värve.Kui köögis on töötasapindade ruum piiratud, tuleb otsida nutikaid lahendusi või osa vähekasutavat tehnikast kappidesse peita. 

Milliseid materjale kasutada?

Oluline otsus on ka see, millised on köögis kasutatavad materjalid. Köögi planeerimine annab võimaluse mõelda nii seina, köögimööbli ja tasapindade materjalide peale. Täispuit on vastupidav ja hinnatud materjal, kuid ei sobi kõigi maitsele ja hinnaklassile. Töötasapinnana seda eriti ei soovitata, kuna pikapeale jäävad kõik täkked seal näha ning vajab uuesti lihvimist. Kunstkivist tasapind on väga vastupidav ja oma hinna tõttu ka enim levinud. Valik on lai ja igaüks peaks endale sobiva leidma. Presskivi ja looduslik kivi nagu graniit on väga vastupidavad ja ainulaadsed, aga samas peab arvestama kõrge hinnaklassiga. Variandiks on ka hügieeniline roostevabast terasest pind. 

Kindlasti peab mõtlema ka seintes kasutatava materjali peale. Kipsi kasutades tasub eelistada tulekindlat varianti, kuna köök on paratamatult tule ja kuumusega kokkupuutuv paik. Kuna pliit tahes tahtmata määrib ja pritsib rasva, tasuks pliidi lähedal oleva seinal kasutada kergesti puhastatavat materjali: näiteks klaasi, seinaplaati või siis pestavat tapeeti. Materjalide valikul tasub siiski silmas pidada, et järjest olulisem ja ka trendikam on jätkusuutlike materjalide kasutamine. Seda silmas pidades tasub nii palju kui võimalik eelistada just looduslikke materjale: kui mitte kogu mööbli osas, siis kas või seda detailidena sisse tuues või kombineerides. Näiteks sisemuses kunstspoonist kapp, mille esipaneelid on aga täispuidust võib olla hea tasakaal hinna, kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse osas. Ka taaskasutus ei tohiks olla tabu - see on samuti vastupidiselt hoopiski moes!
 
Põhjalikuma remondi puhul või täiesti uue köögi puhul tasub mõelda ka põranda materjali peale. Klassikaline valik on kahtlemata keraamiline plaat, millel on olulised eelised: seda on võrdlemisi lihtne puhastada ja nende valik on niivõrd lai, et neid leidub igale maitsele ja kujundusele. Plaaditud põranda puuduseks on aga nende jahedus, mistõttu põhjamaises kliimas on see mugav vaid juhul, kui selle alla on paigaldatud põrandaküte. Kindlasti tasub aga kaaluda muid põrandakatte alternatiive. Puitpõrand on looduslik, stiilne ja jalge all meeldivalt soe ning selle töötlemine õli või lakiga muudab selle niiskuse ja plekkide suhtes vastupidavamaks ja kergemini puhastatavamaks. Kvaliteetne laminaatparkett on seevastu väga kulumiskindel ja pakub samuti laia valikut häid disainilahendusi. Väga heaks alternatiiviks on ka vinüülpõrandakatted: nii LVT- kui SPC-plaate leidub erinevate materjalide imitatsioonina ja need on äärmiselt vastupidavad ja veekindlad. Lisaks on boonuseks nende võrdlemisi lihtne paigaldamine.
köögi planeerimine
Foto: chandlervid85 / freepik.com

Lase värvid tuppa!

Mõnikord peljatakse kööki tuua värve ning eelistatakse skandinaavialikku valget, halli ja musta. Heledad toonid muudavad ruumi valgusküllasemaks ja suuremaks, aga vaid nende toonide juurde jäädes võivad need mõjuda üksluiselt ja külmalt. Üheks võimaluseks kööki värve tuua on aksessuaaride, köögitehnika või ka taimedega. Samuti saab kööki elavamaks muuta töötasapinna taguse seina värvilisemaks muutmisega. Kõige julgemad ja värvide armastajad võivad aga leida enda jaoks sobivaima lahenduse värviliste seinte ja / või köögimööbliga. Ka praegused trendid soosivad värve igati: lisaks igihaljatele heledatele toonidele, on moes just kõikvõimalikud julged toonid: rohelised, tumehallid ja -sinised värvid, isegi lõheroosa. Peamiseks märksõnaks hetketrendides ongi isikupära, seega on aeg julgelt katsetada kõigega, mis just sulle meeldib!
köögi planeerimine
Foto: freepik.com
 
Köögi planeerimine on üsna ajamahukas töö ja arvestama peab päris paljuga: ruumi suuruse, eelarvega, trendide ja loomulikult ennekõike oma isiklike eelistustega. Paljud köögimööbli firmad pakuvad ise planeerimise teenust, osates sinu välja käidud ruumist maksimumi võtta. Kui aga asi ette võtta, teha veidi eeltööd ja koguda inspiratsiooni, on ka ise köögi planeerimine huvitav ja  põnev ettevõtmine. Kõik vajaliku köögi renoveerimiseks ja selle sisustamiseks leiad ka meie veebipoest!
 
Külmik kahe uksega LG GSBV70PZTM

Külmik kahe uksega LG GSBV70PZTM

809,00 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 tk, 1 tk – 809,00 €
Laos
SMART LEASING 10
Köögikomplekt Daria, valge/tamm, 2.4 m

Köögikomplekt Daria, valge/tamm, 2.4 m

299,00 € / tk
339,00 / tk
Ainult veebis
SMART LEASING 10
Söögilaud pikendatav William, valge, 90 - 124 cm x 90 cm x 75 cm

Söögilaud pikendatav William, valge, 90 - 124 cm x 90 cm x 75 cm

236,90 € / tk
279,90 / tk
Ainult veebis
SMART LEASING 10
Alumine köögikapp Livia LV-11, pruun, 60 cm x 44.5 cm x 82 cm

Alumine köögikapp Livia LV-11, pruun, 60 cm x 44.5 cm x 82 cm

71,90 € / tk
84,90 / tk
Ainult veebis