Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Kuhu viia vana pesumasin ja muu kasutatud kodutehnika?

Kuhu viia vana pesumasin
Foto: Unsplash.com

Kui kodumasin ei tööta enam korralikult või vajab pidevalt remonti, tasub mõelda selle väljavahetamisele. Ükski kodumasin ei kesta igavesti ja katkisest seadmest pole mingit kasu. 

Enne uue kodumasina ostu tekib küsimus, kuidas vabaneda vanast? Vana kodutehnikat ei saa lihtsalt prügikasti visata.

Sõltuvalt seadmest ja selle seisukorrast on tegelikult mitmeid lihtsaid viise sellest vabanemiseks. Loe edasi ja toome sinuni info, kuhu viia vana pesumasin ja muu kasutatud kodutehnika.

Kuhu viia vana pesumasin?

Kuhu viia vana pesumasin
Foto: Freepik.com

Pesumasin on üks kõige tihedamini kasutuses olev kodumasin. Enamik pesumasinaid töötab laitmatult vähemalt viis aastat, korralikult hooldatud seadmed oluliselt kauem. Enamasti läheb rikki pesumasina tsentrifuug või põleb läbi küttekeha. Mõlema probleemi puhul ei saa pesumasinat enam kasutada ja suuremate vigade parandamine maksab pea sama palju kui uus masin.

Ümbertöötlus

Kuhu viia vana pesumasin, mis on katki? Jäätmete ümbertöötlusettevõtted võtavad vastu nii pesumasina kui pesukuivati. Seadmed võetakse ümbertöötluses lahti ja kogutakse materjalipõhiselt kokku. Peamiselt kasutatakse pesumasinates sisalduvaid trükkplaate, kaableid ja metalli.

Vana pesumasina viimine ümbertöötlemisega tegelevasse ettevõttesse on keskkonnasõbralik ja jätkusuutlik viis kodumasinast vabaneda.

Jäätmejaam

Jäätmejaamad üle Eesti võtavad vastu vana kodutehnikat. Vanad kodumasinad on jäätmejaama jaoks elektroonikajäätmed. Selleks, et jäätmejaam võtaks vastu sinu vana pesumasina, peaks see olema ühes tükis, väliselt terve ja komplektne. Sinu mureks jääb vaid leida transport ja sõidutada vana pesumasin lähimasse jäätmejaama. 

Kodutehnika kokkuostjad

Mitmed ettevõtted üle Eesti tegelevad vanade kodumasinate kokkuostuga. Sarnaselt ümbertöötlemisega tegelevatele ettevõtetele kasutatakse kas masinat ennast või sellest osi. 

Vana pesumasin võetakse varuosadeks lahti ja korralikult töötavad osad leiavad veel kasutust. Mitmeid kodumasinaid remonditakse ja müüakse hiljem soodsamalt maha.

Jäätmekäitlusettevõtted

Kuhu viia vana pesumasin
Foto: Unsplash.com

Kuhu viia vana pesumasin, kui sul puudub transpordivõimalus? Vastavalt oma hinnakirjale võtavad jäätmekäitlusettevõtted vastu vana kodutehnikat. Võta ühendust oma kliendihalduriga, kellega saad kokku leppida sobiva aja seadme üleandmiseks. Sellisel juhul ei pea sa muretsema sobiva transpordi leidmise pärast ja vana pesumasin võetakse sinu kodust peale.

Uue pesumasina müüja

Ei tasu unustada, et uue seadme ostmisel on kauba müüjal kohustus võtta tasuta vastu sarnane kodumasin. Näiteks uue pesumasina ostul võid kauba müüjale tagastada oma vana pesumasina. Lisaks on elektroonikaseadmete müüjatel kohustus võtta tasuta vastu väikesed elektroonikaseadmed isegi juhul, kui sa parasjagu uut ei osta.

Kuhu viia muu kodutehnika?

Kuhu viia vana pesumasin
Foto:  Unsplash.com

Peale pesumasina on igas kodus kasutusel hulgaliselt teisi elektroonikaseadmeid, millest ei ole lihtne vabaneda. Võib juhtuda, et katki läheb röster või elektripliit, kuhu see võimalikult mugavalt viia? 

Esmalt tuleks selgeks teha, kas tegemst on katkise või ohtliku elektroonikaseadmega – ehk saab seda veel remontida või parandada?

Katkised seadmed

Kuhu viia vana pesumasin
Foto: Pixabay.com

Kui elektroonikaseade on katki, ei tohiks seda edasi kasutada. Kodumasinad sisaldavad keerulisi elektroonilisi komponente ja töötavad elektriga, katkine seade võib muutuda ohtlikuks sinu kodule ja perele. 

Kindlasti ei tasu ise oma kodumasinat parandada, selleks tuleks kutsuda oma ala spetsialist või viia kodumasin mõnda remonditöökotta. Kui remondist pole kasu, on katkistest seadmetest vabanemiseks parim viis viia need jäätmejaama. Jäätmejaamas korjatakse seadmed kokku materjalipõhiselt ja suunatakse ümbertöötlusesse ja taaskasutusse.

Ohtlikud seadmed

Elektroonikaseadmed koosnevad väga mitmetest komponentidest ja osad neist on inimesele ja loodusele kahjulikud. Seetõttu ei tohi ohtlikke jäätmeid visata tavaprügi hulka. Kodumasinatest kuuluvad ohtlike jäätmete hulka telerid, külmkapid (sealhulgas sügavkülmik) ja monitorid. 

Seetõttu on eriti oluline viia vana kodutehnika kas jäätmejaama või ümbertöötlusesse.

Ümbertöötlus

Ümbertöötlusega tegelevad ettevõtted üle Eesti võtavad vastu peale pesumasinate suure hulga teisi elektroonikaseadmeid. Seadmete vastuvõtt oleneb nende komponentidest, eriti hinnatakse trükkplaate, kaableid ja metalli.

Müük ja annetus

Kui sinu kodumasin on veel töökorras, aga soovid selle siiski välja vahetada, soovitame see müüa või annetada. Korraliku kodumasina võid mugavalt maha müüa sotsiaalmeedia müügigruppides või annetada heategevusse. Näiteks töökorras veekeetja või kohvimasin leiab kiiresti ostja.

Kindlasti leidub mõni abivajaja, kellele sinu kasutatud kodumasin pakub veel mitmeid aastaid rõõmu. Kui sa ise ei tea, kelle poole pöörduda, tasub abivajavate inimeste või organisatsioonide kohta küsida infot kohalikult omavalitsuselt.

Remont ja parandus

Kuhu viia vana pesumasin
Foto: Pixabay.com

Loomulikult on jätkusuutlik lahendus ühte kodumasinat võimalikult kaua kasutada, nii tekib vähem jäätmeid ja väheneb tarbimine. Kõik, mis on pidevas kasutuses, kulub ja võib minna katki. 

Selleks, et sinu kodumasin kestaks kaua, tuleb selle eest ostmisest alates korralikult hoolt kanda. Korralikult hooldatud kodumasin võib töötada isegi kümme ja rohkem aastat. Aeg-ajalt tuleb siiski veidi raha välja käia selle hoolduse ja paranduse eest, aga masina eluiga on pikk. 

Ühel hetkel võib remont osutuda kallimaks, kui uus masin. Samuti uueneb tehnika pidevalt ja uuel kodumasinal on mitmeid paremaid funktsioone.

Kokkuvõtteks

Kuhu viia vana pesumasin või muu kasutuskõlbmatu kodumasin? Vanadest ja katkistest kodumasinatest tuleks vabaneda, tihti tarbivad nad rohkem elektrit ja pole energiasäästlikud. 

Katkine kodumasin ei tööta korralikult ja võib muutuda sulle ja kodule ohtlikuks. Vanast pesumasinast ja kodutehnikast vabanemiseks on mitmeid lihtsaid viise:’
  • Vii seade jäätmejaama.
  • Paku vana kodumasinat oma prügivedajale.
  • Võta ühendust ümbertöötlemise ja kokkuostuga tegelevate ettevõtetega.
  • Töötav seade müü maha või anneta
  • Uue seadme ostul võid sarnase kodumasina tasuta tagastada müüjale.

Vabane mugavalt vanast kodutehnikast, uue ja kvaliteetse kodumasina leiad kodust lahkumata K-rauta suurest valikust.