Kuidas kooliealisele lapsele mööblit valida?

Ehkki erinevas eas õpilased veedavad suurema osa päevast koolipingis, on neil koju tagasi tulles vaja teha koolist järgmiseks päevaks kaasa antud koduseid ülesandeid, mistõttu on mugav lastemööbel eriti oluline. Istumisel kogetav koormus ja vale istumisasend ei tähenda mitte ainult keskendumisvõime kaotust, vaid kahjustab ka laste kehahoiakut ja tervist, mistõttu spetsialistid soovitavad jälgida kirjutuslaua ja tooli kõrguse suhtes rangeid nõudeid. Lisaks on oluline, et koolitarbed mahuksid riiulitesse ning sahtlitesse.

Kõige olulisem – puhkepausid

Üks tähtsamaid asju istumise puhul on pauside tegemine ja istumisasendi muutmine iga natukese aja tagant. Õpeta lapsele tegema õppimise vahele lühikesi pause ja ehk isegi võid näidata talle erinevaid harjutusi, mida võiksite koos teha. 

Tool ja kirjutuslaud peavad sobima lapse kasvuga

Erinevas vanuses lastele soovitatakse erinevaid mööbli kõrguseid, mistõttu valides pead oma lapse vanusega arvestama. Kui on võimalik vali ergonoomiline mööbel, mille kõrgust saab koos lapse kasvamisega muuta.

Tooli soovitatav kõrgus vastavalt vanusele:
  • Lastele vanuses 6 kuni 9 aastat, tooli istme kõrgus peab põrandast olema 35 cm. 
  • Lastele vanuses 9 kuni 12 aastat, tooli istme kõrgus peab põrandast olema 40 cm.
  • Lastele vanuses alates 12 aastat, tooli istme kõrgus peab põrandast olema mitte vähem kui  45 cm.

Kirjutuslaua soovitatav kõrgus vastavalt vanusele:
  • Lastele vanuses 6 kuni 9 aastat, lauapinna kõrgus peab olema 55 cm. 
  • Lastele vanuses 9 kuni 12 aastat, lauapinna kõrgus peab olema 63 cm.
  • Lastele vanuses alates 12 aastat, lauapinna kõrgus peab olema umbes 71 cm.

Miks see oluline on? 

Spetsialistid kinnitavad, et kaua vales asendis istumine võib mõjutada lapse lihaste arengut, põhjustada seljavalu ning peavalu ning liigeste ja selgroo probleeme, mis statistika järgi on kuni 80% kooliealistel lastel.

Tool peaks tagama mugava istumise ja toetama lapse istumist ilma lihaspingeta. Põlved peavad olema painutatud 90 kraadi all ja jalad peavad ulatuma täielikult põrandani. Õige jalgade asend tagab lapse kehale istumiseks vajaliku tasakaalu ja stabiilsuse ning lõdvestab selja ja ülakeha lihaseid. Tooli tagakülg peaks julgustama last istuma vertikaalses asendis. Selline istumine suurendab keskendumisvõimet, tähelepanelikkust ja tootlikkust.

Kirjutuslaua kõrgus, mis on valitud vastavalt tooli kõrgusele, tagab sirge selgroo hoidmise ja määrab lapse üldise istumisasendi. Laua ja tooli vahel soovitatud kauguse hoidmine võimaldab lapsel küünarnukke mugavalt kirjutuslauale panna, kirjutada ja lugeda. Kirjutuslaua kõrgus peab olema selline, et õlad ei tõuseks ja poleks pingul kui küünranukid lauale panna.
Rippvalgusti HG-020, 60 W E27, kollane

Rippvalgusti HG-020, 60 W E27, kollane

16,19 / tk 24,90 € / tk
E-hind
-35%
Lauakate maakaart 2-poolne

Lauakate maakaart 2-poolne

4,48 / tk 8,95 € / tk
E-hind
-50%