Sõprade ring
Liitu Sõprade ringiga ja säästa! Vaata veel

Kuidas muuta lastega aias telkimine tõeliselt meeldejäävaks?


Kui oma aia suurus vähegi võimaldab, tasub enne pikemale matkale minekut proovida lastega telkimist koduhoovis. Nii saavad lapsed kätte õige tunde vabas õhus ööbimisest, kuid vajadusel on tavalised kodus ööbimise mugavused lähedal. Et ka hoovis ööbimine oleks laste jaoks põnev kogemus, võta arvesse need 10 soovitust.


1. Laagri plaan. Kindlasti planeeri kohad, kuhu paned üles telgid, kus on lõkkeplats ja kus toimub õhtune meelelahutus. Leia koht, kus lapsed tunnevad end vabalt, kuid oleks majast võimalikult kaugel, et luua realistlikum olukord metsas ööbimisest.
2. Kaunistused ja detailid. Kui tegemist on sünnipäevaga, piisab kaunistamiseks vähestest õhupallidest ja värvilisest paberist. Võimalikud teemapeod nagu sõjaväelaager, indiaanlaste küla, aardekütid ja koletiste pidu lisavad põnevust. Vastavalt sellele vali ka kaunistusi.
3. Telgid. Laagri peamine atribuut on telk. Pane need eelnevalt üles. Hoolitse selle eest, et telgi kinnitamiseks kasutatavad vaiad oleksid tugevalt maas kinni ja stabiilsed, sest lapsed võivad neile mängides otsa kukkuda. Kui sul on olemas iseavanev telk võid selle paigaldada laste nähes lisades sellega põnevust.
4. Ettevalmistused väljas magamiseks. Aias telkimise olemus seisneb väljas magamises, seega pead lastele öösel magamiseks ette valmistama telgid, magamiskotid, magamisalused või täispuhutavad madratsid.
5. Valgustus. Isegi kui vanemad jäävad majja, on soovitatav aiavalgusteid mitte põlema panna, nii et lapsed tunneksid end tõeliselt looduses, kus välisvalgustus on minimaalne. Lapsed vajavad ka kohtvalgusteid. Need peaksid olema võimsamad kui tavalised taskulambid, sest need on osa õhtustest mängudest. Võimalusel anna igale lapsele pealamp, et nad saaksid pimedas vabalt liikuda. Igal telgil võiks olla päikeseenergia toimel töötav rippuv valgusti. Püüa pikendusjuhtmeid mitte kasutada - looduses ei ole ju võimalik välisvalgusteid elektrivõrguga ühendada.
6. Lõkkeplats. Otsusta, kas soovid ohverdada tükikese oma muruplatsist või kasutad lahtise tule asemel grillimist. Kui ohverdad osa murust, võid pealmise mättakihi välja kaevata ja viia teise kohta. Mõne päeva pärast saad selle tagasi tuua. Pärast kastmist peaks muru uuesti kasvama minema. Võid tuleaseme ümber lisada kivid, tehes sellest tõelise lõkkeplatsi. Kui sul on tellistest või kõnniteekividest plaate või sillutuskive, saad neid ka lõkke kaunistamiseks kasutada. Otsusta, kas teed selle protsessi laste abiga või ise eelnevalt. Sellised õppetunnid on lastele hindamatuks kogemuseks.
7. Grillimine. Kui lõket pole võimalik luua, on see täiesti asendatav grillimisega. Lihtsalt söe asemel hoolitse puidu olemasolu eest. Pea meeles, et tule tegemise õppetunnid on lastele vajalikud, seega kasuta võimalust selle õpetamiseks. Kui elad metsa läheduses, saad puude ja okste hankimiseks lastele korraldada kiire matka.
8. Toit tulel / grillimine. Täiskasvanutele meeldib tavaliselt praad või šašlõkk koos marineeritud sibula ja praetud köögiviljadega. Kahjuks ei ole need alati lastele meelepärased toidud. Hoolitse lastemenüü eest - viinerid, suured kartulid ja vahukommid lõkkel küpsetamiseks. Isegi peekon või leivatükid võivad olla hea suupiste. Kas sul on suur grill? Uuri, kuidas sellel teha pitsat, hot-dog’e, hamburgereid või isegi kebabi. Lapsed jumaldavad neid.
9. Õhtused mängud ja tegevused. Laste jaoks tuleb korraldada õhtuseid tegevusi. Päeval saate mängida erinevaid pallimänge, näiteks jalgpalli või sulgpalli. Pimeduse saabudes algavad tõelised loodusmängud: peitus, aardejaht jne. Kui mängud on läbi, saavad kõik istuda tule ümber, küpsetada vahukomme ja rääkida õudukaid, laulda laule ja mängida rollimänge. Kui taevas on selge siis on tähtede vaatamine lihtsalt kohustuslik tegevus. Siin pead ettevalmistama lugusid tähtedest ja tulnukatest.
10. Magamine telgis. Lapsed võivad telgis üksi magada ilma vanemate järelvalveta (vanemad magavad majas ja on valmis igal ajahetkel hoolitsema arusaamatuste eest). Koos vanematega telgis ööbimine võib tekitada segadust. Täiskasvanud lähevad tavaliselt hiljem magama, seega ei taha sa juba telgis magavaid lapsi äratada.

Täiskasvanu hoolitseb ohutuse eest. See tähendab, et alati peab olema vähemalt üks või kaks täiskasvanut, kes hoolitsevad laste eest. 12 lapse kohta võiks olla vähemalt üks täiskasvanu. Pärast laagrit saab korraldada ühiseid lapsevanemate ja laste võistluseid ning laagri koristamist. 
TELK 2-INIMESE 420X210X170CM

TELK 2-INIMESE 420X210X170CM

Laos
TOP toode
TELK 4-INIMESE 340X280X140CM

TELK 4-INIMESE 340X280X140CM

High Peak Camping Lantern 41485

High Peak Camping Lantern 41485

15,84 / tk
Ainult veebis
GRILLSÜSI 30L

GRILLSÜSI 30L

7,50 / tk

Laos saadaval tk
1 tk – 30.0 l, 1 l – 0,25 €
Verners Happy Green

Verners Happy Green

29,90 / tk
Ainult veebis
TELK 2-INIMESE 420X210X170CM

TELK 2-INIMESE 420X210X170CM

Laos
TOP toode
TELK 4-INIMESE 340X280X140CM

TELK 4-INIMESE 340X280X140CM

High Peak Camping Lantern 41485

High Peak Camping Lantern 41485

15,84 / tk
Ainult veebis
GRILLSÜSI 30L

GRILLSÜSI 30L

7,50 / tk

Laos saadaval tk
1 tk – 30.0 l, 1 l – 0,25 €
Verners Happy Green

Verners Happy Green

29,90 / tk
Ainult veebis