
Foto: Erik Karits / pexels.com
Enamus inimeste jaoks on suvi äärmiselt oodatud aastaaeg, kui lõpuks saab õues vabalt toimetada, päikest nautida ning tunda mõnu ühistest puhkehetkedest oma pere ja sõpradega. Need on hetked, mida meenutades ka kõige külmematel talvepäevadel soojus põue poeb ning pikisilmi uueks suveks plaane tehakse. Siiski piisab sellest, et esimesed suvisemad päiksekiired paitama hakkavad, kui juba meenuvad selle aastaaja kõige häirivamad kaaslased - kõikvõimalikud sääsed, parmud ja muud putukad.
Kas teadsid, et ainuüksi Eestis elab ligi 30 liiki parme? Kogu maailmas on neid lausa üle 3000. Põhjus, miks aga just need kärbseliste sugukonda kuuluvad lendavad putukad erilist pahameelt valmistavad, peitub nende kohutavalt tüütus käitumises. Nimelt on nad äärmiselt agressiivsed vereimejad ja nad ründavad kõiki, kes nende teele ette jäävad. Seepärast toomegi alljärgnevalt välja, kuidas parmudest lahti saada - et suvi oleks ilus ja täiel rinnal nauditav.
Kes on parmud?
Parmud kuuluvad kärbseliste sugukonda ja ka välimuselt on nad väga kärbeste sarnased. Vahel märkadki erinevust alles siis, kui see putukas on sind juba valusalt hammustanud. Muuseas - verd imevad ja ründavad vaid emased parmud, kuna isased toituvad vaid taimemahladest. Parmud tegutsevad enamasti mai lõpust septembri keskpaigani ehk siis kõige magusamal suveajal.
Lisaks sellele, et parmu hammustus on valus, on veel häirivam hammustada saanud koha sügelus, mis võib kesta lausa mitu päeva. Veelgi olulisem on aga teada, et parmu sülg on üsna mürgine. Mitme hammustuse korral võib see inimesele mõjuda üsna kurnavalt. Ka võivad nad oma süljega edasi kanda mitmeid haigusi. Seetõttu on teadmine, kuidas parmudest lahti saada, veelgi olulisem.
Ennetavad meetmed parmude tõrjumiseks
Kõige lihtsam viis, kuidas parmudest lahti saada, on iseenesest mõistetavalt nende lähenemise ennetamine. Üheks ennetavaks viisiks on kaitsva riietuse kandmine ehk mida rohkem ennast kinni katad, seda väiksema tõenäosusega parmud sulle ligi pääsevad. Eriti peletab parme tihe ja hele riietus. Palavate ilmadega ei tundu enda katmine muidugi alati kõige atraktiivsem ja sel juhul võib enam abi olla putukatõrjevahenditest. Neid leidub nii selliseid, mida saad pihustada nii enda riietusele, kui ka selliseid, mida saad kasutada kas siseruumides, terrassil või aias istudes.
Oma kodus ja koduhoovis võib parmude peletamiseks abi olla väikestest detailidest ja ümberkujundamisest. Kui elad maapiirkonnas, kus on parmudega palju probleeme, võib üks tõhusamaid lahendusi parmude toast eemal hoidmiseks olla akendele ja ustele putukavõrkude paigaldamine. Putukavõrgust või ka muust kangast võid luua varjulised alad ka oma hoovis - parmud armastavad päikest ja hoiavad varjulistest kohtadest pigem eemale. Samuti võib parmude eemal hoidmiseks olla abi ventilaatoritest - nimelt ei suuda kärbsed oma väikeste tiibadega suure tuule käes liikuda ja hoiavad võimalusel sellest eemale.

Foto: Indi van Kuijk / pexels.com
Alljärgnevalt kirjeldame täpsemalt erinevaid viise, kuidas parmudest lahti saada füüsiliste või bioloogiliste tõrjevahenditega.
Kuidas parmudest lahti saada - füüsilised tõrjemeetmed
Füüsilised parmude tõrjevahendid jagunevad laias laastus kaheks: lõksud ja spetsiaalsed pihustatavad või põletatavad tõrjevahendid.
Lõksude ja püüniste kasutamine on üldjuhul väikestel aladel kindel viis, kuidas parmudest lahti saada. Üheks kõige levinumaks parmude püüdmise vahendiks siseruumis on kärbsepaberid. Need sisaldavad tavaliselt kärbseid ja muid putukaid ligi meelitavaid peibutusaineid ning liimi, mis siis parmu kinni püüavad. Paberit ei soovitata paigaldada lauspäikese kätte, kuid muus osas piiranguid ei ole. Nii siseruumides kui hoovis või terrassil saab kasutada ka valguspüüniseid. Neid võib leida üsna erinevaid, kuid üldiselt toimivad need kõik valgusega, mis putukaid püünisvõrgule meelitavad ja kus nas seejärel hukkuvad. Lisaks on olemas peibutisega lõksud, mis toimivad kas feromooni või muu putukaid ligimeelitava ainega.
Kellele surnud parmudega silmitsi seismine ei tundu meeltmööda, siis neile võib rohkem sobida erinevate tõrjevahendite kasutamine. Neid on olemas nii keemilisi kui looduslikel toimeainetel põhinevaid. Kõige enam kasutatavaks tõrjevahendiks on sprei, mida üldjuhul pihustatakse riietele ning mille mõju kestab 2 - 4 tundi. Samuti on olemas spetsiaalselt loomadele mõeldud vahendid nende piinade leevendamiseks. Kui tunned, et iga mõne aja tagant pihustamine võib meelest minna, on olemas ka spetsiaalsed käevõrud, mis tõrjuvad lisaks parmudele ka sääski ja muid lendavaid putukaid. Neid saad kasutada ca 2 nädalat, enne kui nende sees olev spetsiaalne tablett vahetamist vajab.

Foto: Rodnae Productions / pexels.com
Neile, kes keemiat kasutada ei soovi, on lisaks looduslikele spreidele ka muid alternatiive. Nii võib õues või terrassil istudes olla abi putukaid peletavatest küünaldest. Enamasti sisaldavad need eeterlikke õlisid või lõhnasid, mida putukad, sh parmud väldivad. Sellised lõhnad on näiteks sidrunhein, sidrun, rosmariin, kaneel, saialill, basiilik ja lavendel. Oma aia olemasolul on tark mõte neid taimi oma meelisistumispaiga lähedal ka kasvatada - nii tõrjud parme ja teisi ebameeldivaid putukaid täiesti looduslike vahenditega ja boonusena saad nautida imelisi aroome ja silmailu nende õitsemise ajal.

Foto: freepik.com
Kokkuvõtvalt võib öelda, et ehkki parmud on paratamatu osa suvest, on tänapäeval olemas lai valik toodetest, et nendega kokkupuudet täielikult vältida. Kuna viise, kuidas parmudest lahti saada, on niivõrd palju erinevaid, saad valida just enda võimalustele, vajadustele ja eelistustele vastavalt sobivaima. Selleks, et saaksid suve täiel rinnal nautida, leiad laia valiku putukatõrjevahendeid ka meie veebipoest!