Kuidas tekib hallitus kodus ja kuidas seda tõrjuda? 

Kui oled oma kodust avastanud hallituse, pead sellest vabanema nii kiiresti, kui võimalik. Hallitus on seen. Võitlus seentega ei ole nii lihtne kui taimedega. Enne võitluse alustamist peaksid teadma mõningaid olulisi aspekte oma koduse vaenlase kohta.


Hallitus kasvab ainult seal, kus on palju niiskust. Kui sinu kodus on niiskust vähemalt 60 protsenti, siis on see ideaalne keskkond hallituse paljunemiseks. Hallitus ei karda külma - madalal temperatuuril see lihtsalt ei paljune, kuid elab edasi.

Hallitus, nagu paljud teised seened, ei kahjusta iseenesest inimese tervist - ainult mõned liigid on kahjulikud. Seetõttu kasutatakse mõningaid hallituse liike isegi toiduainetööstuses. Suurem oht inimkehale tekib hallituse paljunedes. See vabastab eoseid ja teatud toksiine, mis põhjustavad erinevaid haigusi. Pea meeles - hallitus on inimestele ohutu, kuni eosed ei paljune. Eosed põhjustavad mitmeid kroonilisi hingamisteede haigusi ja ka allergiat.

Hallitus ise inimestele kahju ei tee, kuid see kahjustab pindu, millel ta elab. Seen toitub orgaanilisest ainest ja veest ning ei vaja eluks päikesevalgust, nagu näiteks taimed. Selle tulemusena on puitpinnad enim mõjutatud. Betoonist või plastist pind võib saada kannatada, kui see ei ole puhas.

Kui hallitusel ei ole millestki toituda, lõpetab see paljunemise. See on hallituse likvideerimise aluspõhimõte - hallituse jaoks vajaliku toidu ja vee eemaldamine.

Kuidas sai hallitus äsja ehitatud majja? Miks hallitus jõudis sinu koju?

Hallituse eosed paljunevad suurepäraselt välistes tingimustes. Meil on ilm piisavalt niiske, nii et hallitusel on suurepärased kasvutingimused mitte ainult maja sees, vaid ka väljas. Niisiis võid tuua hallituse eoseid õuest tuppa erinevate asjade, riiete või jalanõudega. Koos hallitusseente eostega tood tuppa ka sadu teisi mikroobe, kuid need ei jää tavaliselt elama ja need ei tee sulle kahju. Inimkeha hävitab üksikud mikroobid ja teised surevad ilma toiduta, kuid hallitus on äärmiselt elujõuline ja vastupidav, seega nõuab see väga vähe - ainult natuke niiskust ja mustust.

Miks hallitus ründab esimesena vannituba, mitte kööki, kus toitaineid on rikkalikult?

Köögis on väga palju toitaineid, kuid sageli vähe niiskust. Enamikus köökides on hästi toimiv ventilatsioon, mis kogub kõik aurud pliidilt ja eemaldab niiskuse. Koos sellega kaob ka kogu hallitus. Seega on köögis hallituse paljunemise tingimused palju halvemad, kui vannitoas.

Vannitoas on ventilatsioonisüsteem palju nõrgem või puudub see üldse, mistõttu on 60-protsendilise õhuniiskuse saavutamine ühe tunni jooksul peale vannis käimist väga lihtne. Vannist või duššist tulev õhk on soe ja niiske, mis on ideaalne hallituse arenemiseks. Aga millest see hallitus siis toitub? Kahjuks ei ole hallitus toidu suhtes väga pirtsakas. See suudab elada seebijääkidest, karvadest ja paljust  muust. Kui sa võtad dušši, pritsib osa vett paratamatult koos orgaanilise mustusega vannitoa nurkadesse ja kui seda järjest koguneb, on hallitusel toiduvaru olemas.


Kuidas hallitus vältida?

Täielikult hallituse koju sattumise vältimine on keeruline. Seega on ainus viis sellest „külalisest” vabaneda luues tingimused selle kasvamise ja paljunemise takistamiseks. Hallitus ei paljune kuivas õhus, kus puudub niiskus. Kui pind, millel eosed langevad on kuiv ja puhas, ei ole hallitusel samuti millestki toituda. Hallitusele ei meeldi puhas plastik, metall, klaas ja värvitud või lakitud pinnad. Hallitusele meeldib puit ja tselluloos ning muud süsivesikud, sest need on kõige kergemini lagundatavad materjalid ja ained, mis koguvad niiskust ja mustust. Samuti meeldib hallitusele villased või puuvillased vaibad.

Kui kodu on puhas, kuiv ja kõik on niiskuse eest nõuetekohaselt kaitstud, ei tohiks hallitusega probleeme tekkida. Mõnikord võib hallitus siiski ilmuda, kuid pea meeles - kõrvalda see kiiresti ja väldid probleeme. Kui sa ei hävita hallitust kiirelt, võib see mõne aasta jooksul hävitada sinu kodu, eriti puidust seinad.

Kuidas hallitust tõrjuda?

Äädikas on ideaalne vahend hallituse tõrjumiseks. Lihtsalt vala äädikas pihustisse ja pihusta hallitusele. Seejärel jäta umbes tunniks seisma. Seejärel pühi käsnaga ja kuivata pind kindlasti salvrätiku või kuiva lapiga.

Võid hallituse tõrjumiseks kasutada ka tavalist valgendit veega (1: 3 suhtega lahjendades). See lahus tuleb samuti pritsida hallitusele ja jätta mõneks ajaks seisma ning seejärel pind puhastada.

Inimesed kasutavad isegi viina, kuid see on palju kallim kui äädikas või valgendi. Efektiivne moodus on ka vesinikperoksiidi lahus (veega suhe 1: 2). Seda lahust tuleks hoida enne puhastamist hallitusel 10-15 minutit.

Protsessi kõige olulisem osa on puhastamine ja kuivatamine. Fööni kasutamine ei aita. Hallitus võib taluda 100-kraadist temperatuuri isegi 2 tundi, nii et isegi keev vesi ei aita.

Pärast puhastamist on väga oluline ruumi õhutada. Talvel on see üsna raske, seega soovitame osta õhukuivati. Niiske õhuga ruumides on hea kasutada õhuniiskuse kogujat. Vahetult pärast hallituse eemaldamist lülita see mõneks tunniks sisse ja hallitusel on võimatu ellu jääda.

Kui kodus koguneb kondensatsiooni ja niiskust, tuleks üle vaadata ka kodu ventilatsioonisüsteem ja kliimaseade. Kui vabaned hallitusest mõnes kohas, aga tubades on endiselt liiga palju niiskust, tuleb hallitus uuesti tagasi.
Hallituse eemaldusvahend Eskaro Biotol E, 0,5L

Hallituse eemaldusvahend Eskaro Biotol E, 0,5L

8,01 / tk 8,90 € / tk

Laos saadaval tk
1 tk – 0.5 l, 1 l – 16,02 €
-10%
Hallituse eemaldusvahend HG, 0,5L

Hallituse eemaldusvahend HG, 0,5L

8,50 / tk

Laos saadaval tk
1 tk – 0.5 l, 1 l – 17,00 €