Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Kuidas valida suuski, et elamus oleks võimas ja lumine

Suusataja oranžide suusakeppide ja austraalia lambakoeraga
Foto: Image   Unsplash.com

Tunnistagem, et suusatamine on ikka natuke müstiline tegevus küll – põhimõtteliselt on sul jalgade alla seotud kaks lapikut lauda, ja edasiliikumisele aitavad kaasa lihtsalt kaks pikka keppi. Eks ta nii kunagi algaski. Ja arenes. Ja arenes. 

Nüüdseks on suuski ja nende lisavarustust nii palju, et võtab silme eest kirjuks ja algajana ei oska vahel validagi. (Profina on valik veel suurem, võime lohutuseks ütelda.)

See artikkel siin räägibki sellest, et kuidas valida suuski ja täpsemalt – kuidas valida sobivaid murdmaasuuski, milliseid parameetreid peaks teadma ja välja mõõtma ja milline lisavarustus teeb kogu selle protsessi lihtsamaks ja lahedamaks. 

Murdmaasuusatamine on kõige popim seepärast, et temaga on lihtne alustada ja suusatamise kohti leiab ka kõige paremini. Vanasti talvistes kehalise kasvatuse tundides sai ringe sõidetud kasvõi Anne kanali ümber. Eestis on populaarsuse aluseks ilmselt ka see, et korraliku mäesuusatamise osas ei ole meid sama hästi õnnistatud kui näiteks šveitslasi, kel on iga nurga taga kolm ja pool mäge. 

Kuidas valida suuski: erinevate murdmaasuuskade lühitutvustus

Suusataja metsavahelisel suusarajal
Foto: Image   Unsplash.com

Kuidas valida suuski, mis sobivad mitte ainult murdmaasuusatamise sõiduviisiga, vaid ka sellega, kuidas just sina seda teed, ja kus? 

 • Kui sul on kenad sisseaetud sõidurajad võtta ja sulle meeldib jäljes sõita, siis selle kõige vanema olümpia suusasõiduviisi nimi on klassikaline tehnika. Määretki pannakse klassikalise tehnika puhul kaht sorti – keskele jala alla pidamismääret, mujale aga libisemismääret. Ka suusakepid on lühemad. Klassikaline sõit meenutab kõige rohkem jalutamist – ainult et sul on saabaste all suusad ja edasiliikumise abistamiseks suusakepid peos. 

 • Teine populaarne sõiduviis, mis võimaldab jalgade liikumist märksa rohkem valida ega nõua paralleelseid rööpaid, on uisustiil. Nagu nimigi ütleb, meenutab selline suusatamine uisutamist ja heal laial suusarajal võib korralike tõugete ja libisemisega saavutada kuni 30 km tunnikiirus. Harjutamist tahab selline sõit veidi rohkem, aga tulemused on ka seda väärt ning mis lihaspingutusse puutub, siis siinkohal saab seda kogu keha. 

 • Tahaks mõlemat eelnevat, aga ei hakka teepeale suuski vahetama? Vali universaalsed murdmaasuusad, tuntud ka kui combi-suusad, need on loodud just selliseks kuldseks (lumiseks) keskteeks. 

 • Kui tahaks aga X  kohta suuskadega matkama minna, metsa need rajad ja muud, lendaks lihtsalt läbi värske koheva lume, just sinna kuhu süda ihkab? Suuskade nimi, mis selleks kõige paremini sobivad, on matkasuusad, täpsemalt metallkantidega matkasuusad. Need suusad on kohandatud varieeruvale maastikule ja kõiksugu lumeoludele. Rajas nendega väga ei sõida ja kohev sissetallamata lumi meeldib neile kõige rohkem. Sõiduviis meenutab pigem klassikalist kui uisutehnikat, aga põhimõtteliselt – sõida nendega nii, nagu parajasti kõige parem tundub. Suurt kiirust matkasuusad ei arenda, pigem on nad tõesti mõeldud talvisteks mõnusateks matkadeks, seljakott seljas ja termos vööl. 

Kuidas leida õige murdmaasuusa pikkus ja laius

suusakepid
Foto: Image   Unsplash.com

Kuidas valida suuski, nii et need oleksid sulle parajas suuruses ja arvestaksid ka sinu kaaluga? 

 • Esimene variant on muidugi minna ja usaldada end spordipoes ekspertide hooleks, mis on ilmselt parim variant, eriti, mis puutub kaalukategooriasse ja määrdepesa elik tasakaaluasendi täpsesse määramisse. 

 • Teine võimalus on otsida üles mõni oma suusafännist sõber ja tema konsulteerida (sõber aitab sul ka tasakaalupesa üles leida, seda üksi teha ei saagi). 

 • Kolmas variant on kasutada neid eelnevaid variante, aga ka ise veidi eelteadmisi omada, et valikut vähemasti kitsendada, või näiteks taaskasutusena suuski ostes teada, kas need pigem sobiksid või pigem mitte:

  • Universaalsuusad peaksid olema oma 10-15 cm kehast pikemad

  • Uisusuuskade soovitav pikkus on ca 10 cm sõitjast pikemad

  • Klassikalise sõidu puhul peaksid suusad olema 15-25 cm kasutajast pikemad

 • Kui kahtled, vali pigem pehmema paindega suusapaar, muidu on tagurpidi libisemine garanteeritud. 

Kuidas leida murdmaasuusatamiseks sobivad saapad ja kepid

paksu ja tumeda kuuse metsa sees on kaks suusatajad matkasuuskadel. suusarada puudub
Foto: Image   Unsplash.com

Teadmisest, kuidas valida suuski paraku ei piisa. Lisaks on vaja ka sääraseid üliolulisi juppe nagu suusakepid ja suusasaapad. Niisiis, mõned nipid: 

 • jalg peaks ka villaseguse sokiga end saapas mugavalt tundma ja suuska tunnetama (uisustiili saapad on jäigema põhjaga)

 • klassikalisel stiilil on lühemad kepid ja madalamad saapad, mis võimaldavad kanna-pöialiigesel rohkem liikuda. Keppide pikkuseks korruta oma kasv 0.85

 • uisustiilil on märksa pikemad kepid, sest sõidetakse peamiselt paaristõugetega. Uisusammu saapad toetavad liigest tugevalt külje pealt. Pikkus: korruta oma pikkus 0.9

 • universaalsaapad sobivad kõige paremini suusavahetuse jaoks või segasõiduviisile. Ka kepid on siin vahepealsed. 

 • matkasuuskadel on oma eraldi disanitud kepid, et kõige selle vaheldurikkusega maastikus ja sinu sõidus hakkama saada. Matkasuusa kepid on ka raskemad kui näiteks uisustiilile sobivad. 

Millised suusasidemed valida?

Suusasidemed ehk suusaklambrid peavad sobima: 

 • suusasaabastega, ühilduvus on kriitiline, muidu ei saa sa lihtsalt ennast + saapaid suuskade külge. 

 • Loogiliselt suuskadega, sest nende külge need kinnituvad – enamus poode, kus suusavarustust müüakse, teevad need kinnitused ise sinu soovi järgi ära. 

 • Kolmandaks sõltub sidemete suurus saabaste suurusest. Saabas peab täpselt klambriga klappima. 

 • Suusasidemed jaotuvad vabatehnika, klassikalise stiili, universaalstiili ja laste suuskade klambriteks. 

 • Klambreid tuleb samuti korralikult testida, et need korralikult peaksid, ei logiseks, aga käiksid samas hästi kinni. 

Lisad, mis kogemusele tõesti lisavad

tühi suusalift udu sees
Foto: Image   Unsplash.com

Baasvarustusest – suusad, sidemed, saapad ja kepid – oli nüüd juttu. Mis on aga see nn „lisavarustus“, ilma milleta tegelikult ei saa või siis muudab nende olemasolu suusatamise oluliselt mõnusamaks. 

 • Talispordi riidedkes kord spetsiaalset varustust proovida saanud, ega see enam kodukootud kampsikuid või karupükse taha. Tehniline riietus juhib nahapinnalt niiskust, on kerge ja kuivab kiiremini ning on lihtsalt nii palju mugavam. (Spordipesu, mikrofliis, pealmiseks kihiks õhemad tuult ja märga pidavad materjalid, mis peavad aga ka õhku läbi laskma.)

 • Villasegust või froteepõhjaga sokid. Väldi puuvillast, see kogub vett, ajab higistama ja külmetab.

 • Peopesast õhemad ja pealt tuulekindlad kindad.

 • Müts, mis samuti kaitseb pead ilma eest, aga laseb ka ajul hingata ega aja pead külmetama. 

 • Suusamäärded, kork, kaabits, hari, määrderaud (soojalt määrimiseks, mis on suuskadele ja sulle eriti hea)

Mine mereranda või suusata ümber järve, proovi mõnd lähikonna matkarada, võta maale minnes suusad kaasa. Kingi pere noorimale tema esimesed suusad või üllata sõpru ja tee neile ettepanek koos väiksele suusamatkale minna ning vaata, mis nägu nad teevad.  

Suur talv on veel ees, ja nüüd, mil sa tead veidi paremini, kuidas valida suuski ja nende lisavarustust, hakka plaani pidama, kuhu lähedale või kaugemale minna, kui järjekordne sula läbi saab. Ja siis mine ja suusata kasvõi pool tundi! Head libisemist! 

Kindad, universaalne Glovii Heated Universal, must, L/XL

Kindad, universaalne Glovii Heated Universal, must, L/XL

156,90 € / tk
203,90 / tk
Ainult veebis
Kindad, universaalne Starling 0441-ZWA-8, must, 8

Kindad, universaalne Starling 0441-ZWA-8, must, 8

5,00 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 paar, 1 paar – 5,00 €
Laos
Kindad, universaalne Glovii Heated Universal, must, L/XL

Kindad, universaalne Glovii Heated Universal, must, L/XL

156,90 € / tk
203,90 / tk
Ainult veebis
Kindad, universaalne Starling 0441-ZWA-8, must, 8

Kindad, universaalne Starling 0441-ZWA-8, must, 8

5,00 / tk
Laos saadaval tk
1 tk – 1.0 paar, 1 paar – 5,00 €
Laos