Sõprade ring
Liitu Sõprade ringiga ja säästa! Vaata veel

Kuidas valmistuda matkaks? 


Suvi kutsub kõiki väljas aega veetma. Soe ilm, rohelusse uppuv loodus ning järved – tekib tahtmine minna matkama või korraldada üks mõnus piknik. Matkale minemine nõuab aga teatud ettevalmistusi. Jagame teiega nippe ja nõuandeid, et matkal olles ei tekiks ehmatusega puudust vajaminevatest tarvetest.


Millised on matkatarbed, mida läheb kindlasti vaja?

Telk. Telgi suurus sõltub sellest, mitu inimest kavatsevad matkale minna. Kui teie lapsed on suuremad, võite neile osta eraldi telgi.  Standardsed telgid mahutavad 2 kuni 6 inimest ja telki valides pöörake tähelepanu mitte ainult suurusele vaid ka kaalule: 
  • Kui kavatsete matkale minna koos perega, ei tahaks ju tassida seljas 10 kg kaaluvat telki. Raske telgi kandmine väsitab selga ning võib olla ebamugav. Matkade puhul, kus tuleb pikalt kõndida, soovitame valida telgi, mille kaal ei ületa 2kg.
  • Teine tähtis faktor on telgi vettpidav katus. Pikemalt looduses viibides tuleb arvestada vihmasaju võimalusega ning vettpidav telgikatus on parim viis tagada kuiv küljealune. 

Magamiskotid ja termomatid. Selleks, et magaksite soojalt ja mugavalt, tuleb kasutada magamiskotti, mida on sobivas suuruses nii lastele kui täiskasvanutele. Tavaliselt on magamiskotid ühekohalised, kuid võite leida ka kahekohalisi. Magamiskotti tasub valida soojapidavuse alusel - kui matkate ka talvel, tuleb osta spetsiaalne madalale temperatuurile mõeldud magamiskott. Oluline oleks kasutada ka termomatti, mille asetate telgis magamiskoti või madratsi alla. See hoiab soojust, muudab magamispinna pehmemaks ning takistab niiskuse pääsemist magamiskotti. Kasulik on matkale kaasa võtta ka padi. Soovitame kasutada täispuhutavat reisimiseks mõeldud patja, mis võtab vähe ruumi.

Toolid ja laud. Kokkupandav matkamööbel on tõesti kasulik, kui plaanite minna kalale või veeta palju aega lõkke juures. Toolid võivad olla seljatoega või ilma ning laudu on samuti erineva suurusega. Kui kavatsete matkata vähemalt kolme- või neljakesi, soovitame vaadata veidi suuremaid laudu. Tavaliselt on kogu matkamööbel funktsionaalne ja kerge ja nende transportimine ei valmista probleeme.

Hügieenivahendid. Lisaks käterätile võtke kaasa ka tavapärased hügieenivahendid nagu hambahari, hambapasta, seep jne. Kuna matkates ei pruugi olla käepärast vett, on soovitatav kaasa võtta ka bakteritevastane käekreem või niisked salvrätikud. Kindlasti ärge unustage tualettpaberit kaasa võtta.

Riietus. Võtke kaasa vaid kõige vajalikumad riided ning omage vahetuspesu ja sokke: riiete märjaks saamisel on eriti tähtis, et oleks võimalus vahetada märjad riided kuivade vastu. Tähtsamaid esemeid nagu raha on mugav kanda vöörihmale kinnitatavates taskutes. Vihmaga arvestades on soovitatav kaasa võtta ka vihmamantel või ühekordne vihmakeep ning kummikud. 

Muu. Võtke kaasa prügikotid, et tekkinud prügi kokku korjata ning jätta järgmistele matkajatele korras laagriplats. Lisaks tuleks kaasa võtta ka esmaabikomplekt, kaitsevahendid päikese ning putukate eest ning taskulamp.

Muud olulised nõuanded

Planeerimine

Meeldiva matkakogemuse saamiseks soovitame kogu matkaplaani läbi mõelda. Kuhu lähete? Mitu täiskasvanut ja last matkavad? Mitu päeva kestab matk? Kui vastate nendele küsimustele, teate täpsemalt, milliseid esemeid ning kui palju toitu on vaja kaasa võtta ja milliseid ettevalmistusi on tarvis teha.

Katsetamine

Kui see on teie esimene matk koos lastega, tasub teha proovimatk või -ööbimine, et näha kas see neile meeldib. Organiseerige oma õues või maal üks ööbimine telkides, et näha, kas selline ööbimisviis sobib kõikidele pereliikmetele.

Ärge võtke kaasa liigseid esemeid

Asju pakkides on tähtsaim koju jätta mittevajalikud esemed. Vaadake mitme päeva ilmaprognoose ja lugege sihtpunkti ümbruse kohta: nii on kergem valida, milliseid esemeid te tegelikult vajate.

Valmistuge

Kui saabute laagripaika, püstitage kõigepealt telk ja alles seejärel süüdake lõke. Nii võite jagada töid oma kaaslasega ning kaasata lapsi laagripaiga ettevalmistamisesse – kasulik ja mõnus tegevus säästab aega ja tugevdab perekonnasiseseid sidemeid.

Pidage kinni päevaplaanist

Püüdke pidada kinni oma tavalisest päevaplaanist: st toitumisharjumustest ning puhkeajast. See on eriti tähtis lastele, et oleks säilitatud nende päevarütm – nii säilitavad nad hea meeleolu ega väsi liigselt. 

Vältige nutiseadmete kasutamist

Ärge võtke matkale kaasa süle- või tahvelarvutit – kogu ettevõtmise meeldiv külg on aja veetmine koos lähedastega ja looduse nautimine. Omage telefoni hädavajaliku side jaoks ja fotoaparaati imeliste hetkede jäädvustamiseks.
Magamiskott Coleman Festival Single Black/Red, parem, 225 cm

Magamiskott Coleman Festival Single Black/Red, parem, 225 cm

75,00 / tk
Laos
TOP toode
REISISELJAKOTT 68081 ARCTIC 45L

REISISELJAKOTT 68081 ARCTIC 45L

45,00 / tk
Laos
Magamiskott Coleman Festival Single Black/Red, parem, 225 cm

Magamiskott Coleman Festival Single Black/Red, parem, 225 cm

75,00 / tk
Laos
TOP toode
REISISELJAKOTT 68081 ARCTIC 45L

REISISELJAKOTT 68081 ARCTIC 45L

45,00 / tk
Laos