
Foto: castorly-stock pexels.com
Modernne, mugav ja kasutajasõbralik köök on iga majapidamise alus. Pole siis ime, et ka köögitehnika on pelgalt paarikümne aasta jooksul teinud tohutu arenguhüppe. Paljud seadmed, mida tänapäeval juba lasteaiaealised tegelased sujuvalt kasutavad – paarkümmend aastat tagasi ei osanud enamus meist nendest veel undki näha. Induktsioonpliit, kuumaõhufritüür, programmeeritav külmkapp, nutikas ahi, nõudepesumasin, mis mitte ainult ei pese ja kuivata, vaid teeb programmi lõppedes uksegi õhutuseks lahti. Maagia.
Kui nõudepesumasinad esialgu turule ilmusid, pelgasid paljud inimesed peale krõbeda hinna veel seda, et säärane masin võtab koledal kombel elektrit ja kulutab vett, rääkimata lärmist ja kasutamise keerukusest.
Tegelikkus on hoopis teine ja selgitab, miks nüüdseks on väga, väga paljudes kodudes köögis just nõudepesumasin (varjatud) aukohal.
Miks?
- Nõudepesumasin säästab su aega. Suure küürimise ja nühkimise asemel tuleb nüüd vaid toiduriismed prügikasti pühkida ja nõud masinasse neile määratud kohtadele laduda. Sobiv programm käima ja ise võid kasvõi magama minna. Või igatahes miskit muud teha.
- On ammu kindlaks tehtud, et võrreldes voolava vee all nõude pesemisega kulutab korralik nõudepesumasin kordi vähem vett. Säästlikumad mudelid suudavad jäätvett ka puhastada ja osaliselt taaskasutada, lisaks on väiksema nõude koguse jaoks ka säästuprogrammid, mis saavad hakkama poole koguse veega. Muidugi ei pea nõusid käsitsi just voolava veega pesema, paljud kasutavad ka kahe kraanikausi süsteemi, aga seljuhul tekib siiras mõte, et kui puhtaks ja bakterivabaks nõud niiviisi ikkagi saavad. Nõudepesumasinat üle ei löö!
- Mis energiasäästmisesse puutub, siis esiteks – nõudepesumasina saab täis laduda ja seega pesed nõusid kordi harvem, kui seda teeb ükskõik milline kahejalgne nõudepesumasin. Ning kui kasutad sageli energiasäästlikke programme ja järgid ka masina ostmisel energiamärgiseid, ei juhtu ka sinu elektriarvega midagi košmaarset.
Seega jääbki lahendada vaid üks probleem, kõigi tänapäeva järjest arenevate seadete ja kirevate valikute keskel - millist nõudepesumasinat osta? Püüame pisut nõu anda.
Väike tutvustus: nõudepesumasinate eri tüübid

Foto: wendelin-jacober pexels.com
Esimene otsus, millist nõudepesumasinat osta, tuleb langetada nõudepesumasina tüübi suhtes. Põhiliselt jagunevad nõudepesumasinad järgmiselt:
- Eraldiseisev nõudepesumasin. Kõige paigutus- ja kolimissõbralikum, kuna ta ei ole osa ühestki teisest mööblist ja paigutada annab teda põhimõtteliselt kõikjale, kuhu mahub ja kuhu saab vajalikud veetorud ühendada. Nõudepesumasin koridori või lausa rõdule? Miks ka mitte. Miinusteks – disain ei pruugi ülejäänud komplektiga ühineda, ja kokkuvõttes võtab masin hoopis rohkem ruumi, kuna tahab seista eraldi.
- Integreeritav nõudepesumasin. Integreeritavad nõudepesumasinad jagunevad omakorda vähemalt kolme suurde kategooriasse, millega tasub end kurssi viia, enne kui hakata otsustama, millist nõudepesumasinat osta.
- Täielikult integreeritud. See tähendab, et nõudepesumasin on 100% osa köögimööbli komplektist, ta on sisse ehitatud koos ülejäänud köögiga ning kõigist külgedest mööbli materjaliga kaetud. Kolimisel teda aga juba ühes ei võta.
- Vaba esipaneeliga integreeritud nõudepesumasin. Mida see tähendab? Masin on samamoodi kui eelmine osa ülejäänud köögimööbli ja tehnika ansamblist, aga tema esipaneel ei ole (täielikult) kaetud. Pluss – paremini jälgitav.
- Kolmandaks tüübiks on versioon eelmisest, ainult antud juhul (mis on harilikult soodsam) on nõudepesumasina esipaneel valmistatud vabrikus ja ehkki masin on endiselt paigutuselt kööki sulandatud, ei pruugi tema esipaneel sugugi ülejäänud köögimööbli materjaliga ühilduda.
Millist nõudepesumasinat osta?

Foto: cottonbro pexels.com
Kaunis ja praktiline köögimööbel võtab niiehknaa mõtlemist ja planeerimist, nõudepesumasin seda enam. Millist nõudepesumasinat osta? Kui oled eelnevas lõigus väljatoodud tüüpidest endale sobiva valinud, jääb üle otsustada täpsema, masina enda tüübi ja mudeli üle. Järgnevad küsimused on siinkohal kindlasti abiks:
- Kui suur? See kehtib muidugi eriti eraldiseisva mudeli puhul. Standardmõõtmed on 45 cm ja 60 cm laiused nõudepesumasinad, aga on ka päris väikseid kompaktseid masinaid, mida saab paigutada lausa lauale/vastavale kõrgemale alusele.
- Kui palju nõusid masin mahutab? Ehkki klassikaliselt mõõdetakse nõudepesumasina mahutavust standardsetes ja (samuti väga klassikalistes) nõudekomplektides, siis kodus keegi päris selliseid Michelini restorani väärilisi pidusööke ei pea ega nõusid ei pese, ning potid-pannid võtavad oluliselt rohkem ruumi. Keskmiselt – ühele-kahele inimesele piisab kenasti 45 cm laiusest masinast, samas suurem gurmaankokkaja või pere peaks mõtlema 60 cm laiusele.
- Kui palju masin standardtsüklis vett kulutab? Kas ta suudab ka jäätvett puhastada ja seega vett osaliselt korduvkasutada?
- Müratase. Kui sa tahad nõusid pesta ka öösel ning armastad ka päeval vaikust ja oma naabreid, siis vali mudel, mil detsibelle vähem kui 44 ja hoidu päris kindlasti kõigist neist, mille müratase ulatub üle 50-55 detsibelli – need on ikka päris lärmakad tegelased.
- Kui hästi see kuivatab. Nõudepesumasinat nimetatakse küll pesumasinaks, aga see on vaid pool tema tööst – teise poole moodustab tõhus kuivatus. Kõige olulisem märksõna siinkohal on „kondentsioonipõhine kuivatamine“. Kui osad süsteemid lihtsalt küpsetavad nõusid, siis eelpoolmainitud viis teeb seda roostevabast terasest vannis ning palju leebemalt, säästes nii masinat ennast, nõusid, kui ka keskkonda.
- Sahtlid ja muu sisu. Mille kõige jaoks on masinasse kohad tehtud, kas sahtleid saab mugavaks nõude masinasse ladumiseks kergitada jne.
- Programmid ja muud lisad. Viimane, aga samuti üks olulisemaid teemasid, mille üle tasub mõelda, enne kui otsustada, millist nõudepesumasinat osta ja igapäevaselt kasutama hakata. Tavaline, kiirpesu, süvapesu, automaatpesu ja säästuprogramm peaks olemas olema igal vähegi oma nime väärt masinal, ülejäänut tasub aga vaadata selle järgi, mida sul endal tarvis läheb. Pead kauneid õhtusööke paljude toostidega – kristalli pesemiseks on olemas omaette tsükkel. Sul on sageli eriti jonnakalt musti nõusid – vali masin, mis pakub eriti kõrgel temperatuuril pesu ja/või aurupesu. Lisaks on väga hea, kui masin laseb sul endal uusi programme ehitada, siis saad luua just säärased, mis sobivad sinu ja su nõudega.
- Kuivatamine – nagu ennist juba juttu oli, siis kui vähegi võimalik, eelista kondentsioonipõhise kuivatusega nõudepesumasinat, nii säästad nõusid, masinat ja oma närve.

Foto: devilishly-good pexels.com
Loodame, et oled saanud siit häid mõtteid ja nippe, mis aitavad sul otsustada, millist nõudepesumasinat osta. Kvaliteetne ja hästi hoitud masin teenib sind veel palju aastaid! Erinevaid nõudepesumasinaid saad rahulikult vaadelda ja valida meie veebipoes.