Sõprade ring
Liitu Sõprade ringiga ja säästa! Vaata veel

Sügisesed aiatööd kerge vaevaga: nipid ​lehtede riisumiseks


Sügise lähenedes seisavad aednikud taas silmitsi võitlusega langevate lehtede vastu. Näib, et sa oled kõik lehed kokku rehitsenud aga järgmisel hommikul on aed jälle lehti täis. Lõputu õudusunenägu! Sel aastal vabaned lehtedest eelnevast veidi erinevalt. Kõigepealt pead “võitluseks” olema hästi ettevalmistatud.
Lehtede kokku kogumine on suurepärane treening. Sul ei ole vaja spordiklubi, haara lihtsalt reha lehtede riisumiseks või oksakäärid puude pügamiseks. Korista lehti nädalavahetusel, kui kogu pere on kodus. See on suurepärane võimalus koos aega veeta ja õues liikuda. Ja kindlasti võta oma mobiiltelefon aeda kaasa  - see on vajalik muljetavaldava fotosessiooni tegemiseks kui päev on kuiv ja päikesepaisteline.

Teine soovitus - valmista mõned suupisted. Ära söö toas, sest palju parem ja põnevam on seda teha aias. Sul on perega koos võimalus korraldada suurepärane piknik.

Peamine kogutud lehtede kasutusviis on kompost. Kahjuks pole lehed kohe väetamiseks sobivad, sest tuul puhub nad laiali ja pead kõik uuesti kokku koguma. Talvel lehed aga lagunevad, nii et kevadel on võimalik taimi väetada lehekompostiga. See on tasuta looduslik väetis - hea, naturaalne ja efektiivne. Sobib peaaegu kõikide taimede jaoks.

Kuidas lehti kokku koguda?

Selleks on kolm peamist võimalust:
1. Klassikaline rehitsemine. Lihtsalt osta lehtede rehitsemise jaoks spetsiaalne reha. Tänapäeval on võimalik osta lehereha, mille piide vahekaugust saab reguleerida. Kui lehed on suured, võivad vahed olla suuremad, kui lehed on väikesed - saad sättida piidevahed väiksemaks - nii saad tõhusamalt töötada. Plastikust reha küll rehitseb lehti kuid pead tegema rohkem liigutusi. Soovitame valida metallist, hea kvaliteediga reha, millel on plastikust käepide. Kui käepide on puidust  ära unusta kasutada kindaid! Kogu lehed kottidesse ja vii kompostikasti.
2. Muruniiduk, millel on murukoguja. Kõikidel muruniidukitel pole murukogujat. Kui sinu omal on, aga sa pole seda kasutanud, siis otsi see nüüd ülesse ja kasuta lehtede kogumiseks. Isegi kui muru enam ei kasva, võid “niita” läbi leherikka koha muruniidukiga, mille niitmispositsioon on madalaimale positsioonile asetatud. See purustab lehed. Komposti jaoks on nii isegi parem.
3. Lehepuhur. Kui sinu aias on palju suuri puid, kaalu lehepuhuri ostmist. See puhub lehti ühte kuhja ja seejärel on neid lihtsam koguda ja eemaldada. Lehepuhur on tavaliselt bensiinimootoriga. Võimsamaid versioone on võimalik seljas kanda, sest lehepuhuri käes hoidmine on ebamugav. See on tõesti kasulik seade, kui sinu hoovis on palju lehti.

Kas tundub, et midagi jäi mainimata? Võime kohe öelda, et lehti ei saa põletada. Eriti siis, kui nad on aia juurde hunnikusse puhutud. Sul on oht põletada rohtu, puid või isegi oma kodu. Veelgi enam, niisked lehed põlevad väga kehvasti, nii et sa ilmselt lihtsalt lämmatad suitsuga oma naabreid.

Muide, kasuta lehtede transportimiseks korduvkasutatavaid kotte (need on odavad, maksavad vaid paar senti). Nad on kasulikud ka kartulite korjamisel ja teiste köögiviljade jaoks. Plastikkotid on keskkonda saastavad, sest neid jäetakse sageli koos lehtedega muu prügi hulka.

Lehekoristust võib korraldada iga paari nädala tagant. Viimased lehed langevad tavaliselt oktoobri lõpus. Kui rehitsed lehti, võid teha veel ühte olulist tööd - hekkide pügamine. Väikesed oksad võib visata komposti hulka, kuid suuremate okste puhul soovitame rentida oksapurustaja. See teeb oksad saepuruks, nii et saad seda massi kasutada aias mõnede talvituvate taimede kaitseks.
REHA METALL HG5402

REHA METALL HG5402

Laos
REHA  HG3855-J

REHA HG3855-J

Bensiinimootoriga muruniiduk Makita PLM4627N, 46 cm

Bensiinimootoriga muruniiduk Makita PLM4627N, 46 cm

Elektriline muruniiduk Vagner SDH SF7A113

Elektriline muruniiduk Vagner SDH SF7A113

REHA METALL HG5402

REHA METALL HG5402

Laos
REHA  HG3855-J

REHA HG3855-J

Bensiinimootoriga muruniiduk Makita PLM4627N, 46 cm

Bensiinimootoriga muruniiduk Makita PLM4627N, 46 cm

Elektriline muruniiduk Vagner SDH SF7A113

Elektriline muruniiduk Vagner SDH SF7A113