Sügisesed aiatööd: nimekiri töödest, mis tagavad kauni aia ka järgmiseks aastaks


Ära jäta oma aeda suve lõpus hooletusse - valmista see talveperioodi saabumiseks ette, et järgmisel aastal saaksid taas nautida oma suurepärast muruplatsi, viljakaid puid ja taimi. Anname mõned nõuanded, milliseid sügiseseid aiatöid teha, et oma aeda valmistada külma perioodi saabumiseks ette. Kestab see ju meie laiuskraadidel üsna pikalt - novembrist aprillini.

Puhasta kasvuhoone

Kui kasvuhoones ei ole rohkem kurki, tomateid või muid taimi, siis pead esimese asjana puhastama kasvuhoonest kõik taimede varred. Sa kastsid taimi kasvuhoones kogu suve, mistõttu on kasvuhoone alumine osa mullaga kaetud. Võta kõrgsurvepesur ja pese kasvuhoone mitte liiga intensiivse veevooluga nii seestpoolt kui ka väljaspoolt.

Kui kasvuhoone on puhas, peaksid hoolitsema selle pinnase eest. Kaeva kasvuhoone pinda, eemalda taimede juured metallist rehaga. Siis võid maapinda väetada nii, et kasvuhoone muld oleks järgmisel aastal viljakas. Soovitav on meeles pidada, kus tomatid ja kurgid olid - võib-olla järgmisel aastal soovid nende asukohta muuta, et maa poleks samade taimede kasvatamisest väsinud. See ongi kõik - kasvuhoone on talvitumiseks valmis. Sule kasvuhoone uks kindlalt. Niiskus küll koguneb kasvuhoone sisse, kuid seintel kondenseerudes voolab see pinnasesse ning aitab väetistes või kompostis olevaid kasulikke aineid mullal omandada.

Tühjenda kompostikast

Sa oled kogu aasta jooksul kompostikasti viinud orgaanilisi jäätmeid ja niidetud muru või umbrohtu visanud. Nüüd on aeg kasutada kasti sisu - komposti. See on looduslik väetis, mis aeglaselt eraldab kasulikke aineid. Kanna väetatavale pinnale õhukene kiht komposti. Seejärel võid mulda künda või lihtsalt labidaga kaevata. Oluline on, et suurem osa kompostist jääks maapinna sisse. Nii väldid komposti kuivamist kui sügis juhtub olema kuiv ja päikseline. Väetamine tagab kasulike mineraalide ja ainete pinnasesse imendumise ning kuni kevadeni on maapind toitainerikas.

Pese kompostikast ja valmista see ette uuele orgaaniliste jäätmete kogusele, mida hakkad koguma juba samal sügisel - lehed viljapuudest ja hekkidest - suurepärane materjal kvaliteetseks kompostiks. Rehitse need julgelt kokku ja aseta kompostikasti, kus nad mädanevad ja muutuvad väetiseks, mida saad kasutada kevadel või järgmisel sügisel.

Püga puid ja kaitse nende tüvesid

Kui viljapuud on veel lehtedes, kuid neil pole enam vilju, on ideaalne aeg neid pisut pügada. Esiteks vaata, millised harud on surnud või kahjustunud. Need tuleks kõigepealt ära lõigata. Siis näed, kas puud tuleks pookida, et kasvatada uusi harusid.

Ka tüved vajavad kaitset, eriti kui elate avatud alal metsa lähedal. Talvel võivad jänesed ja kitsed tulla sööma puukoort, mistõttu on esimene töö puutüvi kaitsta õlgede või muude materjaliga nii, et jänesed ei ulatuks tüveni.

Kaeva välja mitmeaastased taimed

Tulbid, begooniad, muud sibullilled ja erinevad potitaimed ei suuda meie talve üle elada. Seetõttu tuleb need välja kaevata ja valmistada ette siseruumides talvitumiseks. Potitaimed võib julgelt istutada pottidesse ja tuua kööki, kus nad saavad talvel kasvada ja olla abiks toidu kaunistamisel. Sibullilled peavad talvel olema soojas temperatuuris, et nad saaksid järgmisel aastal õues taaselustuda. Ära aja sibulaid segamini ja kirjuta märkmepaberil juurde, kus ja millised lilled ootavad uut sündi järgmisel aastal.

Kaitse talvituvaid taimi

Maasikad, mitmeaastane küüslauk ja sibulad talvituvad palju muretumalt, kui katad neid tavalise heinaga. See on ideaalne viis neid mitte ainult külma eest kaitsta, vaid sobib ka multšimiseks või väetamiseks.

Hävita umbrohi

Nüüd on parim aeg hävitada umbrohtu. Kui sa selle praegu hävitad, siis järgmisel kevadel on umbrohtu vähem. Saad seda teha umbrohu hävitamiseks mõeldud keemiliste ainetega või käsitsi. Kui eemaldad umbrohtu plaatide vahelt ja sillutistelt, kasuta kõrgsurvepesurit.

Hoolitse aiatööriistade ja mehhanismide eest

Kui kõik sügisesed aiatööd on lõpetatud ja sa tead, et ei pea enam puid pügama, muru niitma või lehti koristama, hoolitse oma bensiinil töötavate ja elektriliste tööriistade eest. Bensiinil töötavate tööriistade hoolduse reegel nr. 1 - ära jäta kütuse jääki kunagi paaki. Bensiin tuleb täielikult ära kasutada või paak tühjendada. Põhjus on väga lihtne - bensiin või selle segud söövitavad aja jooksul plastikkomponente ja plastikosakesed satuvad bensiini, mis võib hiljem filtrid ummistada ja mootorit kevadel kahjustada.

Soovitav on määrida metallist tööriistad õliga, mis kaitseb neid korrosiooni eest. Meie külm periood on väga niiske ja niiskus ei ole talve jooksul soodne rehadele, labidatele, atradele ja kirvestele.

Samal ajal saad korrastada tööriistakuuri või garaaži - pole kahtlust, et see pole ideaalses korras, sest aiatööde tõttu pole aega kõige koristamiseks .

Puhtus ja kord - ideaalse aia omadused. Anna endast parim enne talve vajalike aiatööde tegemisel ja sinu aed tänab sind järgmisel aastal puu- ja aedviljadega.
Elektrisaag Makita UC3541A, 1800W, 35 cm

Elektrisaag Makita UC3541A, 1800W, 35 cm

169,00 / tk
Elektriline hekilõikur Bosch AHS 55-26

Elektriline hekilõikur Bosch AHS 55-26

135,00 / tk
Elektriline hekilõikur Haushalt CYHT08B-550

Elektriline hekilõikur Haushalt CYHT08B-550

35,00 / tk
Elektrisaag Makita UC3541A, 1800W, 35 cm

Elektrisaag Makita UC3541A, 1800W, 35 cm

169,00 / tk
Elektriline hekilõikur Bosch AHS 55-26

Elektriline hekilõikur Bosch AHS 55-26

135,00 / tk
Elektriline hekilõikur Haushalt CYHT08B-550

Elektriline hekilõikur Haushalt CYHT08B-550

35,00 / tk