Foto: Pixabay / pexels.com
Küllap mitte keegi ei kahtle selles, et enda kasvatatud tomatite maitse ei ole kuidagi võrreldav poest ostetud tomatitega. Vähemalt mitte keegi, kes neid proovida on saanud. Üksnes mõte kasvuhoonest värskelt korjatud tomati maitsele toob meelde suvehommiku lõhnad ja päikesepaiste soojuse. Ehk veidi üllatav on see, kuivõrd lihtne maitsvate tomatite kasvatamine võib olla - kui on olemas õiged vahendid ja teada vajalikud nipid. Siinkohal toomegi välja kõige olulisema, et tomati kasvatamine kasvuhoones kindlasti õnnestuks.
Kasvuhoones kasvatamise eelised
Tomateid on võimalik kasvatada nii avamaal kui kasvuhoones või nende puudumisel isegi aknalaual. Kui eesmärgiks on suurem saak, on meie kliimavöötmes kõige sobilikum kasvukeskkond tomatitele siiski kasvuhoone, sest tomat on sooja ja valgust armastav taim. Kuna kasvuhoones on taimede kasv intensiivne, aitab see tagada viljade kiire valmimise ja rikkaliku saagi. Samuti ei pea sel juhul liigselt muretsema varakult saabuvate öökülmade pärast, mis võivad külmakartliku taime või viljad ootamatult hävitada.
Kasvuhoones tomati kasvatamine eeldab aga taimede eest regulaarset hoolitsemist. Samuti on vajalik silmas pidada valgust ja õigeid temperatuure ning jälgida, et muld oleks sobiv ja viljakas. Tomati kasvataja elu on oluliselt lihtsam, kui on olemas õige varustus ja loomulikult õige, enda vajadustele vastav kasvuhoone.
Õige kasvuhoone ja varustuse valimine
Foto: Filipp Romanovski / pexels.com
See, milline on tomatite kasvatamiseks kõige õigem kasvuhoone, sõltub ennekõike sinu vajadustest ja võimalustest. Kuna kasvuhoone ost on oluline investeering aastateks või isegi aastakümneteks, tasub need aspektid põhjalikult läbi mõelda.
Alustada võiks oma aiaruumi hindamisest: juhul, kui ruumi kasvuhoonele napib või soovitakse kasvatada vaid mõnda üksikut tomatitaime, võib olla parim lahendus hoopis väiksem kasvulava või minikasvuhoone. Kui ruumi on rohkem, on valik oluliselt laiem. Praktilistest nüanssidest vähem oluline ei ole silmailu ja igaühe esteetilised eelistused. Klassikaline ja vastupidavast polükarbonaadist kaarkasvuhoone, kaunis klaasist kasvuhoone, huvitava disainiga kuusnurkne või hoopis ümmargune kasvuhoone - nende seast leiab kindlasti igaüks endale meeldivaima.
Tomati kasvatamine kasvuhoones ei eelda suurt varustust, ent asjad, mida kindlasti lisaks kasvuhoonele endale vajad, on muld ja labidas taimede istutamiseks ja vahend taimede kastmiseks - olgu selleks siis kastekann, voolik või siis hoopis moodne anduriga kastmissüsteem. Samuti teeb tomatite kasvatamise oluliselt mugavamaks katuseluukide automaatavajate kasutamine, kuna sel juhul jääb ära igapäevane kasvuhoone ukse avamise ja sulgemise vajadus.
Kasvuhoone ettevalmistamine tomatite kasvatamiseks ei ole kuigi keeruline. Uue kasvuhoone puhul on vaja hankida piisav kogus mulda ja mõelda läbi, kuhu istutada taimed ja kus paiknevad vahekäigud. Iga kahe aasta tagant võiks mulda kasvuhoones vahetada. Samuti võiks sama aja tagant teha korraliku puhastuse kasvuhoone konstruktsioonidele ja korrastada ka kasvuhoone ümbrust. See aitab vältida seen- ja muude taimehaiguste teket ja levikut.
Tomati kasvatamine kasvuhoone keskkonnas: temperatuuri ja niiskuse hoidmine
Tomatite ideaalseks kasvukeskkonnaks on see, kui päeval jääb õhutemperatuur 22-25⁰C vahele ja on õhtuti veidi jahedam. Sellest kõrgem õhutemperatuur võib piirata õite viljumist: temperatuuril üle 31⁰C või alla 13⁰C muutuvad tomati õied steriilseks. Seetõttu on vajalik kasvuhoonet igapäevaselt tuulutada ja palaval ajal hoida ka öösel uksed ja aknad avatuna. Samuti tasub taimede istutamisega oodata, kuni öökülmade oht on möödas. Viljumist soodustab hea valgus: seega vali tomati kasvatamiseks võimalikult valge kasvukoht ja ära unusta jätta igale taimele piisavalt ruumi kasvamiseks.
Selleks, et kasvuhoones valitsevast temperatuurist selge ülevaade oleks, on mõistlik paigaldada sinna termomeeter, mis näitaks nii õhutemperatuuri kui niiskuse määra. Ehkki piisav niiskus aitab vältida taimede kuumakahjustusi, on oluline teada, et liigne niiskus suurendab haiguste, eriti hahkhallituse riski. Seetõttu on oluline proovida hoida niiskustase ühtlane. Seda on võimalik reguleerida igapäevase ja õigeaegse tuulutamisega ja tuulutusavad võiksid moodustada 20% kasvuhoone pinnast. Oluliseks abimeheks on siinkohal automatiseeritud süsteemid, mis vastavalt vajadusele õigel ajal ise tuulutusavasid avavad või sulgevad.
Muld ja väetamine
Tomat kasvab kõige paremini küllaltki toitainerikkas ja nõrgalt happelises mullas. Hästi sobib ka kasvuturvas või mulla ja veelgi paremini mulla ja turba segamine. Lisaks õigele mullale väga oluline kasutada ka lisarammu: olgu selleks siis korralik kompostmuld, kõdusõnnik, kanakaka või siis spetsiaalne tomativäetis.
Enne taimede kasvuhoonesse istutamist tasub istutusaugud valmis teha juba eelneval päeval - nii jõuab muld istutamise ajaks ka veidi soojeneda. Istutusaugud peavad olema üsnagi sügavad. Selle põhja pane kindlasti kas kompostmulda, kanakakat või kõdusõnnikut, kata see mullaga ja seejärel aseta auku ettekasvatatud taim.
Tomati kasvuperioodil võiks tomateid väetada veel 2 - 3 korda, esimest korda võiks seda teha umbes 2 nädalat pärast istutamist, kui taime juured on juba hästi juurdunud. Pärast seda jälgige tomatilatvade kasvu: kui need muutuvad peenemaks, võiks uuesti väetada. Kuna tomatid vajavad kasvamiseks ka palju kaaliumi, võiks vähemalt üks kord väetada neid ka kaaliumirikka väetisega.
Tomatisordid ja istutamine
Tomatisorte on väga palju erinevaid ja küllap on paljudel sõltuvalt isiklikest maitse-eelistustest välja kujunenud oma lemmikud. Sordi valikul tasub meeles pidada, et kõrgekasvulised tomatitaimed annavad üldjuhul rohkem saaki, ent kuna nende kasv kõrgusesse on pea lõputu, tuleb ühel hetkel (ehk enne, kui kasvuhoone lagi ette tuleb), latv ära näpistada. Keskmise kasvuga taimed kasvavad keskmiselt 150 cm pikkuseks, madala kasvuga taimed kasvavad üldiselt kuni meetri pikkuseks. Kasvuhoones kasvatamiseks sobivad kõik sordid.
Et tomatid Eesti kliimas ka valmis saaksid, eeldab tomati kasvatamine kasvuhoones üldjuhul tomatitaimede ettekasvatamist või siis istutusvalmis taimede ostmist. Ettekasvatamiseks parim aeg on märtsi keskpaigast aprilli alguseni. Siis on juba piisavalt valgust, et seeme saaks tärgata ja taim piisavalt enne kasvuhoonesse viimist kasvada. Kasvuhoonesse võiks istutada taime aga siis, kui mulla temperatuur on keskmiselt 15⁰C ja öökülma oht on möödunud. Enne kasvuhoonesse viimist on soovitatav taimi paar päeva enne “karastada” - st viia taimed koos pottidega kasvuhoonesse ja lasta neil temperatuuriga
Nagu eelnevalt mainitud on tomat väga valguselembene taim. Seega on istikute vahele piisava kasvuruumi jätmine väga oluline. Kahe istiku vahe võiks olla vähemalt 50 cm, suurekasvulise tomatisordi puhul pigem rohkem. Lisaks valguse puudumisele soodustab taimede liiga tihedalt kokku istutamine erinevate seenhaiguste teket. Seega - mida rohkem õhku ja valgust taimede vahel, seda parem.
Kastmine
Erinevalt sageli levinud valest arvamusest, ei soovi tomatitaimed liigset kastmist. Jahedamal ajal piisab taimede kastmisest kord nädalas, väga palaval ajal üle päeva. Et vältida kastmisvee kohest aurustumist ja kasvuhoonesse liigse niiskuse tekkimist, oleks hea kasta taimi hommikul. Samuti oleks hea, kui kastmisvesi oleks kas eelsoojendatud või mitte päris jääkülm.
Kastmise hõlbustamiseks on olemas ka erinevaid kastmissüsteeme, mis teevad iga tomatikasvataja elu palju lihtsamaks. Samuti aitavad need hoida tomati kasvatamiseks olulist ühtlast niiskustaset. Selleks on saadaval nii lihtsamad keraamiliste anduritega kastmissüsteemid kui komplekssed kasvuhoone vihmutisüsteemid.
Foto: prostooleh / freepik.com
Ülekastmise vältimiseks tasub taimi kasta varahommikul. Õhtusel ajal ei aurustu lihtsalt vesi piisavalt kiiresti ja nii on liigne niiskus lihtne tekkima. Kui siiski elutempost lähtuvalt varahommikul selleks aega pole, tuleks taimi õhtusel ajal kastes teha seda ettevaatlikult, valades vett vaid mullapinnale. Samas on oluline jälgida ka seda, et muld ei oleks läbi kuivanud, kuna tomatid vajavad siiski püsivalt niisket mulda.
Tomatitaimede toestamine ja võsude kärpimine
Tomatitaimede kasvades vajavad need üldiselt ka toestamist, kui just ei ole tegu madalakasvuliste sortidega. Selleks leia vastavalt tomatitaimede kõrgusele neile sobivad toed, kinnita need maasse ja seo taimed nende külge. Kõrgekasvuliste sortide puhul toesta ka ladvad, kinnitades need kasvuhoone konstruktsioonide külge.
Foto: prostooleh / freepik.com
Võsude kärpimisega tasub alustada juba varakult ja seda võiks teha vähemalt kord nädalas. Kärbitakse külgvõsusid ehk siis näpistatakse ära kahe lehevarre vahele moodustunud külgvõrsed. Pärast esimeste viljade valmimist võib kärpida ka alumisi lehti. See aitab tagada, et taime jõud läheb viljade mitte lehtede ja muu taimeosa edasisele kasvamisele. Samuti aitab see kaasa õhu liikumisele ja liigniiskuse tekkimise vältimisele, mis omakorda aitab ära hoida taimehaigusi. Ennekõike hahkhallitust, mis on kõige enam levinud tomatihaigus.
Tomatite valmimine
Pärast eespool kirjeldatud tööde tegemist, ootab sind peagi väga magus auhind: see päris ise kasvatatud ja maitseküllas tomat. Tomati suureks plussiks on ka see, et viljad ei valmi üheaegselt, vaid üks taim annab saaki üsna pika aja vältel. Nii võidki juba varakult oma töö vilju nautida, samal ajal, kui rohelised tomatid on oma korjeaega ootamas ja ikka veel võib tekkida uusi õisi, millest valmivad omakorda viljad. Nii jätkub nautimist pikaks ajaks.
Oluline on teada, et tomateid on võimalik väga edukalt ka “järelküpsetada”. Ehk kui ilmad on juba jahedad, kuid tomatid taimede küljes on alles rohelised, võid need ära noppida ja need aknalauale küpsema jätta. Peagi avastad, et need on värvunud punaseks. Teine nipp on asetada rohelised viljad kinnisesse karpi koos õunaga - nii valmivad viljad veelgi kiiremini. Kindlasti ei tasu öökülmade saabudes rohelisi tomateid aga jätta taimede külge küpsemist ootama, sest külmakahjustusega tomatid enam ei valmi.
Foto: prostooleh / freepik.com
Kokkuvõtvalt ei ole tomati kasvatamine kindlasti ülemäära keeruline, küll aga nõuab see veidi enesedistsipliini ja regulaarset hoolitsemist. Õigete vahenditega on tomatite kasvatamine aga tõeliselt vahva ettevõtmine ja paljud moodsad abivahendid vähendavad oluliselt kasvatajate vaeva. Kõik maitsvate tomatite kasvatamiseks vajaliku leiad ka meie veebipoest!