Sony α6500 ILCE-6500 Black

Tootekood: 293804

Vabandame, antud toode pole hetkel saadaval. Kuvame teisi selle tootegrupi tooteid - loodame, et leiate sarnase toote.


Võid jätkata ostlemist, naastes avalehele või kasutades otsingut.

Tooteinfo

Toote omadused

Üldnäitajad

Toote tüüp Digitaalsed fotokaamerad
Kaubamärk Sony

Mõõtmed, kaal ja värv

Mõõtmed
Laius x kõrgus x sügavus
120 x 66.9 x 53.3 mm
Kaal 453 g
Värv Must

Sensor ja pilt

Megapikslite arv
Igal kaameral näitatakse suurimat pikslite hulka, mida kaamera võib kasutada kujutise formeerimiseks. Igal kujutisel nähtav ruut on mikroskoopiline valgustundlik element, mis elektrooniliselt salvestab temale langeva valguse. Mida rohkem piksleid on kujutise failis, seda detailsem on kujutis ja seda suuremat väljatükki on võimalik saada.
24.2
Maksimaalne eraldusvõime
Mida suurem on resolutsioon, seda teravam on pilt.
6000 x 4000
Anduri tüüp
On kaks põhilist sensori tüüpi: CCD ja CMOS. CCD sensor toodab kvaliteetseid pilte madala müratasemega. CMOS sensor on traditsiooniliselt palju tundlikum mürale.
Exmor CMOS
Kaamera tundlikkus (ISO)
ISO arv näitab seda, kui valgustundlik on kaamera sensor. Mida madalam on ISO tundlikkus (50, 80, 100), seda rohkem valgust on vaja, et pilti saada. Mida kõrgem on ISO tundlikkus (3600, 6400, …) seda vähem valgust on pildi tegemiseks vaja. Praktiliselt iga fotokaamera omanik saab ise määrata, missugust ISO tundlikkust pildistamisel kasutada.
100 - 25600
Sensori suurus
Sensoreid on erinevates suurustes: kompaktkaameratel on sensor enamasti pindalaga 0,29cm2, semi-pro kaameratel enamasti 3,29 – 8,64cm2. Et väikesel sensoril on pikslid palju tihedamalt koos, siis paratamatult tekib seal rohkem müra. Siit tõsiasi, et suur sensor on reeglina müravabama pildi ning laiema värviulatusega.
23.5 x 15.6 mm
Valge värvi bilanss
Määrab valge värvi koguse tasakaalu, automaatne ja käsitsi reguleeritav. Korralikult tasakaalustatud valge värv on saavutatud võttega, milles valge peab olema valge, mitte kollakas, punakas või sinakas.
Auto, 8 positsiooni + 1 käsitsi
Pildi formaadid
Enim levinud formaadid on TIFF, JPEG ja RAW. JPEG formaati saab hõlpsasti kokku suruda. RAW säilitab kujutise kokku surumata. See võimaldab laiemaid kujutise töötlemise võimalusi. TIFF säilitab kujutise kokku surumata ning kvaliteet on kõrgel tasemel.
AC3, AVC, AVCHD, Dolby Digital, H.264, JPEG, LPCM, MP4, MPEG-4, RAW
Katiku kiirus
Säriaeg võimaldab määrata, kuidas jäädvustatakse pildile liikumist. Väga lühikese säriajaga saab "külmutada" kiirelt liikuvaid objekte, näiteks spordi pildistamisel. Pikemat säriaega kasutades on võimalik liikuvat objekti häguseks muuta ja tekitada liikumisefekti ning luua kunstilist hõngu. Pikka säriaega kasutatakse ka öövõtetel, kus valgustingimused on kasinad.
30 sek. - 1/4000 sek.

Objektīvs

Optika
See parameeter määrab optika tootjad. Kõige sagedamini on see sama firma, mille poolt on toodetud seade.
Sony E-mount (Ei ole komplektis)
Digitaalne lähendamine (x)
Digitaalne suurendus leiab aset kaamerasse sisseehitatud rastergraafikatarkvaraga. Tavaliselt 3- kuni 10-kordne. Siinjuures peab meeles pidama, et digitaalset zoomi kasutades võidad kauguses, kuid kaotad pildi kvaliteedis. Ehk mida suuremat digitaalset suurendust kasutad, seda kehvema kvaliteediga pildi saad.
4
Autofokuseerimine
Autofookus on kaamera võime fokuseerida pilti. See parameeter on iga digikaamera lahutamatu osa. Autofookus tähistatakse sümbolitega iESP ja Spot.
Jah
Autofokuseerimise tüüp Hübriidne autofokuseerimise süsteem

Ekraan ja pildiotsija

Videootsija
Kaamera silmaava, mille kaudu fotograaf keskendub pildistatava paigutusele ja fookusele.
On (elektrooniline pildiotsija)
Puutetundlik ekraan
Ekraan, mis reageerib puudutustele.
Jah
Ekraani diagonaal
Kaamera ekraani suurus tollides.
3 "
Ekraani eraldusvõime punktides
Mida kõrgem resolutsioon, seda täpsem kujutis.
921

Foto

Välk
Peaaegu alati on kaamerasse sisseehitatud. Automaatrežiimis lülitub ise sisse.
Sisseehitatud
Välgu režiimid
Populaarsed välgu töötamise režiimid: automaatne, sunniviisiline ning punaste silmade efekti sisse ja väljalülitamine. Automaatrežiimil otsustab kaamera ise, millal välku avada. Sunniviisilisel režiimil süttib välk alati. Punaste silmade vältimise režiimil on eelvälk ennem pärisvälku.
Aeglane sünkroonimine, Auto, Kiirsünkroniseerimine, Lülitatud välja, Punasilmsuse vähendamine, Sisselülitatud, Tagakardina sünkroonimine
Võimalus ühendada väline välk
Kasutades välist välklampi saab vältida punasilmsust ja kasutada suuremat peegeldunud valgust.
Jah
Särituse kompenseerimine
Kompentsatsioon võib olla positiivne (tugevdatud ekspositsioon) aga samuti negatiivne (vähendatud ekspositsioon) ja kõige sagedamini võib see olla tehtud intervalliga 1/3 või 1/2 sammu. Seda tähistatakse tavaliselt EV, 1 EV vastab ühele sammule (või peatusele), mis kahekordistab nõutava ekspositsiooni. Ekspositsiooni saab muuta membraani vahetusega või säriajaga. Parameetrite muutmine sõltub režiimist mis on kaameras. Kui režiim on membraani preoriteediga, siis ekspositsiooni kompentsatsioon muudab säriaja kiirust. Kui paigaldatakse režiim ümberlülituse preoriteediga (aeg), siis muutub arv fii. Mõned fotokaamera süsteemid võivad muuta ka välgu võimsust.
- 5 EV kuni + 5 EV sammuga 1/2 EV või 1/3 EV
Pildistamisrežiimid
Resolutsioonid FullHD (väga kõrge resolutsioon), HD (kõrge resolutsioon) ja VGA (madal resolutsioon).
4K

Video

Videoproportsioon
Pika külje suhe lühikesega.
16:9, 3:2
Videosalvestuse kiirus
Resolutsioon, mis lubab kaameral videot salvestada.
[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected]
Mikrofon On (Stereo)

Mälu

Sisemälu
Mida rohkem on mälu, seda rohkem fotosid saab teha.
Ei
Toetatud mälukaardid
Tänapäeval on palju erinevaid mälukaardi tüüpe: SDHC, SDXC, SD, CF. SD on kolmanda põlvkonna flash. SD kaardil on suurendatud andmete säilitamise ohutus, tal on väiksed mõõtmed, suur kiirus, ühilduvus MultiMediaCard –iga ning samuti suur tööresurss.
Memory Stick Micro, Memory Stick PRO-HG Duo, Micro SD, Micro SDHC, Micro SDXC, SD, SDHC, SDXC

Liides

Liidesed
NFC on tehnoloogiline pakett, mis võimaldab juhtmevabat sidet piiratud maa-alal. Näiteks on Teil võimalik maksta mõne teenuse eest või saata andmeid erinevate seadete vahel (näiteks nutitelefoni ja tahvelarvuti), mis toetavad NFC'd!
MHL, Micro HDMI, Micro USB, USB, Wi-Fi Direct
Navigatsiooni (GPS) funktsioon
GPS navigaator on globaalne sputnikute süsteem, mis võimaldab määrata teie asukohta ja kujutab seda ekraanil. GPS-funktsioon seab teie reisipildid jagamiseks valmis, logides asukohateabe – laiuskraad, pikkuskraad ja kõrgus merepinnast – pildi EXIF-andmetesse.
Ei
WiFi-liides
See on juhtmevaba ühendus internetiga ja võimalus pilte kaamerast otse arvutisse saata.
Jah

Toiteallikas

Toide Aku

Lisaks

3D-pildistamine
3D režiim võimaldab kaameral teha 3D kujutisi. Kõikidest panoraam-kujutistest valib kaamera automaatselt välja sobivaimad, millest saab teha 3D kompositsiooni.
Jah
Garantii 24 kuud
Täiendav info BIONZ X™ pilditöötlusprotsessor. Puutefookus. Vastupidav magneesiumi sulamist korpus. Tugev konstruktsioon, tolmu- ja niiskuskaitse.

Video

Sony α6500
Toote kirjeldus inglise keeles:24.2 MP Exmor® CMOS image sensor
The α6500 features an APS-C image sensor with approx. 24.2 effective megapixels plus thin wiring layer and large photodiode substrate for light collection efficiency. Combined with BIONZ X™ image processing engine, the image sensor achieves a wide sensitivity range of ISO 100-51200 with low noise. The sensor’s quick-transmission copper wiring layer helps the camera to shoot movies in 4K and Full HD at 120fps (100fps).

425 phase-detection AF points with High-density Tracking AF Technology
With 425 focal plane phase-detection AF points helping to provide distinctively wide and dense AF point coverage, the α6500 focuses accurately, efficiently and reliably on subjects throughout the frame. Also, High-density Tracking AF Technology seamlessly activates AF points to cover and track subjects moving within frame with unerring precision. (1) Phase-detection AF coverage (425 points) (2) Contrast-detection AF coverage (169 points)

Fast Hybrid AF for stills and movies
The α6500 features the world's fastest (0.05 sec.) AF speed. Such speed is achieved by integrating the Fast Hybrid AF’s autofocusing performance plus the BIONZ X™ image processing engine’s highly efficient, accurate handling of information. This makes for extraordinarily fast, accurate AF and tracking performance when shooting movies or stills. (1) Point of focus (2) Contrast-detection AF (3) Phase-detection AF

Huge buffer for up to 307 images (around 36 seconds) in continuous shooting
Faster internal processing and a higher-capacity buffer memory now allow up to 307 images (around 36 seconds) of high-speed continuous shooting.

In-body 5-axis image stabilization
The α6500 compensates for five types of camera shake, extending opportunities to shoot steadier still images and movies. The new high-accuracy gyro sensor provides an image stabilization effect equivalent to a 5-steps-faster shutter speed. The camera enables you to zoom in on faraway subjects, snap detailed close-ups, capture night scenes and more ― all with minimal camera shake blur. (1) Yaw (2) Pitch (3) Roll

11fps (Hi+) continuous shooting and 8fps (Hi) live-view continuous shooting
Clearly capture moving subjects with high-speed continuous shooting at up to 11fps (Hi+). Or choose among three speeds up to 8fps (Hi), for live-view continuous shooting with very little lag on the EVF or LCD screen ― it’s practically as immediate as shooting with an optical viewfinder.

4K movie recording
4K movie recording in the Super 35 mm format with full pixel readout and no pixel binning allows approx. 2.4 times as much information as is basically required for 4K (QFHD: 3840 x 2160). Data this rich is, in fact, equivalent to 6K data, so it clearly conveys exceptionally high resolution in 4K images.

XGA OLED Tru-Finder™
The α6500 introduces a high-contrast, high-resolution, high-visibility XGA OLED Tru-Finder™. It reproduces darkness and color in very fine detail, for clear, smooth views of scenes and tracking of subjects. You can select either 120 (100fps) or 60fps (50fps) frame rate for use of this viewfinder.

Intuitive Touch Focus even with your eye to the viewfinder
Touch Focus makes focus point selection more intuitive ― simply use a finger to touch the LCD touchscreen at the point of the image that you want to focus on. The Touch Pad function lets you shift the focus point smoothly by swiping a finger on the touchscreen, even while viewing the viewfinder.

Eye AF (AF-C compatible)
The α6500 features the Eye AF function that detects an eye and focuses on it with pinpoint accuracy even when shooting with a fast lens with aperture fully open and therefore with shallow depth of field. Eye AF also works in AF-C mode, so even if the subject moves, the wide coverage of the high-density 425-point focal plane phase-detection AF sensor maintains very accurate focus on the eyes.

High-durability shutter tested to approx. 200,000 release cycles with low vibration
Enjoy less blur from vibration and a very quiet, durable shutter tested to about 200,000 shutter releases. Added braking mechanisms near the end of the rear shutter path plus elastic material as shock absorber produce these benefits. The reduced vibration also helps optimize image sensor resolution performance.

Lock-on AF
This function maintains focus on a moving subject automatically. Simply align the target frame and the subject to be tracked. If you lose track of the subject, the camera can detect that subject and resume the Lock-on AF function when the subject reappears on the screen.

Slow and Quick Motion
Up to 5x Slow Motion and up to 60x Quick Motion can be recorded at up to 50 Mbps in high-quality Full HD in camera. You can choose among eight shooting frame rates ranging from 1fps to 120fps (100fps), as well as 24p, 30p (25p), or 60p (50p) recording format. Slow Motion and Quick Motion footage can be played back after it is shot, without PC-based post-production processing.

Focal plane phase-detection AF for A-mount lenses
The α6500 offers focal plane phase-detection AF even when an A-mount lens is mounted using a mount adaptor (LA-EA3) from Sony. So you can take advantage of the autofocus system’s uniquely wide coverage provided by 425 focal plane phase-detection AF points, as well as fast, fluid tracking performance when shooting with other lenses as well as E-mount lenses. (1) A-mount lenses

Further advanced image processing system
The BIONZ X™ image processing engine is supported by newly developed front-end LSI. The image processing algorithm optimized for the image sensor enhances texture reproduction and image clarity while minimizing noise, particularly in the mid-to-high sensitivity range.

Gamma Display Assist and Zebra function
With Gamma Display Assist, you can view images with natural contrast while recording in S-Log gamma setting, converting S-Log2 and S-Log3 into ITU709 (800%) gamma for monitoring images, or checking focus while enlarging an image on the LCD screen or viewfinder. Moreover, Zebra function simplifies exposure monitoring, especially when shooting in S-Log gamma setting. Target a video signal brightness level from 0 to 109%, and set a range between +10 and –10% of that value; zebra pattern indicates areas with that level of exposure within that range.

S-Gamut/S-Log shooting
S-Gamut and S-Log shooting give you flexibility to perform color grading in post-production. The S-Log3 and S-Log2 gamma curves feature wide dynamic range (up to 1300%) to minimize whiteout and blackout. The α6500 even offers impressive 14-stop latitude in S-Log3 gamma setting. The camera also supports S-Gamut, S-Gamut3 and S-Gamut3. Cine color space from Sony. NOTE: S-Log2 and S-Log3 are premised on processing pictures.

AF in Focus Magnifier
You can use autofocus even while enlarging a selected image area on the viewfinder or LCD screen, for finer adjustment of focus, for example. Excellent for macro shooting, when accurate focusing is crucial.

Terminals expand connectivity
The camera supports line input from professional-standard audio devices with XLR terminal, with use of a separately sold XLR adaptor kit (XLR-K2M/XLR-K1M) that enables connection with various high-end microphones. This camera also supports clean HDMI output that allows uncompressed 4K and Full HD movies to be output to an external recorder or monitor.

Dust and moisture resistance
Comprehensive dust and moisture resistance measures that help prevent water and dust from entering the body include sealing around the buttons and dials, as well as a protective double-layered structure that tightly interlocks panels and components.

Tough magnesium alloy body and robust lens mount
With internal frames, rear cover, top cover and front cover constructed of magnesium alloy, α6500 is designed for solid reliability and steady handling, as its compact form readily withstands the rigors of shooting in the field. Also, the strength and rigidity of the lens mount provide an especially solid foundation for mounting and withstanding rugged use with even large, heavy lenses such as telephoto lenses.

Silent Shooting
Silent Shooting mode releases the shutter without a sound, even in continuous shooting up to about 3fps with AF/AE tracking, so it's very convenient for shooting indoor performances, outdoor wildlife, and in other situations where silence is essential. To turn this mode on/off more intuitively and less intrusively, assign it to a customizable button.

New menu interface makes search easier
The redesigned menu has a new categorization scheme. Now, the group name being selected can be found at the screen top, and each tab is colored differently. This allows quick access to desired menu items, which enables you to change settings smoothly even during shooting.

PlayMemories Camera Apps
Express photographs more creatively with PlayMemories Camera Apps™, the application download service that lets you add new functions to your camera’s feature set. Choose among Time-lapse for recording images at intervals and combining them, Smart Remote Control for control of settings from a smartphone or tablet, Sky HDR (high-dynamic-range-imaging), Star Trail, Liveview Grading, Smooth Reflection and other apps. Note: Services availability depends on region.

File Name Setting
Each file name starts with "DSC" by default, but you can use the camera to change, register and thereby customize the file name to include the first three characters of your choice. This facilitates management of files, especially when working on assignments with multiple cameras.

Location Information Link
After the camera has been paired via Bluetooth® to the PlayMemories Mobile app installed on a compatible mobile phone or tablet device, it can acquire and record location data from the mobile device. The acquired location data can also be used to correct the camera’s date/time and location settings. The PlayMemories Home™ application can then be used on a personal computer to organize on a map any still images imported into the computer.

Capture One Express (for Sony)
Capture One Express (for Sony) is one of the world’s best RAW converters, rendering precise colors and incredible detail. It contains flexible digital asset management, all the essential adjustment tools and fast, responsive performance in one customizable and integrated solution. NOTE: Please contact Phase One regarding all inquiries as to usage and support including functional compatibility of Capture One Express (for Sony).

One-touch remote/One-touch sharing
One-touch remote makes your smartphone or tablet a viewfinder/remote control. One-touch sharing transfers photos/videos to your device for social network site (SNS) sharing. Just install a PlayMemories Mobile™ app via Wi-Fi® to your NFC-enabled Android device, then touch the device to the camera to connect them. No NFC? No problem. New QR code compatibility can also pair the devices.

Priority Set in AWB
When white balance is set to Auto and incandescent lamps or similar illumination are the light sources, the color tone priority can be set to [Standard], [Ambience] or [White]. [Ambience] produces a warm tone; [White] reproduces white tones faithfully.

Enhanced auto exposure functions
Along with Multi, Center, and Spot metering modes, the camera features new ones including Highlight, which automatically detects the brightest area in the frame and concentrates exposure metering on that area to avoid blown highlights; and Average, which determines average metering for the entire image in order to maintain stable AE tracking performance as shooting angles change as well as predictable AE behavior. Also, when [Focus Area] parameter is set to [Flexible Spot] or [Expand Flexible Spot] the metering spot location can be linked to the focus area (selectable from Center/Focus Point Link). Moreover, standard exposure value can be adjusted from -1 to +1 stop in 1/6-stop increments, and set separately for each metering mode.

Enhanced Remote Camera Control function
When the camera is connected to a computer, you can use Remote Camera Control to take pictures or change camera settings from the computer. This computer-to-camera connection now makes it possible for you to store still images in camera as well as on the computer, so you can visually check images without leaving the camera position. It is now also possible to transfer only JPEG (rather than both JPEG and RAW) files to the computer, reducing the file data volume and allowing transferred images to be checked almost immediately.
Toote tegelik värvus võib erineda piltidel kujutatavast ning pilt on illustratiivne. Toote kirjeldus on üldise iseloomuga ning seal ei pruugi olla välja toodud kõik omadused. E-poe hinnad võivad erineda kauplustes ja teeninduspunktides kehtivatest hindadest. Kampaaniad e-poes võivad erineda jaekaubanduse kampaaniatest. Kampaaniatoodete kogused on piiratud ning jaekaubanduse laojäägid ja e-poe olevad kaubad ei pruugi kokku langeda, seetõttu võib eeldatav tarneaeg tellimuse vormistamisel näidatust erineda. Kui mõnda toodet tellimuse täitmise hetkel laos ei ole, teavitatakse Ostjat sellest eraldi esimesel võimalusel.

Kas olete näinud vigu tootekirjelduses või piltide galeriis? Teavita meid