Liitu SMART NET lojaalsusprogrammiga ja säästa! Liitu

Sülearvuti ASUS ROG Zephyrus G15 GA503RW-LN048W 90NR0821-M00270, AMD Ryzen 9 6900HS, 32 GB, 1 TB, 15.6 "


Vabandame, antud toode pole hetkel saadaval. Kuvame teisi selle tootegrupi tooteid - loodame, et leiad sarnase toote.

Võid jätkata ostlemist, naastes avalehele või kasutades otsingut.
Tooteinfo

Toote omadused

Üldnäitajad

Toote tüüp Sülearvutid
Kaubamärk Asus
Seeria ASUS ROG Zephyrus G15
Mudel GA503RW-LN048W
Arvuti tüüp Mänguritele
Korpuse värv Valge
Kaal 1.9 kg
Pikkus 243 mm
Laius 355 mm
Kõrgus 19.9 mm

Ekraan

Ekraani diagonaal 15.6 "
Ekraanipinna tüüp
Ekraane on kolme tüüpi: läikiv-, matt- ja puutetundlik ekraan. Läikivale ekraanile on iseloomulik ere kontrast ja värvide teravus. Sellised monitorid on populaarsed kodukasutajate hulgas. Matid ekraanid on populaarsed (leidnud palju kasutust) äriklassi kasutajate hulgas, kes töötavad dokumentide ja raamatupidamisprogrammidega. Nende ekraanide eeliseks on see, et nad ei peegelda valgust, vaid pigem hajutavad seda.
Matt
IPS ekraan Jah
Sisseehitatud privaatsufilter
Arvutiekraani privaatsufilter võimaldab vähendatud vaatenurgaga ekraani vaadata, see pakub täiendava turvalisuse, ning ei võimalda läheduses olevatel inimestel näha ekraanil kuvatavat sisu.
Ei
Puutetundlik ekraan Ei
Ekraani eraldusvõime 2560 x 1440
Ekraani sagedus 240 Hz

Operatsioonisüsteem

Installitud operatsioonisüsteem
Operatsioonisüsteem käivitatakse arvutis alglaadimisprogrammi poolt ning see juhib arvutisüsteemi tööd ja teenindab rakendusprogramme. Ta koosneb paljudest spetsiaalsetest ja erilistest programmidest, mis kindlustavad arvutikomplekti häireteta töö ja samuti kasutavad täies mahus valitud programmi üle võimalusi. Operatsioonisüsteem võimaldab kasutajal juhtida arvuti tööd.
Windows 11 Home
Installitud operatsioonisüsteemi versioon Microsoft Windows 11 Home
Toetatud operatsioonisüsteemid Windows 11

Protsessor

Protsessori klass AMD Ryzen 9
Protsessori põlvkond AMD Ryzen™ (AMD)
Protsessori tüüp AMD
Protsessori mudel AMD Ryzen 9 6900HS
Protsessori tuumad
Mida suurem number, seda rohkema on protsessoril tuumasid ning seeläbi seda suurem on selle töövõime.
8
Protsessori sagedus 3.3 GHz
Puhvermälu (Cache)
Vahemälu on üks protsessori mäluliik/tüüp, mis võimaldab kiiremini jõuda operatiivmäluni. Tal on tähtis osa emaplaadi ja kõvaketta töökiirusel. Mida suurem on vahemälu, seda suurem on arvuti võimsus.
16 MB

Operatiivmälu

Operatiivmälu tüüp
Mälusiin edastab andmeid mikroprotsessori ja operatiivmälu vahel. Ta määrab, millist mälutüüpi toetab emaplaat.
DDR5
Operatiivmälu (RAM)
Operatiivmälu on ajutine andmetesalvestaja. Sellest oleneb, kui paljusid faile saab üheaegselt kasutada, ilma et arvuti kiirus langeks. Mida suurem on operatiivmälu, seda kiiremini arvuti töötab.
32 GB
Operatiivmälu taktiline sagedus 4800 MHz

Kõvaketas

Kandja tüüp SSD
Kõvaketta mahutavus
Kõvaketas on peamine informatsiooni hoidja, mis püsivalt säilitab kogu iformatsiooni arvutis. Mida suurem on kõvaketta maht, seda rohkem informatsiooni on võimalik salvestada.
SSD/eMMC draivi võimsus
SSD on uue põlvkonna kõvaketas, mis on eelnevatest kiirem. Selle ketta ehituses on kasutatud flash-mälu, mis koosneb mikroskeemist ja kontrollerist. SSD eelis seisneb selles, et ta kuumeneb vähem ja töötab praktiliselt hääletult. Lisaks, antud kõvaketas tarbib vähem voolu ja selle aku kestab kauem. SSD kasutamisega vähendatakse ka tahvelarvuti üldist kaalu.
1 TB
Arvuti kogumälumaht 1 TB

Videokaart

Videokaardi tüüp Nvidia
Videokaardi seeria Geforce
Videokaardi mudel
Videokaart põhineb graafilisel protsessoril, mis võimaldab visuaalse kujutluse tekkimise ekraanil. Videokaardi tootlikkus sõltub mälumahust ja protsessori taktsagedusest. Need parameetrid määravad ka integreeritud videokaardi tüübi ja mudeli. Videokaarte on kahesuguseid- integreeritud videokaart, mis kasutab osa arvuti operatiivmälust ja millest piisab reeglina kontoritööks ja kooliülesanneteks ning väline videokaart, millel on eraldiseisev mälu, mis on sobilik mängude mängimiseks ja graafilisteks töödeks.
Nvidia GeForce RTX 3070 Ti
Videokaardi mälu
Videokaart võib kasutada arvuti operatiivmälu (integreeritud) või on tal eraldi mälu. Mälu mõõdetakse megabaitides. Mida suurem on mälumaht, seda kiirem on antud mudeli videokaart.
8 GB GDDR6
VR (Virtual reality) ready
Sülearvuti toetab virtuaalse reaalsuse (VR) rakendusi. Selle funktsiooni kasutamiseks vajad sa täiendavat seadet, näiteks HTC Vive, Oculus Rift ja teised.
Ei
nVidia G-Sync
Tehnoloogia, mis sünkroniseerib kaadrid ekraani ja videokaardi vahel, mille tulemusena paraneb ekraanil õige kujutise projektsioon. Töötab ainult NVidia toodetud videokaardiga.
Jah
AMD FreeSync
Tehnoloogia, mis sünkroniseerib kaadrid ekraani ja videokaardi vahel, mille tulemusena paraneb ekraanil õige kujutise projektsioon. Töötab ainult AMD toodetud videokaardiga.
Ei

Füüsiline ühendus ja kontroll

Liidesed 2 x USB 3.2 Gen 2, 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 3.5 mm Mini, Bluetooth, HDMI 2.0, Wi-Fi
Võrgukaart
Võrgukaart võimaldab arvutiühendusel võrguga ühenduda. Wifi-ühenduse tagamiseks on tahvelarvutisse juba integreeritud võrgukaart. Võrgukaart on seotud IP-aadressiga, mis on ühtlasi arvutivõrgu aadress. EtherNet on enamlevinud võrgukaart. Fast EtherNet tagab maksimaalse andmeedastuskiiruse 100MB/s.
Wi-Fi 6 (802.11ax)

Sisseehitatud lisaseadmed

Optiline seade
Optiline kettaseade võimaldab kuulata CD-sid ja salvestada neilt arvutisse muusikat. Kirjutav seadeldis salvestab muusikat ja videosid ka arvutist plaadile (tühjale CD'le või DVD'le). On kahte tüüpi kettaseadmeid: ühed DVD ja CD'de jaoks ning teised DVD, CD ja BlueRay mängimiseks.
Ei
Helikaardi mudel
Audio on helisüsteem, mis on arvutisse ehitatud ja/või juurde lisatud. Kõrgtasemeline helisüsteem (HD) võimaldab arvutit kasutada vastuvõtja ja audiovõimendajana. Integreeritud valjuhääldid võimaldavad kuulata muusikat, filme ja mängude helisid ilma kõrvaklappide ja lisakõlariteta. Stereokõlarid võimaldavad kuulata ruumilist effekti, mis on reaalsem ja kvaliteetsem võrreldes monokõlaritega.
Dolby Atmos
Videokaameraga
Veebikaamera olemasolu võimaldab suhelda Skype's, osaleda videokonverentsidel ja samuti kasutada muid võimalusi, mida on võimalik teha Internetis. Veebikaameraid on kolme tüüpi: standartne; kõrge kvaliteediga (HD) ja väga kõrge kvaliteediga(fullHD).
Jah
Sisseehitatud mikrofon
Mugav ja funktsionaalne lisa, mida on hea kasutada Skype, Google Talk või muude sarnaste programmidega.
Jah
Sisseehitatud kaardilugeja
Mälukaardipesa võimaldab ühendada mälukaardi sülearvutiga (fotoaparaadi mälukaardi ühendamisel saab arvutisse tõmmata pilte).
Jah
Toetatud mälukaardid
Mälukaardipesa võimaldab ühendada mälukaardi sülearvutiga (fotoaparaadi mälukaardi ühendamisel saab arvutisse tõmmata pilte).
Micro SD, SDXC

Klaviatuur ja korpus

Korpuse materjal Metalliline sulam, Plastik
Klaviatuuri keel Inglise
Klaviatuuri valgustus Jah
Eraldi numbrite plokk
NumPad klahvid (numbriklahvid) on tavalistel klaviatuuril paremal äärel ja seda kasutatakse peamiselt arvude sisestamiseks, erinevate arvutuste ning aruannete jaoks. See muudab taoliste ülesannete täitmise igapäevatöös palju mugavamaks.
Ei
Mehaanilised klahvid
Mehaaniliste klahvidega (nimetatatakse ka kui mehaanilised lülitid) klaviatuurid pakuvad palju kauem kestva tööea (kuni 70 miljonit klahvivajutust), kui laialt levinud membraanklahvid ning suurema täpsuse klahvide vajutamisel tänu mehaanilistele lülititele. Mehaaniliste lülitite peal olevaid klahve on samuti lihtsam vahetada.
Ei
Niiskuskindel klaviatuur Ei

Aku ja turvalisus

Aku tehnoloogia
Kaks peamist aku tüüpi on: liitium-ioonaku(Li-ion), mida kasutatakse sülearvutites ning liitium-ioon-polümeeraku (Li-Poly), mille eeliseks on madalam tootmiskulu ja palju võimalikke mõõtmeid.
Li-Ion
Sõrmejälje lugeja Ei

Lisaks

Garantii 24 kuud
4G kommunikatsiooni tugi Ei
ErgoLift convenience
Open up more viewing angles than ever with a convenient 180° ErgoLift hinge. Typical laptops have a limited range of motion that can be inconvenient for sharing or positioning comfortably. The Zephyrus G15 lets you flip the screen all the way back to share with a group or to get a better angle for your own viewing, whether you’re catching streams in bed or actually using it on your lap.

Resilient chassis
A durable magnesium-aluminum lid and deck protect your device against bumps and knocks. Sturdy even machined down to ultrathin sizes, this alloy keeps the chassis lightweight and portable. Carry it everywhere worry-free, and stay stylish with a wear-resistant coating that keeps the surfaces looking sleek every day.

Reinforced strength
Honeycomb reinforcements beneath the palm rests add rigidity with minimal material to keep the chassis light and strong. The design resists flex under pressure, for a firmer feel while you’re inputting commands or carrying your laptop by hand.

Stealthy design
Maintain a low profile with a new Stealth Type keyboard that keeps noise under 30 dB. Rapidly type up notes during meetings without disrupting the flow of conversation. Discreetly tab through chats and windows in class. Play games incognito at the cafe or coffee shop. With a quiet keyboard, you can focus more on what you’re doing, and less on your environment.
*30dB as tested internally by ASUS, noise level may differ by product usage.

Responsive touchpad
Improve everyday comfort and usability with a wide touchpad that’s 20% larger than previous generations. More space means more comfortable hand movements and gestures while you’re browsing the web and navigating apps, and the new glass surface makes input super silky. The touchpad controller is also 40% faster, enabling quicker detection, greater precision, and lower latency for a seamless user experience.

PERFORMANCE
GAME, CREATE, AND BEYOND

Blaze through games, content creation, and more with up to an AMD Ryzen™ 9 6900HS CPU and GeForce RTX™ 3080 Laptop GPU. Spend less time waiting and more time gaming with up to 4800MHz DDR5 RAM. Dual M.2 slots connect directly to the CPU for maximum performance, and they're loaded with up to 1TB of storage for your growing games library and creative portfolio.

HIGH-SPEED NVME SSD
Games, applications, and large files load at warp speed on up to 2 NVM Express (NVMe) SSDs, each linked directly to the CPU with its own PCIe x4 interface. Up to 1TB of storage leaves loads of room for creative apps and tons of games, with space to spare for your professional portfolio. The second M.2 SSD slot lets you easily add more storage to boost total capacity or run a separate scratch disk to accelerate content creation.

ARMED WITH AMD RYZEN™
Go from quick-play to multitasking in a snap with up to an AMD Ryzen™ 9 6900HS mobile processor. Built using cutting-edge 6nm technology, this high performance CPU is ready to tackle heavy duty workloads. The CPU's lower power consumption generates less heat, enabling a high level of sustained performance not typically seen in such a compact device.

EXPERTLY TUNED GRAPHICS
NVIDIA GeForce RTX™ 30 Series Laptop GPUs power the world’s fastest laptops for gamers and creators. They’re built with Ampere—NVIDIA’s 2nd gen RTX architecture—to give you the most realistic ray-traced graphics and cutting-edge AI features like NVIDIA DLSS. Plus, Max-Q Technologies unleash the power of AI to make thin, high-performance laptops that are faster and better than ever.

AL-CHANNEL DDR5 MEMORY
With its powerful processor and support for up to 48GB of dual-channel DDR5-4800 memory, the ROG Zephyrus G15 breezes through heavy multitasking. The RAM has the bandwidth and capacity to smoothly handle simultaneous streaming, creating, and web browsing.

HIGH-SPEED NVME SSD
Games, applications, and large files load at warp speed on up to 2 NVM Express (NVMe) SSDs, each linked directly to the CPU with its own PCIe x4 interface. Up to 1TB of storage leaves loads of room for creative apps and tons of games, with space to spare for your professional portfolio. The second M.2 SSD slot lets you easily add more storage to boost total capacity or run a separate scratch disk to accelerate content creation.

ARMED WITH AMD RYZEN™
Go from quick-play to multitasking in a snap with up to an AMD Ryzen™ 9 6900HS mobile processor. Built using cutting-edge 6nm technology, this high performance CPU is ready to tackle heavy duty workloads. The CPU's lower power consumption generates less heat, enabling a high level of sustained performance not typically seen in such a compact device.

BOOST PERFORMANCE WITH AI

NVIDIA DLSS gives games a speed boost with uncompromised image quality. Crank up the settings and resolution for an even better visual experience.

MORE IMMERSIVE EXPERIENCES
Ray Tracing is the holy grail of graphics. It simulates how light behaves in the real-world to produce the most realistic and immersive graphics for gamers and creators – and runs fast thanks to 2nd gen RT Cores.

OPTIMIZED POWER AND PERFORMANCE
NVIDIA Max-Q is a suite of technologies powered by AI that optimize laptops to deliver high performance in thin form factors.

ROG MUX SWITCH
Modern gaming laptops use powerful, dedicated graphics chips for high performance—but route those frames through the CPU’s integrated graphics before reaching the display for maximum battery life. This prevents your GPU from giving its absolute best performance, however, which is why we’re bringing a MUX switch to all 2022 ROG laptops. For competitive games, you can enable a direct GPU mode that reduces latency and boosts performance by up to 9% in some titles.

INTELLIGENT COOLING IMPROVES YOUR EXPERIENCE
ROG’s Intelligent Cooling philosophy mixes the right features and system settings to ensure the best experience for each chassis and components, no matter what you’re doing. For the Zephyrus G15, liquid metal thermal compound keeps your CPU cool. A self-cleaning thermal module clears dust to improve long-term stability, while dual Arc Flow fans spin redesigned blades to generate impressive airflow with minimal noise. ROG Armoury Crate software switches seamlessly between operating modes to optimize performance and acoustics for the task.

SCENARIO PROFILES GIVE YOU THE RIGHT COOLING AT THE RIGHT TIME
Scenario Profiles automatically change operating modes to optimize performance and acoustics for different games and applications. Turbo mode uses the highest clocks and fan speed to sustain maximum power, while Performance mode adjusts the clocks and cooling to lower noise levels for gaming, and Silent mode runs even quieter for lighter work and entertainment. You can customize Scenario Profiles to seamlessly switch modes based on your preferences, or use a keyboard shortcut to change modes manually.

KEEP YOUR CPU COOL WITH LIQUID METAL
Liquid metal compound from Thermal Grizzly reduces CPU temperatures by up to 10°C* compared to standard thermal paste. We’ve updated our patented process for AMD CPUs, adding a special step to protect surface-mounted components on the processor package.

UPGRADED ARC FLOW FANS™ MOVE MORE AIR WITH LESS NOISE
Our 84 blade Arc Flow fans vary in thickness from base to tip to maximize airflow, and the blades are capped by a special aerodynamic wave pattern that minimizes turbulence and noise. With 0dB Technology, the fans switch off completely when CPU and GPU temperatures drop below 50°C in the Silent operating mode for truly inaudible cooling under light workloads

INTERNAL BLAST COOLING
Internal Blast Cooling uses precisely calculated cutouts in the fan chamber to direct airflow toward internal components. When compared to more traditional designs, this allows for more efficient cooling, reducing CPU and GPU temperatures by up to 6°C. Lower temperatures mean higher sustained boost clocks during intense gaming sessions.

0.15MM ULTRA THIN FINS FOR THE WIN
Thermal energy is dissipated by four heatsinks in the flanks. Each one is lined with ultra-thin fins as slim as 0.15mm, allowing higher density and lower air resistance than typical fins. There are 244 heatsink fins totaling 97,632.9mm² of surface area, specially shaped for the chassis to guide airflow in multiple directions and minimize interference from the ErgoLift design.

UP TO 6 COMPREHENSIVE HEATPIPES GOT YOU COVERED
6 heatpipes pull heat away from not only the CPU, GPU and VRAM, but also the VRM circuitry supplying them with power. Reducing the temperature of these components helps improve long-term stability and reliability.

SCENARIO PROFILES GIVE YOU THE RIGHT COOLING AT THE RIGHT TIME
Scenario Profiles automatically change operating modes to optimize performance and acoustics for different games and applications. Turbo mode uses the highest clocks and fan speed to sustain maximum power, while Performance mode adjusts the clocks and cooling to lower noise levels for gaming, and Silent mode runs even quieter for lighter work and entertainment. You can customize Scenario Profiles to seamlessly switch modes based on your preferences, or use a keyboard shortcut to change modes manually.

KEEP YOUR CPU COOL WITH LIQUID METAL
Liquid metal compound from Thermal Grizzly reduces CPU temperatures by up to 10°C* compared to standard thermal paste. We’ve updated our patented process for AMD CPUs, adding a special step to protect surface-mounted components on the processor package.

DISPLAY
RICH DETAIL AT GAMING SPEED

Game, create, and do more on our latest high-resolution, high-refresh display. Up to a QHD 240Hz panel delivers the best of both worlds, striking a satisfying balance between fast-paced action and rich, detailed visuals. A quick 3ms grey-to-grey response time minimizes motion blur for precise target tracking. Adaptive-Sync keeps gameplay ultra smooth, eliminating visual tearing and minimizing stuttering for deeper immersion. Dolby Vision support ensures the display has stunning contrast and is ready for the latest HDR games and content.

ADAPTIVE-SYNC
Nothing breaks in-game immersion like stuttering and tearing. GPUs render frames at variable rates, but displays usually refresh at a constant clip, so they frequently get out of sync. This causes visible hitching and artifacts that pull you out of the action. With Adaptive-Sync, the refresh rate of the display* synchronizes with the GPU’s frame rate to eliminate visual tearing, minimize stuttering, and reduce input lag. Get ready to experience gameplay that looks and feels more natural.

HIGH RESOLUTION
Virtual worlds are more immersive with QHD displays. Over 3.5 million pixels enable deep realism, smooth color gradients, and rounder curves. Entertainment experiences are more engaging with lifelike colors and detail, from gaming to videos.

WIDE COLOR GAMUT
While the sRGB color space is the standard for most digital visuals, it only represents about 75% of the DCI-P3 spectrum used for professional filmmaking. Displays with complete DCI-P3 coverage offer a wide color gamut and rich color, and let you see films and other media exactly the way they were meant to be experienced.

PANTONE VALIDATED
Achieve true color confidence with PANTONE Validated displays. Each IPS-level panel is factory calibrated to guarantee that every color you see meets rigorous and globally recognized Pantone Color Validation requirements. Superior color accuracy allows artists, designers, and content creators to do serious professional work and enjoy richer gaming visuals all on the same machine.

ADAPTIVE-SYNC
Nothing breaks in-game immersion like stuttering and tearing. GPUs render frames at variable rates, but displays usually refresh at a constant clip, so they frequently get out of sync. This causes visible hitching and artifacts that pull you out of the action. With Adaptive-Sync, the refresh rate of the display* synchronizes with the GPU’s frame rate to eliminate visual tearing, minimize stuttering, and reduce input lag. Get ready to experience gameplay that looks and feels more natural.

HIGH RESOLUTION
Virtual worlds are more immersive with QHD displays. Over 3.5 million pixels enable deep realism, smooth color gradients, and rounder curves. Entertainment experiences are more engaging with lifelike colors and detail, from gaming to videos.

SPEAKERS
IMMERSIVE SURROUND SOUND

Six speakers powered by Dolby Atmos technology put you in the center of the action. Twin tweeters face front to fire sound directly at you for louder volume, while pairs of force-canceling woofers under the palm rests balance acoustics and minimize unwanted resonance. Turn up the volume at parties and events and enjoy louder, more dynamic audio.

SMART HEADSET AMP
Tune into louder, more immersive audio with a built-in headset amp. This smart audio amplifier automatically detects the impedance of connected headsets and adjusts settings to drive superior sound. Its high signal-to-noise ratio improves clarity so gamers can better distinguish enemy movements from ambient and environmental sounds. With audio up to 1.5x clearer, even soft footsteps are easier to track from afar.

FORCE-CANCELING WOOFERS
Woofers produce low frequencies that define bass and help create a richer, more dynamic soundscape for your audio. Sounds at such low frequencies typically produce stronger, more noticeable vibrations. In order to minimize resonance in the smaller chassis, the Zephyrus G15 deploys woofers in pairs that are slightly offset to cancel each others’ vibrations.

RICH SPATIAL SOUND
Whether you’re using headphones or speakers, Dolby Atmos technology enhances spatial immersion with more nuanced and layered virtual surround sound effects that can be further optimized with specially tuned preset modes for movies and games.

SMART HEADSET AMP
Tune into louder, more immersive audio with a built-in headset amp. This smart audio amplifier automatically detects the impedance of connected headsets and adjusts settings to drive superior sound. Its high signal-to-noise ratio improves clarity so gamers can better distinguish enemy movements from ambient and environmental sounds. With audio up to 1.5x clearer, even soft footsteps are easier to track from afar.

FORCE-CANCELING WOOFERS
Woofers produce low frequencies that define bass and help create a richer, more dynamic soundscape for your audio. Sounds at such low frequencies typically produce stronger, more noticeable vibrations. In order to minimize resonance in the smaller chassis, the Zephyrus G15 deploys woofers in pairs that are slightly offset to cancel each others’ vibrations.

MICROPHONE
CLEAR VOICE COMMUNICATIONS

Updated audio inputs make all your streams and voice chats clear. Two-Way AI Noise Cancelation clarifies upstream and downstream audio, filtering out unwanted noise to make voice communication clearer. The 3D mic array captures a broad soundscape that can be optimized for specific scenarios like recording live music or hosting conference calls.

TUNED MIC MODES
Three modes for the integrated microphone array give you greater control over your input. Cardioid mode captures sound from right in front of the laptop, while minimizing input from the back, making it ideal for streaming and gaming. Stereo mode uses right and left channels to record a wider soundscape for live music or other immersive experiences. Omnidirectional mode picks up sound from all directions equally for clearer group conference calls.

AI NOISE-CANCELATION
Advanced Two-Way AI Noise Cancelation works with any input device and also with downstream connections, letting you remove noise from your mic input and from incoming feeds. It also runs on the CPU, which frees up the GPU to hit higher FPS. Noise-canceling settings can even be customized per program, filtering specific apps like voice chat without affecting game audio you want to remain untouched.

TUNED MIC MODES
Three modes for the integrated microphone array give you greater control over your input. Cardioid mode captures sound from right in front of the laptop, while minimizing input from the back, making it ideal for streaming and gaming. Stereo mode uses right and left channels to record a wider soundscape for live music or other immersive experiences. Omnidirectional mode picks up sound from all directions equally for clearer group conference calls.

AI NOISE-CANCELATION
Advanced Two-Way AI Noise Cancelation works with any input device and also with downstream connections, letting you remove noise from your mic input and from incoming feeds. It also runs on the CPU, which frees up the GPU to hit higher FPS. Noise-canceling settings can even be customized per program, filtering specific apps like voice chat without affecting game audio you want to remain untouched.

PORTABILITY
ALWAYS READY FOR ACTION

Get the power and portability to work more freely anywhere. The integrated webcam allows you to seamlessly join video calls and unlock your machine with Windows Hello. A high-capacity 90Wh battery means less time tethered to outlets and more time spent where you want to be. Type-C charging support extends its life even further, letting you top off with portable power packs to stay productive anywhere. Integrated superfast Wi-Fi 6E enables lower latency connections everywhere, from packed lecture halls to crowded coffee shops.

*Fast Charging Technology is tested while the device is powered off with the default adapter included with the device. Charging time may vary +/- 10% due to System tolerance.

SMILE FOR THE CAMERA

The 2022 Zephyrus G15 adds an IR camera for video conferencing and allows the machine to quickly and securely be unlocked with Windows Hello support. A blend of 2DNR and 3DNR image processing technology makes you look clearer on camera even in low light conditions.

TAP INTO PORTABLE POWER
USB Power Delivery supports secondary charging from portable power packs, so you don't have to fight for a socket when the battery gets low. When it's time to plug in and fully recharge, fast-charging support reverses the direction, using up to 3A to quickly rejuvenate smartphones and other devices. If you're not loading the CPU or discrete GPU with intensive tasks, you can use a smaller adapter up to 100W that lightens your load on the road.

CONNECT AT WARPSPEED
Ultrafast Wi-Fi 6E (802.11ax) lets you game reliably at LAN speeds wherever compatible connections are available. Network connectivity is faster and more efficient, which is especially useful in crowded spaces where traffic is high. Wi-Fi 6E also boasts an updated Target Wake Time mechanism that extends battery life and a new WPA3 security standard that improves wireless protection.
Pair the Zephyrus G15 with an ROG Wi-Fi 6E router to experience the full networking potential of Wi-Fi 6E.

SMILE FOR THE CAMERA
The 2022 Zephyrus G15 adds an IR camera for video conferencing and allows the machine to quickly and securely be unlocked with Windows Hello support. A blend of 2DNR and 3DNR image processing technology makes you look clearer on camera even in low light conditions.

TAP INTO PORTABLE POWER
USB Power Delivery supports secondary charging from portable power packs, so you don't have to fight for a socket when the battery gets low. When it's time to plug in and fully recharge, fast-charging support reverses the direction, using up to 3A to quickly rejuvenate smartphones and other devices. If you're not loading the CPU or discrete GPU with intensive tasks, you can use a smaller adapter up to 100W that lightens your load on the road.

KEYBOARD
A STROKE OF GAMING GENIUS

Gamers will feel right at home with the keyboard’s desktop-inspired layout, which has separate function blocks for intuitive identification, plus dedicated hot keys that put volume, microphone mute, and ROG Armoury Crate software within easy reach. Mash commands to your heart’s content with N-key rollover that ensures every press is registered and durable keys built to withstand over 20 million presses.

COMFORTABLE KEYSTROKES

ROG Overstroke technology creates a more responsive gaming experience by triggering higher in the keystroke. Early actuation means faster, more effortless input that can improve your accuracy, while the longer 1.7mm travel distance makes typing more comfortable.

GAMING HOTKEYS
Four dedicated gaming hotkeys sit isolated above the keyboard, giving you quick access to the volume, mic mute controls, and Armoury Crate. They’re positioned on the upper left side, so you can access them instantly without tabbing out or taking your right hand off the mouse. Switch on your mic to strategize with your team or turn up the volume to hear every enemy movement in your vicinity without losing focus on the game.

COMFORTABLE KEYSTROKES
ROG Overstroke technology creates a more responsive gaming experience by triggering higher in the keystroke. Early actuation means faster, more effortless input that can improve your accuracy, while the longer 1.7mm travel distance makes typing more comfortable.

GAMING HOTKEYS
Four dedicated gaming hotkeys sit isolated above the keyboard, giving you quick access to the volume, mic mute controls, and Armoury Crate. They’re positioned on the upper left side, so you can access them instantly without tabbing out or taking your right hand off the mouse. Switch on your mic to strategize with your team or turn up the volume to hear every enemy movement in your vicinity without losing focus on the game.

IO PORT
FLEXIBLE CONNECTIVITY

A wide variety of I/O ports lets you level-up your setup on the go. Drive a second display to multitask more efficiently via the USB-C port with DisplayPort 1.4. Watch 4K UHD movies on the big screen or easily connect a projector with HDMI 2.0b. Hook up your mouse, gamepad, drawing tablet, and other peripherals to play or be creative anywhere. Expand your storage on the fly with a fast micro SD slot. There’s no need for dongles with a 3.5mm headset jack built in.

SOFTWARE
ARMOURY CRATE

ROG Armoury Crate unifies system and lighting controls to put essential settings at your fingertips in a single utility. You can easily define and customize Scenario Profiles that automatically make adjustments when you launch your favorite titles.

ANDROID/IOS APP
Pick up the free Armoury Crate mobile app for Android or iOS to easily access your settings without interrupting your game! Available now on both Google Play™ and the App Store.

XBOX GAME PASS
100+ PC games included with this device, download and play new games like Microsoft Flight Simulator- plus recent blockbusters like Minecraft Dungeons and Gears Tactics as well as critically-acclaimed indie games. Terms apply.

*Activation required. Credit card required. Unless you cancel, you will be charged the current subscription rate when your trial ends. Game catalog varies over time (xbox.com/gamepass). A conversion ratio applies for Xbox Game Pass Ultimate users. Limit: 1 per person/account.

GAMEVISUAL
ROG GameVisual software offers six expertly tuned graphic modes designed to optimize your visual experience for specific game genres. First Person Shooter (FPS) mode, for example, enhances visibility in dark environments, allowing you to get the drop on any enemies lurking in the shadows. Use GameVisual to get the best experience for every game in your library.

SCENARIO PROFILES
Automatic switching between Silent, Performance, and Turbo modes is just the beginning for Scenario Profiles. You can also define application-specific preferences for other vital system settings, like the lighting configuration, whether the Windows key or touchpad are enabled, and which GameFirst VI and Sonic Studio III profile to use. Armoury Crate makes adjustments in an instant to best fit the task at hand, and you can configure each profile exactly how you want.

ANDROID/IOS APP
Pick up the free Armoury Crate mobile app for Android or iOS to easily access your settings without interrupting your game! Available now on both Google Play™ and the App Store.

XBOX GAME PASS
100+ PC games included with this device, download and play new games like Microsoft Flight Simulator- plus recent blockbusters like Minecraft Dungeons and Gears Tactics as well as critically-acclaimed indie games. Terms apply.

*Activation required. Credit card required. Unless you cancel, you will be charged the current subscription rate when your trial ends. Game catalog varies over time (xbox.com/gamepass). A conversion ratio applies for Xbox Game Pass Ultimate users. Limit: 1 per person/account.

BUNDLED
GEAR UP AND GAME

Game in style with ROG accessories. Navigate precisely with the ROG Chakram Core mouse. Immerse in rich, true-to-life sound with the ROG Delta gaming headset. Top off your charge on the go with up to a 100W PD adapter. Carry it all with you in a durable, RGB-accented 15” ROG Ranger backpack.
Toote tegelik värvus võib erineda piltidel kujutatavast ning pilt on illustratiivne. Toote kirjeldus on üldise iseloomuga ning seal ei pruugi olla välja toodud kõik omadused. E-poe hinnad võivad erineda kauplustes ja teeninduspunktides kehtivatest hindadest. Kampaaniad e-poes võivad erineda jaekaubanduse kampaaniatest. Kampaaniatoodete kogused on piiratud ning jaekaubanduse laojäägid ja e-poe olevad kaubad ei pruugi kokku langeda, seetõttu võib eeldatav tarneaeg tellimuse vormistamisel näidatust erineda. Kui mõnda toodet tellimuse täitmise hetkel laos ei ole, teavitatakse Ostjat sellest eraldi esimesel võimalusel.

Kas nägid vigu tootekirjelduses või piltide galeriis? Teavita meid