Присоединись к SMART NET! Присоединись

Наружные игрушки, игровые площадки

Предложения на этой неделе

Идеи и советы

Kus pidada lapse sünnipäeva, et oleks lahe ja meeldejääv Foto: senjuti-kundu   Unsplash.com Hea küsimus, kas pole? Võtab teinekord lausa pea valutama.  Mõned head ideed, millest alustada, enne kui hakata kohta otsima ja kaaluma:  Räägi sünnipäevalapsega. Kui ta juba vähegi maailmast ja sinust ning...
30 lõbusat ja kaasahaaravat õuemängu lastele Foto: Allan Mas / pexels.com Suvi on kohe ukse ees ning murrad pead, millised on parimad õuemängud lastele? Meil on sellele lahendus! Pakume välja 30 lõbusat ja kaasahaaravat õuemängu lastele, alates kirgikütvast aaretejahist ja ise meisterdatud vihmave...
Kuidas luua meeliülendav laste sünnipäev Allikas: Ivan Samkov, pexels.com Iga lapsevanem teab, kui oluline on laste sünnipäev - see pole mitte lihtsalt tore pidupäev, vaid loob mälestusi, mida saab hiljem heldimusega meenutada. Kas pole mitte tore, kui lapse sünnipäev jääb alatiseks meelde tor...

Kuidas valida mängumaja?

Lapse töö on mäng. Tänapäeval toimub suur osa mängust hoopis nutimaailmas ja lapsevanematel on üksjagu tööd, et neid sealt pärisellu tagasi saada. Hea võimalus selleks on soetada lastele mängumaja või mänguväljak. 
Aga milline on just see õige minu lapsele? Enne ostu sooritamist tuleks enda jaoks läbi mõelda mõned punktid, mille põhjal õige ostuotsus teha. Vaatame järgi, kuidas valida kirevast valikust välja see õige mängumaja.  

Kellele on mänguväljak mõeldud?

Enne suure planeerimise alustamist pane paika lähtepunkt ehk kellele tulevane mänguväljak on mõeldud. Millises vanuses lastele, kas poistele või tüdrukutele jne. 

Õue või tuppa?

Seejärel selgita välja oma ruumivõimalused ehk kas soovid paigaldada mängumaja tuppa või õue oma aeda. Sellest sõltub, millisest materjalist ning milliste lisadega maja soetada.  Tuppa sobivad hästi papist lihtsasti kokkupandavad mängumajad või riidest tipitelgid.
Õues arvesta kindlasti ka sellele, et võimalusel võiks mängumaja ümber jääda ka paarimeetrina mänguala ehk mänguväljak. Kui ruumi on küllaga, paigalda laste rõõmuks kasvõi kahekordne maja. Muidugi ei tasu unustada ka kõiksugu lisasid. Ilmastikukindlad materjalid on väljas olevale mängumajale olulised plastik on tervenisti vihma kindel, kuid ei pruugi vastu panna päikesele ja miinuskraadidele. Puidust maja valimisel tasuks jälgida, et katus on ilmastikukindlast materjalist, kas plekk või katuseplaadid.

Kas oled valmis mängumajamaja ka ise ehitama?

Mõtle ka läbi, kui palju oled mängumaja ehitamisse ise valmis panustama – kas oled ise kuldsete kätega ja suudad maja ise jooniste järgi kokku panna või sooviksid osta pigem lihtsama, valmis tootelahenduse. 
Tasub ka mõelda, kui suur on plaanitud eelarve – kas selle eest saab uue mängumaja soetada või äkki hoopis kasutatud? 

Millisest materjalist maja valida?

Loomulikult mängib olulist rolli ka see, millisest materjalist mängumaja on ehitatud. Toome välja erinevate materjalide eelised, et Sul oleks valikut lihtsam teha. Ehkki kõige populaarsemad on plastikust ja puidust mängumajad, vaatleme nelja eri materjali majade plusse ja miinuseid. 
Plastik
Plastik on kerge ja lihtne materjal ning seda saab kasutada nii toas kui õues. Seda on lihtne hooldada, sel on rohkelt värvivalikuid disaine. Plastikust maja on lihtne kokku panna ja teisaldada. Samuti on see üsnagi rahakotisõbralik.
Küll aga võib see õuetingimustes hakata ilmastikutingimuste tõttu kuluma ja selle ilme värskendamine on pisut keerulisem kui lihtsalt üle värvimine.
Eriti populaarsed on näiteks Smoby plastikust mängumajad, mida võid leida nii erinevates suurustes kui värvitoonides. Samuti erinevaid lisamänguasju näiteks populaarse multikategelase Peppa Pig’i omi.
Puit
Puit on naturaalne, vastupidav, jätkusuutlik ja turvaline materjal, mis sobib eriti hästi just välitingimustesse. Seda on lihtne värvida endale sobivasse tooni. Suurepärased on näiteks Inpuit mängumajad: Merlyn 2, Peeter jne. Aga ka Palmako majad Toby, Felix, projekt, Otto, Aksel, Bella, Diana, Elisabeth, Laura, Ly, Mia.
Papp
Papist mängumaja sobib kasutamiseks vaid sisetingimustes, kuna õues võib ilmastik sellele liiga teha. See on kerge, lihtsasti liigutatav ja soodne. Kuid mitte kuigi vastupidav – see ehk annabki võimaluse proovida enne päris suure maja ostmist erinevaid variante.
Riie
Toas kasutamiseks sobivad hästi kõiksugu erinevatest kangastest tehtud mängumajad ehk telgid. Need ei võta palju ruumi ning on lihtsasti teisaldatavad. Need sobivad eriti hästi pisematele mängijatele.
Küll aga ei anna see ehk nii palju võimalusi vahelduseks kui suuremad majad, samuti ei saa seda lihtsasti ümber disainida.
  

Ohutus

Enne mängumaja ostmist kontrolli järele, kas sellel on Euroopa standard EN 71, mis määrab mänguasjade ohutusnõuded. Samuti vaata üle, kas tootel on kasutatud ohutuid värve, kas sellel on ohutu ja vastupidav konstruktsioon ning kas see on tulekindel. Nii võid kindel olla, et Sinu laste ajaveetmine on lõbus ja ohutu.

Disain ja lisafunktsioonid

Üks õige mängumaja ei ole pelgalt maja, vaid terve mänguväljak. Selle juurde kuulub terve hulk lisafunktsioonidega mänguasju ja -tarvikuid nagu kiiged, liivakastid, ronimisvõrgud- ja lauad, tõukeautod – millest iganes Sinu laps unistada suudab või mis teda parasjagu kõige rohkem huvitab. 

Kiiged 

Kiige valiku puhul tasub lähtuda lapse vanusest ja sellest, kuhu seda paigaldada plaanid. Väiksematele sobivad hästi turvaliste piiretega plastikust, puidust või metallist kiiged, suurematele aga näiteks põnevad ronimisköiega variandid. 

Liivakastid

Liivakastid on tavaliselt tehtud plastikust või puidust. Suuruse puhul võiks arvestada, et ühele lapsele oleks 1 m² jagu mänguruumi. Kui paigaldad liivakasti õue, tasub muretseda sellele ka kate, et hoida liiv kastis puhta ja kuivana ning et kaitsta seda loomade väljaheidete eest.