Присоединись к SMART NET! Присоединись

Занавески, жалюзи, шторы

Предложения на этой неделе

Идеи и советы

Disaininippe: väike magamistuba   Foto: albert-vincent-wu   Unsplash.com Kuidas teha nii, väike magamistuba ei koosneks voodist, (kassist) ja külakuhjast riietest ning muust kraamist, kus keegi selles segaduses ja hämaruses midagi üles ei leia ja üldse on masendav.  Järgnevalt jagam...
Kas avatud köök-elutuba on hea mõte? Foto: steven-ungermann   Unsplash.com Üks kuulus Eesti luuletaja ohkas kord, et „kui seda metsa ees ei oleks“, väiksemas elamises võtab aga teinekord ohkama, et „kui seda seina ees ei oleks“.  Köögis on kitsas, söömiseks peab igaüks lihtsalt oma tuppa ...
Millist aknapesurobotit osta – juhised parima roboti leidmiseks Foto: Nothing Ahead / pexels.com Ajad, kui kevadine akende pesu tähendas suurt  füüsilist pingutust ja märkimisväärset ajakulu, vahel ka lausa oma tervise ohtu seadmist, on nüüd õnneks päriselt möödas. Selle raske ja tüütu töö võid südamerahus jätta a...
Kardinasiinide paigaldamine lakke: samm-sammuline juhis ruumi ja stiilide maksimeerimiseks Foto: Dit26978  / freepik.com   Lisaks valguse varjamisele, lisavad kardinad igale interjöörile hubasust ja pehmust. Samuti on kardinate lisamine või vahetamine ideaalne viis luua ruumile värske ja uudne ilme ilma suuri renoveerimistöid ette võtmata. S...

Kuidas valida kardinaid?

Kui mõtleme hetkeks kodu peale, tekitab see kohe sooja ja hea tunde. Meile kõigile meeldib elada majas või korteris, kus on hubasus, kodutunne ja see miski, mis ühest elamisest kodu teeb. Kahtlemata loovad ühest hoonest kodu selles elavad inimesed, kuid kui sisekujunduse peale mõelda, siis on väga lihtne tuua koju hubasust näiteks erinevate tekstiilide ja kardinatega.

Nii nagu iga kodu on omamoodi ja erinev, on sama ka kardinatega. Valik on hea ning kindlasti leiab igaüks just õiged kardinad, varjamaks oma kodust elu uudishimulike naabrite või kõrvetava päikese eest. Loomulikult on hästi valitud kardinad iga kodu krooniks ning suurepäraseks sisekujunduse elemendiks. Just kardinatega saab lisaks tuua värskust ja värve hetkel populaarseks kujunenud Skandinaavia stiilile, mis on levinud nii meil Eestis,  Rootsis, Soomes kui ka teistes lähiriikides.

Missuguseid kardinaid on olemas?

Kardinatüüpe on erinevaid just seetõttu, et inimeste ootused ja vajadused on erinevad. Kellele meeldivad kangast kardinad, kellele rulood ja kellele hoopis ribakardinad. Mida nende hulgast valida? See sõltub jällegi teie isiklikust maitse-eelistusest ning kodu interjöörist.

Rulood

Kõige praktilisemad aknakatted, mis olemas on. Praktilised just seetõttu, et valgust ja vaadet annab nendega lihtsalt reguleerida. Ruloo ketist on võimalik rulood just nii palju alla tõmmata, kui parasjagu soovite ning lisaks see kaitseb interjööri päikesekiirguse eest
.
See tõsiasi, et tegemist on praktilise tootega ei tähenda kaugeltki aga seda, et see üldse silmailu ei paku. Ruloosid on müügil erinevate värvide, mustrite ja stiilidega. Kööki sobib suurepäraselt näiteks sebraruloo, mis on horisontaalsete triipudega kahekordsest kangast kardin, mida saab ketist tõmmates vastavalt muuta kas valgust läbilaskvaks või läbipaistmatuks.

Ka sellised rulood on olemas, mis kinnitatakse pakettakna raami külge. See on eriti mugav lahendus, kui mitu akent on kõrvuti, sest siis on võimalik ruloosid eraldi lahti ja kinni reguleerida. Ja muidugi rõduuksed ja aknad käivad sedasi paremini lahti. Eriti mugavatele on mõeldud mootoriga elektrilised rulood, mida annab puldist juhtida.

Pimendavad kardinad

Pimendavate kardinate puhul reedab juba nimi selle toote omadused. Tegemist on aknakatetega mis on pimendavad, ehk kardinate ette tõmmates ei paista sisse enam valgust. See on päris hea variant sel juhul, kui soovite näiteks suvisel ajal lapsi magama panna. Kui tuba on hämar, siis tähendab see seda, uneaeg on käes. Kes lastest siis ikka sooviks keset suurt valget magama minna, kui veel nii palju mänge on mängimata.

Tegelikult on need head ka muul aasta-ajal, kas siis selleks, et uudishimulike silmi eemal hoida, päikest tõrjuda või lihtsalt hubast olemist luua. Pimendavaid kardinaid on palju erinevaid mudeleid ja sama palju on erinevaid kangatüüpe ja värvitoone. Tuleb jälgida ainult seda, kui pimendav toode tegelikult on ja kas see ka päriselt kõik valguse kinni peab.

Päevakardinad

Tegemist on kergete aknakatega, ehk kangaga mis on akna ees ka päeval. Need on enamasti heledad, õhku ja valgust läbilaskvad. Samuti leidub päevakardinaid väga erineva suuruse, disaini, värvitooni ja mudeliga. Üldiselt võiksid päevakardinad olla neutraalsed, et sobiksid interjööriga ning laseksid võimalikult palju päevavalgust sisse, ent samas võiksid nad ka piisavalt varjata. Selliseid aknakatteid on enamasti võimalik ise kodus hooldada ja pesta.

Öökardinad

Lisaks päevakardinatele on olemas ka aknakatted, mida kasutatakse peamiselt õhtuti. Sellised eesriided täiendavad päevaseid kardinaid visuaalselt ning omavad ka väga praktilist väärtust, tagades nii õhtuti meie privaatsust. Teame ju kõik, kui huvitav on kasvõi niisama mõnest majast mööda jalutades, aknast vilksamisi sisse kiigata. Mis teha, uudishimu on inimlik. Kuigi sellised aknakatted on oluliselt raskemad, on neid siiski võimalik ka kodus pesta ning vajadusel saab neid alati ka pesumajja viia.

Ribakardinad

Mingi hetk olid need väga moes ja polnud kodu, kus neid akna ees ei oleks olnud. Kahtlemata on need praktilised, sest ribasid lahti ja kinni keerates saab nii valgust kui hämarust vastavalt tujule ja vajadusele sättida. Nende miinuseks on muidugi puhastamine, täpsemalt tolmust puhtaks tegemine. Õnneks on selleks tööks leiutatud sada ja viiskümmend erinevat tarvikut, kuid paraku tüütu on see puhastamine sellegipoolest. Ribakardinaid leidub nii plastimassist, puidust kui ka alumiiniumist ribadega.

Lamellkardinad

Tegemist on aknakatetega, millel on vertikaalsed laiad ribad ning nöör või kett nende liigutamiseks. Samamoodi nagu ribakardinategi puhul, saab paneelkardinaid vastavalt keerata ja sättida , et soovitud hulk valgust tuppa jõuaks. Ka sellised aknakatted on parajad tolmukogujad ning paraku pole neid võimalik pesumasinas üldjuhul ise pesta.

Näiteks kaubanduses kasutatakse sellises stiilis katteid poes piima ja külmlettide ees. Tõsi küll, et materjal on sel juhul peamiselt PVC, millel on hea külma- ja soojuskaitse. Ühtlasi kaitseb selline materjal ruume müra ja ka tolmu eest.

Paneelkardinad

On tooted, millel on kindla laiusega paneelid, mis liiguvad siinidel. Neid on võimalik üksteise taha liigutada. Paneelide all on raskuslatt, mis hoiab kardina sirgena ning üleval on veluurpael, millega kardinat kinnitada üleval asuva siini külge. Paneelkardinate puhul on hästi lahe see, et kuna paneele on väga lihtne vahetada, saab tuba lihtsalt värskendada. Eriti sobib selline lahendus näiteks lastetuppa.

Loomulikult leidub selliseid paneele igasuguse erineva värvi ja mustriga. Neid on nii läbipaistvaid ja õhulisi, poolpimendavaid kui ka täispimendavaid paneele.

Rooma kardinad

Tegemist on nööride süsteemiga, mille abil saab aknakatte akna eest ära võtta, ehk üles kokku tõmmata. Ka nende kangavalik on väga lai, sobides nii igale poole. Küll aga tuleb arvestada seda, et kui valite enda koju sellise aknakatte, peab laiuse mõõt olema väga täpne, kuni 1 cm väiksem kui aknaava. Muidugi on see  kinnitada ka seina peale, kuid sel juhul peaks kangas ulatuma  5-10 cm üle aknaava. Nii jääb aknakate kena ning visuaalselt korrapärane. Kindlasti tasub vaadata ka aknakatet kokkupanduna, et see jääks sobivale kõrgusele, tavaliselt on selleks 20- 30 cm.

Materjalid

Sama erinevad kui on kardinatüübid on ka nende materjalid. Ribakardinad on tavaliselt kas plastikust, alumiiniumist või puidust. Teised aknakatted on toodetud aga erinevatest tekstiilidest, mis on võivad olla nii õhukesest kui paksemast kangast. Leidub nii looduslike linaseid kangaid kui ka pool- ja täissünteetilist. Loomulikult on ehtne linane kangas hea ja loodussõbralik, kuid ka kahe erineva loodusliku- ja tehiskiu kombinatsioon on suurepärane lahendus, pakkudes nii praktilisust kui ka silmailu.

Tähtis on ka eesriide vooder, sest see kaitseb õrnemaid kangaid päikese eest ning ühtlasi aitab ka tihe vooder hoida toa hämara ja pimedana. Lisaks on suvisel ajal väga praktiline, kui akna ees on lisaks kardinatele ka putukavõrgud, et tüütud sumisejad sisse ei pääseks.

Lõpetuseks vaid, et ei ole kindlat reeglit, mis materjalist ja stiilis aknakate peaks teie kodu kaunistama. Peamine on see, et see oleks kvaliteetne ning sobituks üldise visuaaliga.

Kui pikad aknakatted valida?

Sõltub palju ruumi üldisest sisekujundusest ja kasutusotstarbest. Lühikesed kardinad, peaksid ulatuma aknalauani. Sellises pikkuses aknakatted sobivad suurepäraselt akendele, mida tihti avatakse- näiteks kööki, magamistuppa ja lastetuppa.

Üle aknalaua ulatuvad eesriided sobivad seevastu hästi ruumidesse, kus on kõrged laed või akna all on mööbel või asub seal radiaator. Päris põrandani ulatuvad kangad võiksid olla tegelikult ikkagi maast 1 cm kõrgusel, sest nii ei kogu need enda alla tolmu ja neile ei ole võimalik peale astuda. Sellises pikkuses aknakatted on klassikalised, kasutatakse peamiselt elutubades, kuid tegelikult sobivad need igasse tuppa. Lisaks pikendavad sellises stiilis eesriided tuba, sobides nii ka väiksematesse ruumidesse.

Korduma Kippuvad Küsimused (KKK)

Millised on parimad kardinad elutuppa?
Parimad aknakatted on kvaliteetsest materjalist ning valitud vastavalt akna suurusele. Ja kõige tähtsam on muidugi see, et need peavad sobituma üldise interjööriga andes toale veel viimase lihvi.
 
Millised on parimad kardinad magamistuppa?
Magamistoas võiksid olla ideaalise pimendavast riidest aknakatted, sest hämaras on kahtlemata parem magada.
 
Millised on parimad kardinad kööki?
Kööki sobivad suurepäraselt näiteks roomakardinad, ribakardinad või rulood.
 
Mis materjalist kardinad on parimad?
Ainuõige vastus on- kvaliteetsest materjalist. Kõik me ju soovime, et ostetud asjad kestaksid võimalikult kaua ja näeksid välja ilusad, seetõttu ei tohi teha allahindlust materjali kvaliteedi puhul. Parimad aknakatete tootjad, keda soovitame on Velvet, AmeliaHome, Eurofirany, Verners, Domoletti, Wisan ja Zakard
 
Mida jälgida kardinaid valides?
Peamine on see, et aknakate mõõdud klapiksid akna omadega. Õigesti valitud aknakatted on iga kodu krooniks. Kindlasti tasub silmas pidada ka põhitõde, et soodsama ja odava hinnaga tooted pole alati kõige parem valik. Pigem panustada natukene kallimasse ja kvaliteetsesse tootesse.