в Категории «Теплицы» ничего не найдено
Kasvuhooned
Iga tulihingelisem aiapidaja teab, et ilma kasvuhooneta on meie kliimas pea võimatu hakkama saada. Kuivõrd tegemist on aga küllalt suure investeeringuga, siis tasub enne ostu sooritamist teha põhjalik eeltöö ja mõelda otsus hoolikalt läbi.
Tüüp
Minikasvuhoone on soojustamata lahendus, mis on mõeldud otse peenrale asetamiseks. Neid kasutatakse eelkõige varakevadel seemnete idandamiseks, sest vastasel juhul võivad need öökülma ja jahedate kevadvihmade tõttu hukkuda. Kaarjas, ümara kujuga mudeli puhul toovad spetsialistid välja, et need on kergesti kokkupandavad ja vastupidavad, ning hea valik ka lumisel talvel.
Klassikalised kasvuhooned on kena välimusega ja võimaldavad samal ajal hoone kogu ala maksimaalselt ära kasutada. Üha suuremat tähelepanu pööratakse tilgakujulistele kasvuhoonetele, mis näevad välja erakordselt omanäolised ja on piisavalt suured, et mahutada kõrgeid taimi.
Suurus
Kõigepealt tuleks mõelda läbi, mida ja kui palju hakatakse kasvuhoones kasvatama. Kirglik taimekasvataja vajab kindlasti suuremat pinda kui hobiaednik, kelle jaoks on tegemist lihtsalt meeldiva ajaviitega. Kvaliteetne ja piisava suurusega kasvuhoone on ühtlasi ka aia ehteks, mitte ainult toidu kasvatamise koht.
Keskmise pere jaoks on optimaalne suurus 10–14 m², poodides leiab tihti 3x4m ja 3x6m mõõdus variante. Väga väikese kasvuhoone puhul (4–7m²) peab arvestama, et õhk kuumeneb seal kiiremini ning ühtlast niiskuse- ja temperatuurirežiimi on palju raskem hoida.
Materjal
Kasvuhoonete puhul kasutatakse mitut erinevat tüüpi kattematerjale, millest sõltuvad ka teatud omadused.
Raamimaterjal / karkassi materjal
Alumiinium on kõige pikaajalisem ja vastupidavam materjal- tugev ja mitteroostetav, kaalult kerge. Metall ehk tsingitud terasest karkass on samuti kaalult raske, aga tugev materjal, mis peab vastu aastakümneid. Tsingitud plekkribad on aga õhukesed ning seetõttu mitte eriti tugevad, plusspooleks on aga soodne hind.
Plast või metalltorusid on kiire ja lihtne paigaldada, need on nõrgemad ja õrnemad kui puidust ja metallist karkassid, aga jällegi soodsama hinnaga. Paljudel kasvuhoonedel on võimalik kaasa osta jalgadega alusraam. Jalgade alumised otsad painutatakse laiali ja asetatakse eelnevalt väljakaevatud aukudesse ning betoneeritakse need sinna kinni.
Kattematerjal
Tänapäeval soovitatakse kõige parema materjalina kindlasti polükarbonaati. Taimede kasvuks on see parim: hajutab valgust, laseb läbi vajaliku spektriosa ja hoiab hästi sooja. Polükarbonaat ei purune kergesti, on kerge ja pikaealine, seda on lihtne hooldada.
Tavalise klaasi näol on tegemist naturaalse ja loodusliku materjaliga, mida on lihtne vajadusel lihtne puhastada, kuid puruneb kergesti. Kõige soodsam lahendus on kindlasti kile. See hoiab hästi niiskust, ei vaja kaitseks hajutamist, kuid puruneb kergesti ning on raske puhastada.
Vundament
Kasvuhoone on tingimata vaja stabiilsuse eesmärgil kindlalt maa külge kinnitada. Selleks on erinevaid võimalusi- kas alusraamiga maapinnale, ehitatud vundamendile või ettevalmistatud kivi- või puitpinnale. Selleks, et sinu kasvuhoone väga kaua püsiks, uksed-aknad kergelt liiguks ja vihmavesi õiges suunas jookseks, vajab see korralikku vundamenti.
Vundament on eelkõige stabiilsuse tagamiseks, vastupidavuse hoidmiseks külmakergitustele ja pinnase vajumistele. Kasvuhoone vundament rajatakse tavaliselt kahel viisil – valatud betoonvundamendina või lintvundamendina fibo-plokkidest. Mõlemal juhul on võimalik kasvuhoone põrandat seestpoolt viimistleda: näiteks kiviplaatidega või puidust laudpõrandaga.
Vastupidavus ja kvaliteet
See, kui kaua kasvuhoone vastu peab, sõltub otseselt konstruktsioonist ja kvaliteedist. Konstruktsioon olgu tugeva profiiliga ja jäik, mis kannatab ära nii raske lume, tormituuled kui katusele ronimise. Uksed ja luugid käivad kergelt ja kindlalt. Kasvuhoone kattematerjal peab olema piisavalt tugev, et kohalikus kliimas vastu pidada.
Elades piirkonnas, kus talviti on palju lund ja miinuskraadid, peab kasvuhoone katus olema valmistatud materjalist, mis peab lume raskusele ja miinuskraadidele vastu. Kui kasvuhoone paikneb puude läheduses, siis peab selle kattekiht olema piisavalt tugev, et langevad oksad seda ei kahjustaks.
Kasvuhoone hind
Kasvuhoone ostmisel tuleb eelkõige jälgida kasvuhoone hinna ja kvaliteedi suhet. Kasvuhoone rajamisel arvestatakse loomulikult selle maksumusega, ent odava kasvuhoone puhul soovitatakse vaadata, kas hinna sees on ka tihendid ja tugevdused, sest kui need komponendid eraldi juurde osta, muutub hinnapilt sageli oluliselt.
Pahatihti kestavad soodsamad variandid lühemat aega ning ei ole piisavalt vastupidavad meie kliima ilmastikutingimustele. Materjali valik määrab paljuski hinna- kilest kasvuhoonete hinnad algavad juba umbes 100 eurost ning suured polükarbonaadist kasvuhooned võivad ulatuda kuni 1000 euro kanti.
Lisatarvikud
Üha populaarsemaks muutuvad kasvuhoonete lisatarvikud: kastmissüsteemid, geotekstiilid ja automaatsed aknaavajad. Kindlasti tasub hankida katuseluukide automaatavajad, siis ei pea kaks korda päevas lae alla ronima ja kaasaegne keraamiliste anduritega kastmissüsteem tagab ühtlase niiskustaseme.
Kasvuhoone hea ventilatsioon on suure saagi saamisel üks olulisemaid tegureid. Standardse lahendusena on see otsakülgedes olemas, reeglina uste sees. Saadaval on mitmeid eri tüüpi kasvuhoone soojendajaid. Kasvu soodustavad valgustid lisavad ruumi soojust ilma mulda seejuures soojendamata.
Korduma Kippuvad Küsimused (KKK)
Milline on parim kasvuhoone?
Parim kasvuhoone on kvaliteetsel raamil, valgust läbilaskvast ja soojusthoidvast materjalist ning aedniku vajadustele vastavas suuruses. Kindlasti on kaasaegne kasvuhoone varustatud vajalike lisatarvikutega.
Millest lähtuda kasvuhoonet ostes?
Kõige olulisem on lähtuda enda vajadustest ja võimalustest. Need dikteerivad, millisest materjalist, mis tüüpi, kui suurt ja milliste funktsioonidega kasvuhoonet majapidamisse valida.
Mis materjalist peaks olema kasvuhoone karkass?
Kõige kestvam ja vastupidavam karkassi materjal on alumiinium, kõige lihtsamini paigaldatav aga plast- või metalltorud. Nende vahele jagub veel erinevate heade omadustega variante.
Millised on parimad kasvuhoone kattematerjalid?
Kõige enam kasulikke omadusi kätkeb endas polükarbonaat. Selle kõrval on järgmine hea variant karastatud klaas, mis on hea läbipaistvusega ning purunemise korral turvaline. Kõige soodsam lahendus on kile.
Mis lisatarvikud peaks kasvuhoonele juurde soetama?
Kaks olulisemat abimeest kasvuhoones on kastmissüsteem ja automaatselt avanev tuulutusluuk. Samuti on suureks abiks kasvu soodustavad valgustid.