«Круг друзей»
Присоединяйтесь к «Kругу друзей» и экономьте! Узнайте больше

5 viisi, kuidas õhuniisutaja parandab Su elukvaliteeti

Kui sa ärkad peavaluga, kuiva kurgu, sügeleva nina ja lõhenenud huultega, võib süüdi olla õhk su toas. Jah, need on kuiva õhu peamised tunnused. Kui arvad, et õhk on toas liiga kuiv, siis osta õhuniiskuse mõõtja. Pane see magamistuppa ja vaata, mis on toa tegelik niiskus. Kui õhuniiskus ei ületa 40%, vajad õhuniisutajat.

Arstid üle maailma on peaaegu ühehäälselt nõus, et inimese jaoks on optimaalne niiskus 40-60%. Kui niiskus on liiga väike, on soovitatav osta õhuniisutaja. Kui õhuniiskus on liiga suur siis õhukuivataja. Liiga niiske õhk kahjustab kaudselt inimeste nahka - sellises kodus kasvavad tõenäolisemalt seened ja viirused ning bakterid paljunevad kiiresti. Kuid vaatame seekord, miks on oluline õhuniisutaja olemasolu.

Kuidas õhuniisutaja töötab?

Õhuniisutaja eesmärk on levitada veeauru õhku. Ta teeb seda puhudes õhku läbi kindla vormiga filtri, mis on täidetud veega. Õhusurve surub väikesed tilgad siseruumidesse. On ilmne, et õhuniisutajas on vesimahuti, mida tuleb niiskuse saavutamiseks veega täita. Niisiis valatakse sinna vett, lülitatakse õhuniisutaja sisse, ventilaator pöörleb, veepiisad jõuavad ruumi ja niimoodi õhuniiskus ruumis suureneb.

Elektroonilisi seadmeid kontrollitakse vastavalt andurite andmetele. Õhuniisutajal on niiskuse mõõtmise andur, mis fikseerib, kui õhus on liiga palju niiskust ja ventilaator lülitatakse välja. Protsess võib olla ka vastupidi - õhuniisutaja lülitub automaatselt sisse, kui niiskus on liiga väike.

Miks vajad õhuniisutajat?
1. Kütteperioodil langev õhuniiskus.
Õhuniisutajat on meil vaja õnneks palju vähem kui kuumas kõrbekliimas. Eestis on kliima üsna niiske, kuid siis saabub kütteperiood ja meile meeldib soojus tubades tihti ülemäära. Kui ruumi soojendatakse väga intensiivselt, langeb ka õhuniiskuse tase. Siin osutubki õhuniisutaja väga kasulikuks.
2. Hingamisteede haigused. Inimesed, kellel on hingamisteede vaevused, on ruumi kuiva õhu suhtes väga tundlikud ja tunnevad, et neil on raske hingata. Samuti kahjustab kuiv õhk nahka.
3. Oht allergiateks suureneb. Erinevad viirused ja bakterid liiguvad kuivas õhus palju intensiivsemalt kui niiskes õhus, kus nad peavad pidevalt võitlema niiskusega. Sel põhjusel suureneb kuiva õhuga ruumis võimalus allergiliste haiguste tekkeks.
4. Uni halveneb. Kuiv õhk mõjutab enamasti inimest, kui ta magab. Hingamine halveneb ja organism ei saa lõõgastuda ja puhata. Ruumis viibinud inimesed ärkavad peavalu, ilma korraliku uneta ja väsinuna. Kui hiljem tehakse tööd olles kehva une tõttu stressis, seostatakse seda unetust harva kuiva õhuga. Murede ja unetuse leevendamiseks tarvitatavad rahustid on väga kahjulikud, eriti kui põhjuseks on kõigest ruumi kuiv õhk.
5. Kodune mugavus halveneb. On lihtsalt ebameeldiv kodus olla. Kui kodune õhkkond on rõhuv ja kehv ei taha keegi kodus viibida. Ühelt poolt on üsna hea veeta üks lisatund värskes õhus, kuid kui kuiv õhk tekitab muremõtted ja kehva meeleolu pikema aja jooksul, võib koduomanikel tekkida isegi soov oma kodu maha müüa, kuigi selle põhjust on võimalik kiiresti ja lihtsalt kõrvaldada.

Need on olulised põhjused, miks õhuniisutajad peaksid peaaegu igas kodus olema. Eriti talvel, kui kütteperiood algab.

Kuidas valida sobiv õhuniisutaja

Õhuniisutaja võib sageli mitte ainult niisutada õhku, vaid täita ka teisi funktsioone. 

Mida silmas pidada õhuniisutaja valimisel?
1. Veemahuti suurus.
Mida suurem on veemahuti suurus, seda kauem õhuniisutaja töötab ilma seisakuta.
2. Ruumi suurus, kus õhku niisutatakse. Mõned õhuniisutajad niisutavad 25-ruutmeetriseid ruume, teised - 50 ruutmeetrit. Millises ruumis hoiad oma õhuniisutajat? Kas pead niisutama ainult magamistuba või ka elutuba? Sellest lähtudes vali sobiv suurus. Pea meeles, et kui suurimat näidatud ala niisutada, töötab seade täisvõimsusel ja seetõttu tarbib palju elektrienergiat. Seega peaksid kaaluma võimalust osta veidi võimsam seade.
3. Veemahuti täitmine. Sõltuvalt veemahutist ja niisutatavast alast võib niisutaja töötada teatud aja jooksul. Hiljem see lihtsalt lülitub välja, kuna mahutis ei ole enam vett õhu niisutamiseks. Niisutatav aeg on tõesti oluline. Kui niisutad magamistoas, osta vähemalt 8-9 tundi töötav õhuniisutaja, et see öösel tööd ei lõpetaks.
4. Mehhaniline või elektrooniline juhtimine. Mehhaaniline juhtimine on otse õhuniisutajalt nuppude abil. Elektrooniline kasutab spetsiaalset juhtpult, mis on kasutamiseks mugavam. Samas on elektrooniliselt juhitavad õhuniisutajad kallimad.
5. Kas on olemas ionisaator. Ionisaator on mõeldud õhu puhastamiseks ja negatiivse laengu neutraliseerimiseks. Võimalik elektromagnetiliste laengute aktiivsus suureneb kuivas õhus ning mõnikord teatud pinna puudutamisel saame nii öelda “särtsu”. Ionisaator neutraliseerib seda ja elektrilaenguid sõrmede ja erinevate pindade vahel ei teki, õhk on palju puhtam ja õhus on vähem tolmu.

Tänapäeva õhuniisutajad on kella, alarmiga ja näitavad niiskust ja toatemperatuuri. Mõnel mudelil võib isegi olla raadio. See on üsna ilus seade, mis sobib kaasaegse kodu sisekujundusega. Välimus ja kujundus võivad olla mõnede inimeste jaoks kõige olulisemad kriteeriumid õhuniisutaja valimisel.

Õhuniisutaja on üsna odav seade. See maksab 30-100 eurot. On olemas ka kallimad õhuniisutajad, kuid tuleb veenduda, kas need on seda investeeringut väärt, eriti kui neid kasutatakse vaid paar kuud aastas.
Коллектор влажности Ceresit, 20 м², 450 г

Коллектор влажности Ceresit, 20 м², 450 г

12,40 / шт.

Продается шт.:
1 шт. – 0.45 кг, 1 кг – 27,56 €
Коллектор влажности Ceresit 437937313, 20 м², 450 г

Коллектор влажности Ceresit 437937313, 20 м², 450 г

12,40 / шт.

Продается шт.:
1 шт. – 0.45 кг, 1 кг – 27,56 €
Осушитель Standart DYD-N20A431, 250 Вт

Осушитель Standart DYD-N20A431, 250 Вт

ТОП товар
Увлажнитель воздуха Electrolux EHU-3710D

Увлажнитель воздуха Electrolux EHU-3710D

Коллектор влажности Ceresit 437385025, 10 м², 300 г

Коллектор влажности Ceresit 437385025, 10 м², 300 г