«Круг друзей»
Присоединяйтесь к «Kругу друзей» и экономьте! Узнайте больше

Kuidas valida endale ​autoaku​, mis ei jäta sind hätta ka kõige külmematel hommikutel?

Kvaliteetne autoaku töötab 2-3 aastat, seega pead selle valima korralikult ja vastutustundlikult. Kuidas teha seda ilma peavaluta, isegi kui sa ei tea autode kohta väga palju? Anname sulle mõned nõuanded.

Kui ostad internetist, peaksid täpselt teadma, milline on sinu automudel ja valmistamise aasta. Siis saad internetist kindlasti teada, kas aku sobib sinu autole. Ostes “K-rauta” kauplustest, võid abi küsida konsultantide käest, kuid valiku pead siiski ise tegema. Toome välja punktid, millele peaksid akut valides tähelepanu pöörama.

Ühekordsed ja taastatavad autoakud

Akud jagatakse ühekordseteks ja taastatavateks. Akus olev elektrolüüt aurustub, seega sõltub aku kasutusaeg sellest. Kui aku ei ole taastatav, ei saa seda uue elektrolüüdiga täita. Elektrolüüdi lõppedes on aku kasutusiga läbi. Taastatavatel või hooldatavatel akudel on spetsiaalsed ventiilid, mida saab kasutada elektrolüüdi lisamiseks. Soovitame usaldada selle töö spetsialistidele, sest oskamatusest võib teha kulukaid vigu. Sellistel akudel on ka spetsiaalsed indikaatorid, mille värv näitab aku seisundit. Taastatav aku töötab nii kaua, kui on võimalik elektrolüüdi lisada. Seega on see pikaajalisem.

Aku suurus

Liiga suure aku ostmise puhul ei ole seda lihtsalt võimalik paigaldada. Seega peaksid mõõtma aku salve suurust. Oluline on teada aku laiust, pikkust ja kõrgust. Kui soovid olla 100% kindel, et aku on õige, vaata auto kasutusjuhendit, mis peaks sulle ütlema, milline aku on auto jaoks õige.

Kui kasutusjuhend puudub, eemalda aku ja mõõda salve suurus. Paljud inimesed teevad vea sama suurusega aku ostmisel. See ei ole probleem äsja ostetud autoga, aga kui ostsid kasutatud auto, pead veenduma, et varasemalt pole kasutusel olnud liiga väike aku. Mõnikord soovivad müüjad panna kaasa aku, millega saab vaid paar kuud sõita. Sellepärast pead olema aku suuruse valimisel väga ettevaatlik.

Aku mahutavus

Auto aku võimsust mõõdetakse ampertundidega. Optimaalne kogus on 50-70 ampertundi, mis on tähistatud Ah-ga. Mida rohkem ampertunde, seda kallim on aku. Kas tasub osta suurema mahutavusega akut? Kui autos on rohkem elektroonikaseadmeid, siis jah. Kui autos on ainult raadio ja tehases valmistatud helisüsteem, siis on parem osta varuaku, et muuta generaatori töö tõhusamaks. On oluline, et aku mahutavus ei oleks väiksem kui tootja soovitustes määratud.

Kuidas määrata reservmahutavust? See tähistab aega, mille jooksul autot saab kasutada ainult aku abil. Kui lülitad sisse raadio ja kliimaseadme, siis kui palju läheb aega auto aku tühjenemiseks? Aku mahutavus kuvatakse akul - kui kaua aku töötab kuni on täielikult tühjenenud 26 kraadise temperatuuri  ja veidi alla 12V juures. Üldiselt töötavad akud ilma generaatorita 1.5-2.5 tundi selleks, et generaatori katki minemise korral aitaks aku autol teeninduseni sõita.

Käivitusvool

Akul on veel üks number - käivitusvool (CA), mõõdetuna amprites - A. See on vool, mida auto aku suudab tekitada, käivitades auto 18 külmakraadi juures. Mida kõrgem on käivitusvool, seda kiiremini auto käivitub. 70-120 amprised käivitusvooluga akud on mõeldud väiksematele autodele ja suuremad kasutavad 200-250 amprit. Talvel madalamate temperatuuride puhul on auto käivitamisel väga kasulik suurem käivitusvool, sest kui proovid autot mitu korda käivitada vajab generaator palju energiat.

Aku vanus

Nagu rehvide puhul, on valmistamiskuupäev ka akude puhul oluline. Aku omadused võivad aja jooksul, mil aku on müüja laos, muutuda. Kuid see ei tähenda, et 2017. aasta aku on halvemate omadustega kui 2018. aasta aku. Kui ostad aku talvel ja paned selle kohe autosse, võib sel olla käivitamisega probleeme (on laetud liiga vähe, madalam käivitusvool) .

Veel üks oluline asi, mida tuleks meeles pidada:

Autoaku EI TOODA elektrivoolu, vaid SALVESTAB seda ja väljastab siis, kui auto seda vajab.
Аккумулятор Fiamm Titanium Pro L5 100P, 12 В, 100 Ач, 870 а

Аккумулятор Fiamm Titanium Pro L5 100P, 12 В, 100 Ач, 870 а

Generaator toodab elektrit. Seega, kui see ei tööta, ei laeta akut korralikult ja järgmisel hommikul on teil probleeme auto käivitamisega.

Aku on täielikult generaatori poolt laetud 30 minuti jooksul pärast sõitmise alustamist. Kui käivitad oma autot korduvalt, võib olla suurem osa aku energiast tarvitatud. Kui generaator on vigane, ei lae see akut ja sa ei saa hiljem autot käivitada, kuna vajalikku käivitusvoolu ei genereerita.

Kaubamärk
Akude tootjad investeerivad palju tehnoloogiasse, mistõttu on tuntud tootjate akude kvaliteedi osas vähe erinevusi. Kuid hindade erinevus on mõnikord hirmutav. Kas tõesti tasub maksta tuntud kaubamärgiga aku eest? Mõne jaoks on kaubamärk väga oluline, aga mõned juhid lihtsalt vaatavad aku omadusi. Kaubamärke ei tohiks samastada teatud kvaliteeditasemega, sest see on üldiselt üsna sarnane.

Tuntumad autoakude tootjad on Varta, Bosch ja Banner.
Аккумулятор Varta BD C22, 12 В, 52 Ач, 470 а

Аккумулятор Varta BD C22, 12 В, 52 Ач, 470 а

На складе