Присоединись к SMART NET! Присоединись

Külm maius: kuidas teha jäätist kodus?

Kuidas teha jäätist
Foto: Teejay. Pexels.com

Jäätis on kuuma suvise ilma lahutamatu osa. Kuigi poelettidel on palju maitsvaid sorte, on omatehtud jäätis midagi uut, huvitavat ja üllatavalt lihtne. Kodune jäätis on puhas, ilma lisaaineteta, koorene ja täpselt sellise maitse ja magususega nagu ise soovid. Võib juhtuda, et kui õpid, kuidas teha jäätist, ei soovigi sa enam poejäätist! Mida on aga ühe jäätise tegemiseks vaja? Vaatame järgi. 

Mida jäätise tegemiseks vaja on? 

Kodus jäätist teha on lihtsam, kui võiks arvata. Paljud eeldavad, et jäätise tegemiseks on vaja kindlasti jäätisemasinat. Jah, jäätisemasin aitab palju kaasa, tagades rohkem poejäätise moodi konsistentsi ning kergendab valmistamist. Seega kui armastad väga kodust jäätist ja soovid seda tihti teha, tasuks kaaluda jäätisemasina ostu.

Aga kuidas teha jäätist, kui puudub masin? Kuigi algse segu saab kokku segada käsitsi, on hiljem vajalik mikser, et külmunud segu segada. Mikseri asemel võib abimeheks olla ka köögikombain, eriti kui jäätisemassi on palju. 

Jäätis on külmutatud magustoit, seega on selle valmimiseks ülioluline osa sügavkülmikul. Jäätist sügavkülma asetades vali kõige külmem osa. Võib ka juhtuda, et valminud jäätis on nii ahvatlev, et saab otsa enne, kui on täielikult külmunud või isegi sügavkülma jõudnud! Kuna kodune jäätis sulab kiiremini kui poe oma, tasub seda enne söömist veidi tavalises külmikus hoida. Kui vajad uut külmikut, siis integreeritav külmik on hea valik.  

Milline on klassikalise jäätise koostis? Ka siin lähevad arvamusel lahku. Kindel on see, et traditsioonilises koduses jäätises vahukoor. Ülejäänud koostisosad olenevad maitsest ja retseptidest. Mõned lisavad munakollast, mõned kondenspiima või tavaliselt piima. Mida rammusam, seda kindlam on õnnestumine.
Kuidas teha jäätist
Foto: David Disponett. Pexels.com

Jäätis munaga

 1. Vaja on vahukoort, piima, munakollast ja muidugi suhkrut. 
 2. Kuumuta piim keemiseni. 
 3. Klopi munakollane suhkruga lahti. 
 4. Nirista kuum piim muna sisse, ise pidevalt segades. 
 5. Kalla segu potti tagasi ja kuumuta madalal tulel endiselt segades.
 6. Segu on valmis, kui see on 80 kraadi või tuntavalt paksenenud. Kindlasti ei tohi keema lasta! 
 7. Kalla läbi sõela, et võimalikud munatükid eemaldada. 
 8. Kui segu on toatemperatuurini jahtunud, sega juurde koor. 

Sellest segust saab valmistada jäätist nii jäätisemasinaga kui ka ilma. 

Jäätis kondenspiimaga

Kondenspiimaga jäätis on väga lihtne, kuid mitte nii õhuline ja kreemine kui munajäätis. 
 1. Vaja on vahukoort ja kondenspiima. 
 2. Vahusta koor. 
 3. Nirista hulka kondenspiim ja sega õrnalt. 
 4. Lõpus lisa meelepärane lisand, näiteks pähkleid või šokolaadi. 
Ka sellest segust saab jäätist teha nii masinaga kui ka ilma. 

Veel neli retsepti

Kuigi vaniljejäätis on kõige lihtsam ja klassikalisem, annab kodune jäätisetegu võimaluse fantaasia tööle panna ja uusi maitseid avastada. Kuidas teha jäätist, kui igal on oma maitse? Vali põhjaks jäätis muna või kondenspiimaga ja lase igal ühel oma lemmik lisand valida. Siin on neli põnevat maitset, mis väärivad katsetamist.

 • Šokolaadijäätis - Lisa kakaopulbrit või sulanud šokolaadi. Eriti šokolaadise tulemuse saad, kui riivid lisaks šokolaadi.
 • Kohvijäätis - Lahusta kuumas piimas (umbes 1-2 sl) lahustuv kohvipulber. Lisa segule. 
 • Marjajäätis - Terveid marju ei ole soovituslik kasutada, need kristalliseeruvad ja jäätis ei jää nii hea. Parima marjajäätise saad toormoosist või purustatud marjadest. Põnev variant on marjasegu kõige lõpus lisada ning mitte ühtlaseks mikserdada, vaid jätta siiru-viiruline. 
 • Rummi-rosina jäätis - lisaks põnevale maitsele aitab alkohol jääkristallide teket ennetada, kuid raskendab segu kõvastumist. Leota rosinad üleöö rummis ja lisa segule lõpus. Kui rosinaid ei soovi, lisa paar supilusikatäit rummi segule.  
Kuidas teha jäätist
Foto: Lukas. Pexels.com

Kuidas teha jäätist masinaga? 

Jäätisemasinaga jäätise tegemiseks saab kasutada ükskõik millist retsepti. Jäätisemasinaga saab teha ka veidi lahjemat ja vähem kooresemat jäätist.  Jäätisemasinad tulevad koos juhisega, mida järgides saabki jäätise valmis. Mõne masinaga saab segu hakata kohe segama, aga enamusel on vaja anumat mõned tunnid ennem külmkapis hoida. 

Kuidas teha jäätist ilma masinata?

Ilma masinata on tegemist veidi rohkem. Parim masinata jäätis tuleb rammusast segust. 
 1. Kõigepealt tuleb värske jäätisesegu panna külmkappi tahenema umbes kolmeks kuni viieks tunniks. Selleks, et mass võimalikult ühtlaselt ja kiiresti külmuks, vali madal ja suure pinnaga anum. 
 2. Kui segu on äärtest veidi külmunud, võta jäätis sügavkülmast välja. Mikserda segu umbes kolmkümmend sekundit. See aitab ära hoida jääkristallide teket. 
 3. Lase segul uuesti tunniks külmuda ja mikserda taaskord. Vajadusel korda mikserdamist ja külmutamist veel paar korda, kuni segu on tahenenud. 
 4. Kui soovid jäätisesse lisandeid, sega need sisse siis, kui jäätisemass on juba tahke, aga siiski veel segatav. Lase lõpus veel paar tundi külmuda ning seejärel on jäätis söömiseks valmis. 
Kuidas teha jäätist
Foto: Olia Danilevich. Pexels.com

Kokkuvõtteks

Kodune jäätisetegu võtab aega, kuid tulemus on seda igal juhul väärt. Kodune jäätis on puhas ning maitseb rikkalikult kooreselt. Lisaks pole seda üldsegi nii keeruline teha, kui karta võiks. Jäätise tegemisse võib kaasata ka lapsed. Kõige lihtsam on jäätise tegemiseks appi võtta jäätisemasin, aga saab ka ilma selleta. Julget katsetamist! 
 
Мороженица Bosch MUZ5EB2

Мороженица Bosch MUZ5EB2

61,79 / шт.
На складе
Только онлайн
Мороженица Caso IceCreamer 3298

Мороженица Caso IceCreamer 3298

329,00 / шт.
Только онлайн
Мороженица Rommelsbacher IM 12

Мороженица Rommelsbacher IM 12

74,90 / шт.
На складе
Только онлайн
Мороженица Severin EZ 7405

Мороженица Severin EZ 7405

285,90 / шт.
Только онлайн
Мороженица Stollar SCI600BSS

Мороженица Stollar SCI600BSS

389,00 / шт.
Только онлайн
Мороженица Bosch MUZ5EB2

Мороженица Bosch MUZ5EB2

61,79 / шт.
На складе
Только онлайн
Мороженица Rommelsbacher IM 12

Мороженица Rommelsbacher IM 12

74,90 / шт.
На складе
Только онлайн
Мороженица Stollar SCI600BSS

Мороженица Stollar SCI600BSS

389,00 / шт.
Только онлайн