Присоединись к SMART NET! Присоединись

Milline on sobiv sauna lava kõrgus?

sauna lava kõrgus
Allikas: Freepik, Freepik.com
 
Saun on meie kultuuris olnud alati tähtis koht. Tänapäeval on hakanud saunakultuur taas pead tõstma. Lisaks on sauna lava koht, kus kõik on võrdsed.
 
Mida peaks silmas pidama sauna lava ehitades ja milline on sobiv sauna lava kõrgus? Järgnevalt käime üle mõned punktid, mida sauna lava ehitades silmas pidada ja arvesse võtta.
 
Saun on palju rohkem kui lihtsalt neli seina ja korsten. Enne, kui saab saunamütsi pähe panna ning vihad ja keha kuumaks kütta, peab alustama sauna planeerimisest. Seda nii uut sauna luues kui ka vana värskendades. See on etapp, mille puhul peab paika ütlemine, et üheksa korda tuleb mõõta ja üks kord lõigata.
 
Sauna on võimalik edukalt sisse seada ka korterisse või eramu juba olemasolevasse ruumi. Kõige tähtsamat rolli mängib ventilatsioon, seejärel korralik isolatsioon ning kõige lõpuks saab hakata tegelema sauna viimistluse ja lavaga. Venilatsioon väärib täiesti omaette peatükki ning seekord keskendumegi just nimelt lavale.
sauna lava kõrgus
Allikas: Arthur Hidden, Freepik.com

Mida sauna lava ehitades arvestada?

Sauna planeerides mängib oma rolli kindlasti ruumi suurus, sest sellest sõltuvad nii mitmedki võimalikud lahendused. Siiski on mõned põhiasjad ja kuldreeglid, millele tähelepanu pöörata, mis aitavad luua parima keskkonna koduste spaamõnude nautimiseks.
  • Materjal. Sauna lava tasub ehitada lehtpuidust. Põhjus on üpriski proosaline – okaspuu võib kuumuse käes hakata vaiku välja ajama ja see võib tekitada põletusi. Arvestades millise õrna kehaosaga saunalaval istutakse, siis on see väga tähtis!
  • Suurus. Ruumi suurusest oleneb see, milline sauna lava on võimalik ehitada. L-i või U-kujuline lava pakub mugavat suhtlemisvõimalust ja mahutab rohkem inimesi kui lihtsalt ühes seinas asetsev lava.

    Ruumi suurusest sõltub ka see, kuhu asetada keris, et ruut- ja kuupmeetrid oleksid soojad. Kerise asetus on tähtis ka turvalisuse aspektist. Selle ümber peab olema piisavalt vaba ruumi, et oleks vabadust liikuda.
  • Kerise tüüp. Saunaahi ehk keris on sauna süda, sest sealt sünnib leil – põhiline saunamõnu! Valikus on mitmeid tüüpe ja sobiva leiab igaüks vastavalt enda ootustele ning ruumi nõudmistele. Kerise valikul on põhireegliks, et üks kuupmeeter nõuab 1 kW võimsust.

    Korterisse ehitatud sauna on sobilikum elektrikeris, sest võrreldes puuküttega kerisega on see vähenõudlikum. Eramusse ja hoonetesse, kus on olemas ühendus korstnaga, on sobilik ka klassikaline puuküttega keris. 
sauna lava kõrgus
Allikas: Andrea Piacquadio, Pexels.com

Sauna lava kõrgus

Sauna lava kõrgus sõltub küll konkreetse ruumi kõrgusest, kuid on nagu ikka, on olemas konkreetsed soovitused. Need on asjad, mille üle mõelda ja enda vajadustele vastavaks kohandada.
 
Sauna lava peaks olema astmeline. Esimese astme kõrgus umbes 30-35 cm, et oleks mugav üles astuda. Järgmised astmed aga 40-45 cm, et oleks mugav jalgu toetada. Viimane aste võiks olla laest olla 120-140 cm. Nii mahub mõnusalt istuma ja vihtlema.
 
Olenevalt sellest kas sauna lava on kahe või kolme tasapinnaga, oleneb ka lõplik sauna lava kõrgus. Kolme astme puhul on soovituslik 35 + 45 + 45 ehk kokku 125 cm. Kahe tasapinna puhul aga 35 + 45 ehk 80 cm. Nii on heaks saunaruumi kõrguseks 2-2,4 m.
 
Astmelise ülesehituse puhul on olemas igaühele sobiv sauna lava kõrgus. Alumisel astmel leiavad koha lapsed või need, kes ei soovi väga kuuma leili. Iga järgmise astmega tõuseb ka temperatuur, sest kuum õhk läheb lae alla.
 
Lühike vastus sellele, milline on ideaalne sauna lava kõrgus, on lihtne – see peab olema ergonoomiline ja mugav, mitte liiga kõrge ega ka liiga madal. Lisaks kõrgusele tulevad mängu ka lava laius ja sügavus.
sauna lava kõrgus
Allikas: Max Vakhtbovych, Pexels.com

Sauna lava sügavus ja laius

Saunas peab olema mugav ja mõnus, sest siis saab nii hing kui ka keha haritud – see on ju üks sauna põhilisi eesmärke.
 
Heaks sauna lava sügavuseks on 50-55 cm – nii on seal võimalik mugavalt istuda ja lamada. Viimase tõttu on soovituslikuks lava laiuseks vähemalt 2 meetrit.
 
Istekohti jagades tasub ühele inimesele arvestada istumiseks 60 cm pinda. Nii mahutab 2 meetrine lava edukalt 3 inimest. Kui soovite suuremat istekohtade arvu, siis kaaluge L-i või U-kujulist lava.
 
Viimased küll suurendavad võimaliku leili ja kütte pinda, kuid sauna suurus sõltub nii ruumist kui ka pere või seltskonna vajadustest. Väikesele perele piisab juba umbes 2x2 m leiliruumist. Kui soovite rohkem õhku ja võimalusi, planeerige ka sauna jaoks rohkem ruutmeetreid.
 
Sauna planeerides ja oma võimalusi arvestades võib luua ka eraldi pesuruumi ning miks mitte ka eesruumi. See võib olla kohaks, kus saab enne või pärast leili meeldivalt lõõgastuda.
sauna lava kõrgus
Allikas: Huum, Unsplash.com

Mida veel sauna ja lava ehitamisel arvesse võtta?

  • Kasutatavad materjalid ja viimistluslahendused peavad olema kuumust ning niiskust kannatavad. Märksõnadeks on looduslikkus ja hingavus.
  • Lava peab olema mugav. Pigem olgu laiuses-sügavuses mõni lisasentimeeter. Samuti tasub teha korralik raam ja piisavalt toetuspunkte, et lava oleks stabiilne.
  • Saunauks peab avanema väljaspoole. Põhjuseks on turvalisus – nii ei jää saunataja ruumi kinni.
 
Loodetavasti saite aimu, milline on sobiv sauna lava kõrgus ja mida seda ehitades arvesse võtta. Hüva leili!