Присоединись к SMART NET! Присоединись

Обои и принадлежности

Предложения на этой неделе

Идеи и советы

Tapeedi tingmärgid - kuidas neid lugeda ja nende abil tapeeti valida? Tapeetimine on ilmselt üks populaarsemaid viise seinade viimistlemiseks. Tapeedid kaunistavad kahtlemata iga ruumi ja nende tohutu mustrite valik pakub kõigile võimalust leida endale sobivaim ja isikupäraseim. Lisaks värvidele ja mustritele erinevad tapeed...
Fototapeet — muudame kiirelt toa ilmet Tapeedi tootmise tehnoloogiad on teinud aastate jooksul tohutu arenguhüppe. Lisaks materjali kvaliteedile on paranenud ka fotokvaliteet, mis võimaldab tapeedi abil luua efekti, mille saavutamiseks tuli varasemalt palju rohkem vaeva näha. Fototapeediga saab...
Lastetoa sisustamine: kuidas tagada mõnus ruum nii mängimiseks kui magamiseks?” Lapsed veedavad oma toas palju aega ning seetõttu on oluline, et see oleks võimalikult hubane ja mugav. Ruumi planeerimine võib olla meeldiv ning lõbus, kuid samas ka vastutusrikas ülesanne, mis võib tihti kujuneda väljakutseks. Lastetoa interjöör peab kaj...
Kuidas muuta kodu interjööri särtsakamaks värviliste sisustuselementidega Kas tunned, et kodus on ebamugav, igav ja morn olla? Sa ei tunne end oma kodus hästi? Siis on sul vaja teha drastilisi muudatusi interjööris! Kuid mida teha, kui remonditöid ei saa teostada või kui sul lihtsalt pole selleks vaba raha? Kuidas muuta oma kodu...

Kuidas valida tapeeti?

Tapeet on oma olemuselt mitmekülgne. Mustri ja värviga rõhuta heatujulist atmosfääri elutoas, magamistoas too esile enda isiklikumaid eelistusi. Seinakatte valmistamise meetod lubab sellega tapetseerida nii lastetuba kui köögi seina. Lisaks dekoratiivsele välimusele toimib see ka soojustusena, müra summutajana ning seina kaitsjana. Vaatame üle erinevad tapeedi liigid.

Tapeedi eelised Tapeedi miinused

Valikus on palju mustreid värve ja tekstuure

Kallim kui värv

Erinevaid paigaldusviise, liim seinale, liim tapeedile, ja valmis liimitud tapeedid

Vana tapeeti on keeruline hooldada

Lihtne eemaldada ja asendada

Nurgad ja servad võivad niisketes tingimustes lahti tulla ja vajada taas liimimist

Paljud tapeedid kannatavad õrna pesemist

Mustrid vajavad paika ajamist

Katab hästi seinasid ning peidab pisivigasid

Värvid võivad päikese käes pleekida

Tapeedid võivad olla toodetud keskonnasõbralikest materjalidest

Ei saa paigaldada otse betoonile või tekstuuriga seintele

Pabertapeedi kiituseks

Kõige traditsioonilisem, kõige looduslikum, kõige soodsam ja allergiaohutum tapeet siit nimekirjast. Laseb seintel hingata ja juhib niiskust. Valmistatakse vanapaberist, värvitakse looduslike tintidega nagu linaseemneõlist ja maisitärklisest segatuga. Teada on, et paberist seinakate aja jooksul pleegib. Selle vältimiseks on täna valikus tapeedid, mis kaetud spetsiaalse kihiga. Kuna allergiavaba, siis sobivad pabertapeedid hästi magamis-  ja lastetuppa. Väldi ruumides, kus suured temperatuuri kõikumised ja palju niiskust.

Seina ettevalmistus tapeedi panekuks vajab eeltööd, sest see peab olema tasane ning puhas. Tapetseerimine nõuab veidi harjutamist. Kes teismeeas remonditöödel abiks olnud, võib  mäletada, et liimist läbiligunenud paan rebenes üsna kergelt. Ühekihilistele lisaks on müügil mitmekihilised tapeedid, mis seda muret leevendavad. Nendele annab trükkida ka kirkamaid mustreid. Kui soovid teha märgkoristust, siis viimistle tapeeditud seinapinda hiljem vahenditega, mis muudavad selle vettpidavamaks.

Loo sobiv meeleolu Fototapeediga

Fototapeet on põnev variant parandada ruumi pisivigu ning luua illusioone. Lõõgastumine diivanil ilusa looduspildi taustal või süvenenud töötamine kodukontoris keset raamatukogu.

Väiksemasse tuppa sobivad kaugusse ulatuvad linna- ja loodusvaated. Suuremasse ruumi aga detailsed lähivaated näiteks õitest ja lehtedest. Valikul ole kindel, et fotost kiirelt tüdimust ei tule ning see suurel pinnal liialt intensiivse pole. Kindlasti pea nõu sisekujundajaga.

Seinakatte üksikud osad on komplektis paanide, ruutude ja siilidena. Mõnda paigaldatakse liimiga, teine kleepub ise seina külge. Aluspind peab olema ühtlaselt sile, sest võib fotot vaadates tekitada häirivat ebakõla. Pildi kokkujooks seinal nõuab oskuslikku paigaldamist ja täpset tootja juhiste järgimist. Niiskust jällegi see variant ei kannata, seega kööki ja vannituppa eelista vinüülist seinakatet.

Luksuslik tekstiiltapeet 

Šikimat stiili esindab tekstiiltapeet, mida kasuta sisekujunduseks elu- või magamistoas. Tapeedi põhjaks on paber või fliis ning pealispind siidist, veluurist või mõnest muust kangast. Nii saab seinale põnevaid reljeefseid mustreid. 

Tekstiilist tapeet summutab hästi heli. Seinakattele kogunevat tolmu puhasta tolmuimejaga. Võrreldes teiste tapeetidega kallim valik. 

Vinüülkattega fliistapeet

Kasutusmugavuse tõttu kõige populaarsem – tapeediliimi saab kanda otse seinale. Fliispõhi valmistatakse tselluloosist ning tekstiilikiududest, mis seotakse sideaine abil. Fliistapeet ei veni ega kahane kuivamisel ning ka selle eemaldamine on lihtne — see tuleb kenasti tervete paanide kaupa ära. Eriti hästi sobib see tapeet lastetuppa, kuna see talub ka märgpuhastust ning ei levita õhku ohtlikke aineid.

Tapeeditagus sisaldab fliseliin, millest valmistatakse fliistapeedi. Fliseliini tehakse erinevatest koostisosadest: tselluloos, sünteetika, puuvill. Kuna fliis on paksem kui pabertapeet, siis summutab see müra ja tapetseerimisel hoiab vormi ehk ei veni ega rebene. 

Tapeetimisel tee liimiga kokku hoopis sein ja seejärel pane paika paan. Kui remondimõtted taas peas, siis on fliisi seinalt lihtne eemaldada. Aga seda ei pea tegema, uue tapeedikihi võib vana peale kleepida. Fliistapeetide hulka  kuuluvad ka värvitavad tapeedid. Isetegijatel suurepärane võimalus anda ruumile meelepärane värvitoon tapeeti värvides.

Vedelapeet, mida on lihtne seinale kanda

Antud tapeediliik ei tule rullis vaid massina, mis valmistatud tselluloosist, puuvillast, siidkiududest, mineraalidest jm. Veega segades muutub see venivaks, kleepuvaks ning seda saab seinale kanda. Vedeltapeet on tegelikult dekoratiivkrohv. Müüakse seda tavaliselt kahes variandis. Lihtsam ost on valmissegu, mida jääbki ainult veega segada. Teisel juhul saad baassegule lisaks valida enda soovil värvi.

Selle paigaldamine on lihtne. Kööki ei sobi, sest võib külge võtta toidu lõhnu, ning vannituppa, sest ei talu niiskust. Mujal kodus, aga vabad käed. Krohvi saab lisada helmeid või sädelevaid komponente lastele huvitavama seina loomiseks. Eriliseks teeb vedeltapeedi veel see, et sellega on lihtne katta ruumi kumeraid või ümaraid pindu, näiteks võlve ja torusid, ning parandada seina pisivigu.

Niisketesse tingimustesse vali vinüültapeet

Lõpuks jõudsime seinakatte juurde, mis sobib nii kööki kui vannituppa. Aga ka koridori, kus saapaid jalga pannes käed seinalt tihti tuge võivad otsida. Vinüültapeet. See kannatab niiskust, mustuse või paigaldamisel jäänud liimiplekkide harjaga eemaldamist. Põhjaks pabertapeet, mille muudab vastupidavaks akrüülvinüül või PVC kate. Nüüd oleneb vinüülkihi paksusest, aga seinakate talub hästi lööke. Näiteks kui ukselink hooga vastu seina paiskub.

Pestav, vastupidav ja äärmiselt kulumiskindel seinaviimistlus sobib ideaalselt just niisketesse ruumidesse, esikutesse ja avalikesse ruumidesse lihtsa hoolduse tõttu. Vinüültapeet sobib ideaalselt pragude ja ebakorrapärasuste peitmiseks. Vinüültapeet vajab paigaldamiseks spetsiaalset raskemale tapeedile mõeldud liimi. Sarnaselt pabertapeedile tuleb see kanda paanidele, mitte seinale. 

Kuna vinüültapeet ei lase õhuosakesi läbi, siis ära tapetseeri sellega magamis- ega elutuba. Samuti kui elad puitmajas, siis kasuta ainult aktsendi lisamiseks ühel seinal. Selle seinakatte paigaldamise eelduseks on, et ruum on hea ventilatsiooniga. Muidu on vinüültapeeti lihtne paigaldada ja ka eemaldada.

Korduma kippuvad küsimused

Milline tapeet on kõige vastupidavam?

Vinüültapeet on kestev, talub hästi lööke, mustust ja niiskust.

Mida kontrollida tapeedi ostmisel?

Veendu, et rullidel olev partiinumber on sama. Nii väldid pisikesi värvierisusi, mis partiide vahel võivad olla.

Mis on parim tapeedi toon?

Naturaalsed heledad toonid on klassika. Värviskaala heledama värvid sobivad nii väiksesse kui suuremasse tuppa. 

Kas on sobilik tapeetida ainult üks sein?

Loomulikult, nii muudad interjööri huvitavamaks. Rõhuta mustri, värvi ja tekstuuriga seina või lase sel harmoneeruda ülejäänud ruumiga. 

Milline tapeet sobib elutuppa?

Pabertapeet on kõige looduslikum ja allergiavaba. Mustrite ja värvitoonide sortiment on lai.