Присоединись к SMART NET! Присоединись

Ковры и меха

Предложения на этой неделе

Идеи и советы

Hubane kodusisustus toob rõõmu pimedasse sügisesse Selles artiklis anname mõned näpunäited selle kohta, kuidas hõlpsasti ja odavalt värskendada interjööri, et muuta oma kodu mugavamaks ja hubasemaks. Näpunäited on kasulikud peamiselt üürikodus või vanemates majades elavatele inimestele. Sageli ei saa selli...
Kuidas luua oma koju hubane ja asjalik Skandinaavia stiilis elutuba Foto: katja-rooke   Unsplash.com Mida tähendab üldse „skandinaavia stiil“?  Lühidalt – Skandinaavia stiil keskendub puhastele ja sirgetele joontele, see on minimalistlik, ent jääb esteetiliselt kauniks. See disain kerkis esile juba 1950ndatel aastate...
Disaininippe: väike magamistuba   Foto: albert-vincent-wu   Unsplash.com Kuidas teha nii, väike magamistuba ei koosneks voodist, (kassist) ja külakuhjast riietest ning muust kraamist, kus keegi selles segaduses ja hämaruses midagi üles ei leia ja üldse on masendav.  Järgnevalt jagam...
Kas avatud köök-elutuba on hea mõte? Foto: steven-ungermann   Unsplash.com Üks kuulus Eesti luuletaja ohkas kord, et „kui seda metsa ees ei oleks“, väiksemas elamises võtab aga teinekord ohkama, et „kui seda seina ees ei oleks“.  Köögis on kitsas, söömiseks peab igaüks lihtsalt oma tuppa ...

Vaibad - kuidas valida?

Mis võiks olla veel mõnusam kui hommikul voodist tõustes panna oma jalad soojale ning pehmele vaibale. Võrreldes parketi või põrandaplaatidega vajavad vaibad küll oluliselt rohkem hooldamist, kuid heli summutamise, soojuse ja mugavuse osas ei ole neile vastast.

Poelettidelt leiab erinevates toonides, erinevatest materjalidest ja kujundusega mudeleid, et võib tunduda lausa võimatu missioonina leida oma koju see üks ja õige. Mõned materjalid vajavad sagedast puhastamist, mis ei pruugi sobida teie niigi kiire elutempoga, teistel jällegi on kõrge hind ja leidub ka neid, mis võivad teie tervisele mõju avaldada. Valesti valitud vaip võib kiiresti kuluda, tuhmuda ning ilmuvad plekid, mis ka kõige nutikamatele puhastusnippidele vaatamata kangekaelselt omal kohal püsivad. Alljärgnevalt võtame vaibad kiududeni lahti ning anname soovitusi, kuidas leida see kõige sobivaim enda koju.

Millist materjali eelistada?

Vaibad on nii looduslikest kui ka tehismaterjalidest ning mõlemal on omad eelised ning puudused. Naturaalsed materjalid on küll sageli kõrgema hinnaga, kuid see-eest väga vastupidavad. Sünteetilised materjalid on enamjaolt odavamad ning ei jää naturaalsetele vaipadele alla ka vastupidavuselt. Lisaks leidub sünteetilisi vaipu piiramatu värvivalikuga ning taskukohasema hinnaga. Sageli on valikus ka vaibad, kus on ühendatud looduslike ja tehismaterjalide parimad omadused, näiteks villa pehmus ning sünteetilise kiu vastupidavus. Eraldi tuleks tähelepanu pöörata nii pinna- kui ka aluskihi materjalile.

Pinnakihi materjal

  • Samet on materjal, mis lausa õhkab luksust, kuid on sageli märkimisväärselt soodsama hinnaga. Väga vastupidav ning vähenõudlik.
  • Vill on üks populaarsemaid materjale, mida eelistatakse selle pehmuse ning hubasuse tõttu. Lisaks on villased põrandakatted antistaatilised, nahasõbralikud ja väga hea heliisolatsiooni võimega. Vill on oma loomult plekke hülgav ja tulekindel.
  • Karusnahad on pehmed ning väga efektsed, kuid neid kasutatakse pigem dekoratiivsetel eesmärkidel, sest need ei talu tihedat kasutamist.
  • Nailon on kõrge kulumiskindlusega sünteetiline materjal, mida on kerge hooldada. Sobib hästi nö tiheda liiklusega ruumidesse. Võrreldes looduslike materjalidega on nailoni värvivalik oluliselt laiem, kuid meeles tasub pidada, et sageli ei talu nailon otsest päikesevalgust ning võib teatud plekieemaldusvahendite suhtes tundlik olla.
  • Akrüül on villa meenutav kohev ning pehme sünteetiline kiud. Akrüülvaibad on väga pehmed ja soojad. Võrreldes nailoniga on akrüüli eeliseks, et see materjal ei ole staatiline. Samuti ei kogu see niiskust ega lähe hallitama, mistõttu on akrüülvaip ainuõige valik vannituppa.

Alusmaterjal

  • Puuvill ei ole nii vastupidav kui vill või sünteetilised materjalid ning kipub ka kergesti määrduma. Siiski on tegemist loodusliku materjaliga, mis on sageli üsna taskukohase hinnaga.
  • Vill on looduslik ning soe materjal. Vastupidav ning plekke hülgav.
  • Džuut on looduslik materjal, mida saadakse troopilise taime vartest. Väga jätkusuutlik ning kulumiskindel materjal. Džuudist põrandakatted sobivad eriti hästi eluruumidesse.
  • Mäluvaht on äärmiselt pehme, pakkudes ülimat mugavust. Sobib hästi lastetuppa. 
  • Polüester sünteetiline materjal, mis on vastupidav ning taskukohase hinnaga.

Mis tuppa põrandakatet otsite?

Olenevalt sellest, millisesse eluruumi parasjagu põrandakatet otsite, tasub tähelepanu pöörata erinevatele omadustele ning kriteeriumitele.

Elutuppa vaipa otsides tuleks arvestada, et põrandapind mõjutab oluliselt toa üldmuljet, seega tasub teha kaalutletud otsus. Selleks, et tuua veidi särtsu ning põnevust muidu üsna tagasihoidlikku sisekujundusse, tasub eelistada põnevate mustritega või erksates toonides põrandakatteid. Oluline on ka, kui pehme ja mõnus põrandakate jalge all tundub ning kas seda on lihtne hooldada.

Lastetoas on olulise tähtsusega vaipkatte vastupidavus, et see suudaks vastu panna ka kõige suuremale kaosele. Eelistada tasuks materjale, mis on mustust hülgav ning lihtsasti hooldatavad. Nagu näiteks nailonist põrandakate, mis on pehme, kuid samas ka vastupidav ja plekikindel. Kui lapsed on veidi suuremad ja plekkide pärast enam nii palju muretsema ei pea, siis sobib voodi ette ka armas puuvillane heegeldatud vaip. 

Koridori põrandakatted ja uksematid. Välisukse või tiheda liiklusega eluruumides tasuks eelistada materjale, mis on abrasiivse või tekstureeritud pinnaga, kergesti puhastatavad ning niiskuskindlad. Uksematt peab olema piisavalt suur, et oleks hea ja lihte jalgu puhastada.

Vannitubades ning tualettides tasuks eelistada sünteetilisi materjale, sest need kuivavad kiiremini ning on sageli masinpestavad. Vannitoavaip peaks olema kindlasti kummipõhjaga, et see oleks libisemiskindel.

Nahad ja karusnahad on enamasti dekoratiivsed, sest neid on raske puhastada ja need ei ole vastupidavad.

Mis kujuga põrandakatet eelistada?

See, millise kujuga põrandakatet tasuks eelistada, sõltub suuresti ruumist, kuhu seda otsimas olete. Kui ruum on piklik, nagu näiteks esikud sageli on, tasub eelistada toaga samas suunas asetatud piklikku mudelit. Kui aga tuba on ruudukujuline, sobib sinna hästi kas ümmargune või ruudukujuline vaip. Täpsemalt sellest, mis on erineva kujuga põrandakatete parimaks kasutusviisiks- ja kohaks, alljärgnevas tabelis:

Kuju
Parim kasutusviis
Ristkülikukujuline
Kõige populaarsem, sobib pea igasse tuppa.
Ruudukujuline
Hea valik tubadesse, kus on palju detaile, pehmed jooned ning pehmete nurkadega mööbel.
Ringikujuline
Hea valik modernse sisekujundusega ruumidesse, kus on sirged jooned ja teravad nurgad.
Ovaalne
Muudab ristkülikulise ruumi avaramaks.

K-rauta poes on müügil lai valik kvaliteetseid ning stiilseid põrandakatteid. Esindatud on tuntumad brändid nagu Rug, Tekero, Lindström ja Otex. Tule tutvu meie tootevalikuga ning vormista oma ost juba täna!