«Круг друзей»
Присоединяйтесь к «Kругу друзей» и экономьте! Узнайте больше

Iseliikuva muruniiduki eelised

Foto: Pixabay

Iseliikuv muruniiduk on võimas abimees aias

Muruniidukite valik on üsna suur, alustades lihtsatest mehaanilistest niidukitest, kuni võimsate murutraktoriteni. Mehaaniline niiduk ei saasta õhku ja võtab ülivähe ruumi ja võimsa murutraktoriga niidad vaevata terve staadioni. Vahepeale jäävad veel keskkonnasäästlikud elektriniidukid, need vajavad küll liikumiseks voolu, aga ei paiska õhku heitgaase. Uuematel mudelitel on olemas ka akud, need peavad üsna kaua vastu ja enam ei pea leppima segava juhtmega muruniitmise ajal.

Üks kõige populaarsem muruniiduki mudel on endiselt bensiinimootoriga muruniiduk. 

Eestlaste aiad on küllaltki suured ja selleks, et töö teha kiiresti ja korralikult, on tihti parim valik võimsa mootoriga muruniiduk. Bensiinimootoriga muruniidukeid teevad paljud tootjad, kuid on üks aspekt, millele tihti tähelepanu ei pöörata. 

Sellise muruniiduki valimisel tuleks hoolikalt mõelda selle tüübile. Nimelt jagunevad bensiinimootoriga muruniidukid tõugatavateks ja iseliikuvateks niidukiteks. Kui laugel ja tasasel murul ei pruugi olla vahet, millise mudeli valid ja töö saab tehtud kiiresti, siis ebatase ja künkliku aia puhul on see mõttekoht. 

Suvel tuleb muru niita enamasti kord nädalas või vähemalt iga kahe nädala tagant, kui sul on ebatasane ja künklik aed, tähendab see korralikku rühkimist. Bensiinimootoriga muruniiduk kaalub ise üle 30 kg ja seda iga nädal künkalt üles lükata on paras trenn. 

Lahenduseks on valida iseliikuv muruniiduk, sellel on väga palju plusse:


Foto: Pixabay

 • Iseliikuval muruniidukil on vedavad rattad. Enamasti on need tagumised rattad, aga vedatavateks ratasteks võivad olla ka kõik neli ratast. See tähendab, et käivita niiduk ja suuna seda, muruniiduk teeb oma töö ise ära. Selline niiduk liigub nobedalt edasi ja pügab muru soovitud kõrgusesse.
 • Selline muruniiduk multšib muru, see on parim viis muru käitlemiseks pärast niitmist. See tähendab, et muru peenestatakse ja see hajutatakse aeda laiali, kasvavale murule on see väetise eest. Kaob vajadus eraldi muruväetise järgi.
 • Iseliikuval muruniidukil on suur niitmise kõrguse valik. Niitmisel on võimalik sättida minimaalset ja maksimaalset kõrgust, sellise niidukiga saad niita juba väga madalat muru kuni ligi 10 cm kõrgust rohtu.
 • Muruniiduk on valmistatud korralikust ja tugevast materjalist, korpus on enamasti metallist ja lõiketerad terasest. Selline masin on väga vastupidav ja terad ei vaja nii tihti hooldust. Selline masin kestab kaua.
 • Iseliikuv niiduk on küllaltki suur, selle töölaius võib olla isegi üle 50 cm. See tähendab, et korraga saad niita suure hulga rohtu ja muru saab kiiresti tasaseks.
 • Masin on tugev ja vastupidav, aga igaks juhuks on tal ka korralik garantii. Enamikel iseliikuvatel muruniidukitel on vähemalt kahe aastane garantii, sa ei pea muretsema, et masinaga midagi juhtub.

Kuigi iseliikuvatel niidukitel on palju plusse, on siiski mõned miinused:

Foto: Pixabay
 • Iseliikuvad muruniidukid on kõrgema hinnaga kui tõugatavad niidukid. Siinkohal tuleks arvestada, kas vähenev tööaeg tasub ära ja suuremal kulutusel on mõtet.
 • Nii nagu teised bensiinimootoriga niidukid, paiskavad ka iseliikuvad muruniidukid õhku heitgaase. Kindlasti on keskkonnasõbralikumad alternatiivid mehaaniline, elektriline või robotniiduk. Siiski, kuna iseliikuv masin teeb töö ära kiiremini, jõuab see õhku paisata vähem heitgaase kui tõugatav mudel.
 • Bensiinimootoriga niidukid on lärmakamad kui elektriniidukid. Tänu võimsale mootorile ja suuremale kujule teeb masin ka rohkem müra. Iseliikuvate muruniidukite helitugevus on ligi 100 detsibelli, mõistlik oleks valida muru niitmise aega, et mitte segada naabreid.
 • Kuna masin on võimas ja niidab muru kiiresti, on see üsna suure kaaluga. Sellised niidukid kaaluvad vähemalt 35 kg, mis võib üle jõu käia naistel või vanematel inimestel.
 • Nii nagu teised bensiinimootoriga niidukid, ei ole see hooldusvaba. Masinat tuleb puhastada, kontrollida terasid ja mootori seisukorda.
 • Iseliikuv  muruniiduk liigub küll iseseisvalt, aga ei tohi unustada seda juhtida. Muidu võid kogemata niita ära oma lemmiklilled või sõita hooletult põõsale pihta. Sellise niidukiga tuleb tähelepanu pöörata turvalisusele. Masin on mõõtmetelt suurem ja sellega võib olla keerulisem niita väiksemates või sopilisemates aedades.

Iseliikuval muruniidukil on palju plusse, see on võimas ja efektiivne muruniiduk, mis teeb oma töö kiiresti. 

Sinu mureks jääb vaid masin käivitada, selle taga kõndida ja seda juhtida. Sellise niidukiga on oluliselt lihtsam niita künklikke ja ebatasaseid aedu, sa ei pea enam raske masinaga mäest üles rühkima. Iseliikuvad niidukid on mõõtmetelt suuremad ja saad korraga niita suurema hulga muru, enamasti see on võimeline rohtu multšima ja saad samal ajal väärtuslikku väetist kasvavale murule. Iseliikuval niidukil on hulgaliselt erinevaid niitmiskõrguseid, saad rajada nii piinlikult madalaid iluaedu kui niita pikalt hooletusse jäetud kõrget rohtu. 

Siiski on sellisel masinal mõned miinused, nii nagu teised bensiinimootoriga niidukid, paiskab see õhku heitgaase ja võib olla küllaltki lärmakas. Iseliikuvad muruniidukid on ka kõrgema hinnaga kui tavalised tõugatavad mudelid. 

Kui sul on suur aed või ebatasane pind on võimas iseliikuv muruniiduk hea valik, niitmine saab tehtud kiiresti ja korralikult. Iseliikuvate niidukite valik on suur ja neid valmistavad mitmed tootjad. Niitmise pealt kokku hoitav aeg ja vähenev pingutus õigustab suuremat kulutust, masin kestab kaua ja on kvaliteetne. Vali endale sobiv niiduk K-rauta.ee valikust!
Бензиновая газонокосилка Makita PLM5113N2, самоходная, 51 см

Бензиновая газонокосилка Makita PLM5113N2, самоходная, 51 см

587,03 / шт.
Только онлайн
Бензиновая газонокосилка NGP M510L-1-T6, 50 см

Бензиновая газонокосилка NGP M510L-1-T6, 50 см

На складе
ТОП товар
Бензиновая газонокосилка NGP A510M-T6, 50 см

Бензиновая газонокосилка NGP A510M-T6, 50 см

ТОП товар
Бензиновая газонокосилка NGP M510L-1-T6, 50 см

Бензиновая газонокосилка NGP M510L-1-T6, 50 см

На складе
ТОП товар
Бензиновая газонокосилка NGP A510M-T6, 50 см

Бензиновая газонокосилка NGP A510M-T6, 50 см

ТОП товар