«Круг друзей»
Присоединяйтесь к «Kругу друзей» и экономьте! Узнайте больше

Kiire ja lihtne kasvuhoone paigaldus

Kasvuhoone paigaldus käib kiiresti ja lihtsalt ning igaüks leiab sobiva

Foto: Foter
 
Veel ei ole hilja rajada oma aeda kasvuhoone ja nautida juba sellel aastal isekasvatatud vilju. Siiski ei tasu valikut teha rutakalt, kasvuhoone rajamine võtab siiski veidi aega ja pärast on kahju, kui see tuleb ümber teha. Hästi valitud kasvuhoone kestab kaua, selles on mugav toimetada ja valmivad prisked ning vitamiinidest pakatavad viljad. 

Kuidas valida oma aeda sobiv kasvuhoone?

  • Kasvuhoone soetamist alusta hoopis sellest, et kõnnid oma aias ringi ja valid välja kõige sobilikuma koha kasvuhoone jaoks. Kui enamasti on elumajad ehitatud selliselt, et selle kõik küljed saavad päeva jooksul päikesepaiste osaliseks, ei pruugi see alati nii olla. Enne, kui võtad aluseks elumaja paigutuse krundil, jälgi päikesetõusu ja päikese loojumist, kindlasti märkad aias kohta, kus on kõige rohkem valgust ning ei teki segavaid varje. 
  • Järgmisena mõõda ära, kui suurt kasvuhoonet saad rajada. See sõltub sinu aia suurusest, puudest ja põõsasest, elumajast ja naabritest. Tihti soovitakse aiapidamisega tegeleda aia privaatsemas nurgas, eemal tänavast ja naabrite pilgu alt. Kasvuhoone suuruse valik sõltub ka sellest, kui palju ja milliseid köögivilju soovid seal kasvatada. Mõned köögiviljad nagu paprika ja suvikõrvits ja ka maitseroheline kasvab madalal peenral, samas kui mitmed kurgi- ja tomatitaimed sirguvad rohkem kui meetri kõrguseks ja vajavad korralikku toestamist. Kui soovid kasvatada palju erinevaid sorte, vajad ruumi, et eraldada taimed. Sellisel juhul soovitame valida vähemalt 9-12m2 kasvuhoone. Kui eesmärgiks on vaid maitserohelise – tilli, peterselli ja sibula kasvatamine, sobib kasvuhoone asemel ka kasvutunnel.
Foto: Pixabay
 

Kui oled mõelnud oma soovidele ja vajadustele seoses kasvuhoonega, valinud välja sobiliku koha, on aeg asuda valima.

Kasvuhoonete valik on väga suur, võid valida valmis kasvuhoone või ehitada ise. Valmis kasvuhoone ostmine on kiire ja saad paari päevaga hakata peenraid rajama. Samuti on valmis kasvuhoonete hinnad muutunud soodsamaks ja tegemist on kvaliteetsete hoonetega, mis sõltuvalt materjalist peavad vastu rohkem kui 15 aastat.
Materjali valiku aluseks on hind. Kasvuhooned koosnevad raamist ja kattest. Kasvuhoone raam võib olla valmistatud plastikust või metallist. 
  • Plastikust raam on kerge ja soodne ning küllaltki hea soojapidavusega.  Metallist raam võib olla valmistatud nii alumiiniumist kui terasest. Terasest raamiga kasvuhoone on väga vastupidav ja raske, see kestab peaaegu igavesti. 
  • Alumiinium on soodsam alternatiiv terasele, see on kergem ja maksab vähem. Kasvuhoone raamile on paigaldatud kas paneelid või kate. Paneele valmistatakse nii polükarbonaadist kui klaasist. 
  • Polükarbonaadist paneelid on kergemad ja ei vaja nii korralikku raami, klaas on raskem ja eeldab tugevat metallist raami. Soodne ja lihtne lahendus on ka plastikust kilekate, tasub ainult jälgida, et sellel oleks UV-kaitse.

Kui oled sobiva kasvuhoone välja valinud, tuleb see üles panna.

Plastikust kasvuhooneid on lihtne ja kiire paigaldada, metallist ja klaasist kasvuhooned nõuavad veidi rohkem aega ja osavust. Siiski, kui kasvuhoone on üles pandud, saab hakata rajama peenraid.
Kui rajad kasvuhoonesse peenrad, jäta piisavalt liikumisruumi ja ära unusta, kuhu toetada aiatööriistad ja kastekann. Väga mugav on kombineerida peenraid ja riiuleid. Riiulitele saab kasvama panna mitu erinevat sorti maitserohelist ja madalaid taimi ning jätta peenrad kurgi- ja tomatitaimedele. Lisa varakult taimetoed ja nöörid, hiljem võib olla keeruline tärkavate taimede vahelt liikuda ilma neid vigastamata.
 
Foto: Foter
 

Pärast kasvuhoone püstitamist ja peenra rajamist ära unusta kasvuhoone õhutamist ja kütet. 

Kui soovid taimi kasvatada pikema aja jooksul, kui seda lubab meie kliima, tuleb kasvuhoonesse lisada küte. 
  • Erinevaid kütteallikaid on mitmeid, kui kasvuhoones on olemas elektriühendus, saab seda kütta lihtsa elektriradiaatori või puhuriga. Soodsam ja taimedele tervislikum lahendus on gaasiahi, mis rikastab kütmisel õhku süsihappegaasiga, see on taimede kasvamiseks vajalik. Kasvuhoone hoiab soojana ka korralik soojustus.
  • Soojuse kõrval on oluline pöörata tähelepanu ka õhutamisele. Taimedele ei mõju hästi seisev õhk, samuti ei meeldi neile tuuletõmme. Enamik kasvuhooneid on varustatud tuulutusavadega, neile saab lisada automaatsed luugi avajad, et kasvuhoone õhutamine ei läheks kuumal suvepäeval meelest. Kasvuhoones aitab õhul paremini ringelda ka ventilaatori kasutamine. Kevadel ja sügisel, kui päevad on lühemad, saab taimedele lisavalgust anda lampidega.
Aiapidamine on osa tervislikust eluviisist ja saad kasvatada oma perele ise köögivilju. Kahjuks on meie kliima heitlik ja avamaal ei sobi kasvatada mitmeid taimi. Köögiviljade kasvatamiseks on parim lahendus kasvuhoone rajamine aeda, see pikendab viljade kasvatamise aega mitme kuu võrra. Kasvuhoones sobib kasvatada nii lemmikut kurgisorti kui katsetada eksootilisemate taimesortidega. Kasvuhooneid on väga suur valik, neid valmistatakse nii soodsamast plastikust kui kõrgema hinnaga klaasist ja metallist. Erineva hinnaklassiga toodete hulgast leiad endale kindlasti sobiva variandi. Kasvuhoone paigaldus ei lõpe selle püstitamisega, kui soovid rikkalikku saaki, pööra tähelepanu hoone temperatuurile ja õhuringlusele. Liiga külm ega kuum temperatuur ei soosi saagi valmimist, samuti vajavad taimed värsket õhku ja piisavalt valgust. Suur valik kasvuhooneid ja kõike muud aiapidamiseks vajalikku on K-rauta e-poe valikus.