«Круг друзей»
Присоединяйтесь к «Kругу друзей» и экономьте! Узнайте больше

Lillede talvitumine - millist ettevalmitust ootavad ​õuetaimed​ Sinult sügisel


Kuigi saame veel pärastlõunal nautida suvesoojust, hakkavad päevad aina lühemaks jääma ja õhtud külmemaks minema. Puud, põõsad ja lilled, mis rõõmustasid meid kogu suve tähelepanuväärse värvigammaga, kattuvad peagi valge lumega.


Talvituvaid õuetaimi võib jagada mitmeks suureks rühmaks, millest igaüks vajab erilist hoolt. Siin on mõned kasulikud näpunäited, mis aitavad sul oma õuetaimed korralikult talveks ette valmistada.

Puitunud aiataimed, mis langetavad sügisel lehed või okkad ei vaja tavaliselt talveks katmist, sest nad on piisavalt vastupidavad külmale ja suudavad ilma täiendava abita edukalt talvituda. Samas need dekoratiivtaimed, mis kasvatavad sügisel õiepungad, nagu näiteks kontpuu või forütsia, saavad kõige sagedamini külmakahjustusi. Selleks, et külmakahjustusi vältida, peab neid taimi istutama tuule eest varjulisse paika, kuhu paistab ka päike peale.

Teist tüüpi dekoratiivtaimed on igihaljad taimed. Enim levinud on kuusk, mänd, elupuu ja nulg. Need taimed on kõige vastupidavamad külmadele ilmadele, nii et nende kaitsmine talvel pole vajalik. Siiski tuleb meeles pidada, et mõned igihaljad taimed on aktiivse päikesevalguste suhtes tundlikumad, nii et need tuleks istutada varjulisse kohta või kaitsta neid kevadel esimeste tugevate päikesekiirte eest.

Külma taluvad hästi ka rohttaimed, mis talvituvad maapinna sees, lihtsamalt öeldes need, millel on juurte asemel sibulad, mugulsibulad või risoomid. Seda tüüpi lilled teevad kõige vähem muret, kuna lumi toimib isoleermaterjalina. Selliseid rohttaimi peab täiendavalt katma ainult siis, kui need on istutatud vahetult enne suure külma saabumist ja nad ei ole jõudnud juurduda. Sellisel juhul on kõige parem katta need taimed 6 cm paksuse saepurukihiga.

Poolpuitunud või rohttaimed nagu harilik raudürt, aedruut, tüümian, kurereha on külma suhtes üsna tundlikud, seega on vaja nende kaitsmise eest hoolitseda. Külmadel ja lumetutel talvedel on nad kõige haavatavamad, kuna lumi pakub ikkagi külma eest täiendavat isolatsiooni ning kui lund ei ole ja temperatuur langeb oluliselt alla nulli, ei pruugi sellised õuetaimed kevadeni ellu jääda.

Teine üsna problemaatiline taimeliik on mitmeaastasted rohttaimed, mis talvituvad siseruumides. Need on aiakaunistused nagu daaliad, gladioolid ja begooniad. On väga oluline, et need lilled kaevatakse välja enne esimeste külmade saabumist. Seejärel tuleb neid hoida jahedas ja hästi ventileeritavas ruumis. Taimi saab ümber istutada pottidesse. Lisaks sellele ei tohiks kevade saabudes neid koheselt maapinda tagasi istutada. On parem järk-järgult harjutada neid päikese ja temperatuuri tõusuga: viia neid päeva ajal välja ja siis ööseks tagasi siseruumidesse.

Millist materjali kasutada õuetaimede katmiseks?

Oleme juba rääkinud, millised aiataimed taluvad hästi temperatuurimuutusi ja millised vajavad talve tulekul täiendavat hoolt. Kuidas seda teha? Milliseid vahendeid tuleks nende katmiseks kasutada, et nad rõõmustaksid sind ka järgmisel kevadel ja suvel? Parim kate, mida on kasutatud ammustest aegadest, on kuuseoksad. Kuuseoksad ei kaitse mitte ainult külma ja tuule eest, vaid ka näriliste eest, kes armastavad süüa taimevarsi. Kui aga lund pole, tuleb enne kuuseokste asetamist taimed katta veel ka loodusliku riidega. Kuuseokstega soovitatakse katta roose, rododendroneid ja mitmeaastaseid rohttaimi.

Veel üks väga hea külma eest kaitsja on turvas, mis sobib kõige paremini sibullillede ja roosipõõsaste kaitsmiseks. Külma ja ebasoodsate ilmastikutingimuste eest on kõige parem taimi kaitsta kuiva turbasamblaga, mis tuleb kasutusele võtta maapinna ülemise kihi külmudes. Külma eest kaitsmiseks võib kasutada ka saepuru, kuid saepuru imeb maapinnast lämmastikku. Seetõttu tuleb kevadel mulda väetada lämmastikväetisega. 

Lõpetuseks mainime suurimaid vigu, mida aednikud teevad taimi külma eest kaitstes. Õuetaimed tunnetavad ise suurepäraselt ilmastikumuutusi ja hakkavad talveks valmistuma suve teisel poolel: nad aeglustavad oma kasvu, hakkavad endasse koguma toitaineid jne. Kui taimed valmistuvad talvitumiseks ei tohiks nende kasvu väetamisega soodustada. Parem oleks hoopis fosfori ja kaaliumisisalduse suurendamine pinnases, mille tulemusel muutuvad taimed külma suhtes vastupidavamaks ja taluvad sujuvalt talveperioodi.

Veel üks viga on kasvuhoonetingimuste varane loomine. See tähendab, et õuetaimed on külma eest kaetud liiga vara. Me elame kliimavööndis, kus talved tulevad tihti ootamatult ja termomeetrinäit langeb vaid hetkeks -20 kraadini ja seejärel läheb ilm taas pikalt soojaks. Sellised tingimused ei tohiks taimi liiga palju rikkuda, mistõttu ei tohiks õuetaimi katta enne temperatuur langemist püsivalt vähemalt  -5 kraadini Celsiuse järgi.
Грабли Fiskars Solid L 135016, с рукоятью

Грабли Fiskars Solid L 135016, с рукоятью

Измельчитель веток AL-KO MH 2800 Easy Crush, электрический, 2800 Вт

Измельчитель веток AL-KO MH 2800 Easy Crush, электрический, 2800 Вт

290,40 / шт.
Только онлайн
TALVEKATE 75L

TALVEKATE 75L

5,89 / шт.

Продается шт.:
1 шт. – 75.0 л, 1 л – 0,08 €
Грабли Fiskars Solid L 135016, с рукоятью

Грабли Fiskars Solid L 135016, с рукоятью

Измельчитель веток AL-KO MH 2800 Easy Crush, электрический, 2800 Вт

Измельчитель веток AL-KO MH 2800 Easy Crush, электрический, 2800 Вт

290,40 / шт.
Только онлайн
TALVEKATE 75L

TALVEKATE 75L

5,89 / шт.

Продается шт.:
1 шт. – 75.0 л, 1 л – 0,08 €