«Круг друзей»
Присоединяйтесь к «Kругу друзей» и экономьте! Узнайте больше

Miks soetada robotniiduk? Säästab aega ja keskkonda.

Robot muruniiduk säästab aega ja keskkonda

Kaunilt pügatud muru on iga aia uhkus. Niipea, kui ilmad soojemaks lähevad tuuakse kuurist välja muruniiduk ja tööd jätkub terveks suveks. Kas oled väsinud iganädalasest paaritunnisest muruniitmise maratonist ja sooviksid aias tegeleda hoopis teiste tegevustega kui pidev muruniitmine? 

Tasub mõelda robot muruniiduki soetamise peale, selline muruniiduk hoiab kokku sinu aega, on keskkonnasõbralik ja töötab väljutamata heitgaase. Lastes aias robotil toimetada, on sinu muru alati niidetud ja saad muru niitmise asemel tegeleda lihtsalt lõõgastumise või teiste aiatöödega. Robot muruniiduki valimise kasuks räägib mitu asjaolu:

Robot muruniiduk sõidab aias ringi ebakorrapäraselt, jätmata seetõttu inetuid rattajälgi. 

Masin multšib niidetud muru ja see on heaks väetiseks kasvavale rohule. Järjepideva niitmise ja väetamisega on sinu muru peatselt palju paksem, tihkem ja rohelisem. Robotniiduk vajab küll laadimist, aga laadimisjaama saab silma alt ära peita ja sa isegi ei märka roboti jõudehetke. 

Paljud robotmuruniidukid vajavad vaid tunnist laadimisaega. Masinad on väga nutikad ja pärast seadistamist arvutavad välja sinu aia jaoks kõige tulemuslikuma niitmistrajektoori, muru saab hooldatud kiiresti ja masin ei jäta vahele ühtegi turritavat liblet.

See on iganenud arusaam, et robot muruniiduk töötab korralikult vaid väikestes, korrapärastes ja nelinurksetes aedades. 

Kaugel sellest – iga aialapi jaoks on olemas sobilik mudel. Kui sul on tõepoolest väike, tasane ja nelinurkne aed, võid valida väiksema ja lihtsama masina, aga isegi kõige jonnakama murutüübi ja ebatasase maastiku jaoks on olemas robot. Uuemad mudelid saavad väga hästi hakkama ka kalletega ja töötavad edukalt ka nõlvakutel. 

Maksimaalne nõlvak on masina kirjelduses välja toodud ja see on sõltuvalt masinast 20-35% vahel. Kõige võimsamad mudelid on võrreldavad aiatraktoritega, mis ei jää hätta ka kuni 3500m2 murulappide niitmisega.  Enne niiduki valimist mõõda ära oma aed, kuna maksimaalse niidetava ala suurus erineb mudelite lõikes küllaltki palju.

Lisaks muruniiduki võimsusele pööra tähelepanu ka sellele, kui palju muru jaksab masin niita. 

Paljud uuemad mudelid vajavad laadimiseks vaid tund aega, unustamata laadimise ajal, kus pooleli jäid. Siiski tasub sellele tähelepanu pöörata, pika laadimisajaga masinad võivad vajada uuesti meelde tuletamist, kus nad jätkama peavad. Samuti saab robot muruniidukitele seadistada niitmise graafikuid ja saad olla kindel, et masin töötab just sulle sobivatel aegadel. Näiteks soovid laupäeva hommikul lastega aias mürada, seega seadista niiduk reede õhtul tööle ja naudid nädalavahetusel pingutuseta loodud pehmet muruvaipa. 

Kui peres on lapsed, vali robot, millel on lastekaitse. 

Tegemist on masinaga, mis ei ole laste mänguasi, seda ei tohiks lasta lapsel puutuda. Mõnel robot muruniidukil on olemas ka tundlikud sensorid, mis hoiavad ära kokkupõrkamise nii objektide kui inimeste või loomadega. Kui sinu aias jooksevad tihti lapsed ja loomad, tasub ohutuse mõttes sellele tähelepanu pöörata.

Robot muruniiduk on üsna suur investeering, seetõttu ei tohi unustada ka selle kaitsmist varguse vastu. 

Õnneks on nutikate masinate puhul sellele mõeldud ja enamik mudeleid on varustatud PIN koodi ja alarmiga. Varguse puhul saab pöörduda edasimüüja poole ja lisada toode musta nimekirja, nii muutub võimatuks masina hilisem hooldus või garantii.
robot niiduk

Masin on võimeline töötama iga ilmaga, siiski tasub süveneda erinevate mudelite vastupidavusele erinevatele temperatuuridele ja ilmastikuoludele.

Paljud ei soovi, et muru niidetakse vihmaga ja arvavad, et see mõjub murule halvasti, seega saab masina seadistada nii, et see ei tööta ajal, kui sajab vima. Muruniidukit tasub kaitsta tormi ja äikese eest ning sellel ajal see näiteks kuuri varjule viia. Samuti ei sobi robot muruniidukile külmakraadid, talvel oleks hea masin sooja hoiule tuua.

Kui masin on valitud, tee ettevalmistused niitmiseks.

Enne kui lubad masina oma tööd tegema, kõnni läbi oma aed ja korja muru seest kõik alla 10 sentimeetrised objektid – laste väikesed mänguasjad, voolikud ja nöörid. Kui aias on mõned augud, siis täida need liiva või mullaga. Robot muruniidukite seadistamine aeda sõltub masina tüübist, osad mudelid on GPS juhitavad ja teised vajavad kontuurjuhet. Kui sul on ebakorrapärane ja sopiline aed, eelista kontuurjuhtmega masinat, nii saad eriti täpselt määrata niitmist vajavad kohad. 

Masinad niidavad muru alates 2 cm kõrgusest kuni 6 cm kõrguseni. See on sõltuvalt niidukist erinev, seega kui soovid väga madalalt pügatud muru, vali masin, mis lõikab madalamalt.

Robot muruniidukid on suhteliselt hooldusvabad, need ei vaja tühjendamist ega puhastamist. 

Kuna nad töötavad elektriga, ei pea vahetama õli või puhastama mootorit. Siiski soovitavad masina valmistajad aeg-ajalt, näiteks kord aastas, vahetada masina niitmisterad.
Enne, kui asute soetama robot muruniidukit mõelge oma aia eripäradele. Väga oluline on teada oma aia suurust ja kuju, mida sopilisem ja ebatasasem aed, seda rohkem aega masinal muru niitmisele kulub. 

Kui aias on kaldeid, pööra tähelepanu maksimaalse nõlvaku näitajale. Kui masin on soetatud, loe hoolikalt kasutusjuhendit ja mõtle kohe turvalisusele, lisades masinale PIN koodi ja käivitades alarmi. 

Suur valik kvaliteetseid robot muruniidukeid on saadaval K-rauta e-poes. 
Робот-газонокосилка Gardena Sileno City R25Li 15001-35, 250 м²

Робот-газонокосилка Gardena Sileno City R25Li 15001-35, 250 м²

816,14 / шт.
Только онлайн
Робот-газонокосилка NAC RLM1800G2-T, 1500 м²

Робот-газонокосилка NAC RLM1800G2-T, 1500 м²

699,00 / шт.
На складе
ТОП товар
Робот-газонокосилка Gardena Sileno Minimo 15202-35, 500 м²

Робот-газонокосилка Gardena Sileno Minimo 15202-35, 500 м²

Робот-газонокосилка Mamibot Jetter M1, 2000 м²

Робот-газонокосилка Mamibot Jetter M1, 2000 м²

859,00 / шт.
На складе
Только онлайн
Робот-газонокосилка Mamibot Jetter M2, 1200 м²

Робот-газонокосилка Mamibot Jetter M2, 1200 м²

859,00 / шт.
На складе
Только онлайн
Бензиновая газонокосилка NGP M510L-1-T6, 50 см

Бензиновая газонокосилка NGP M510L-1-T6, 50 см

На складе
ТОП товар
Бензиновая газонокосилка NGP A510M-T6, 50 см

Бензиновая газонокосилка NGP A510M-T6, 50 см

ТОП товар
Робот-газонокосилка NAC RLM1800G2-T, 1500 м²

Робот-газонокосилка NAC RLM1800G2-T, 1500 м²

699,00 / шт.
На складе
ТОП товар