«Круг друзей»
Присоединяйтесь к «Kругу друзей» и экономьте! Узнайте больше

Millist kerist sauna valida?
Kerise valikul on kõigepealt oluline selgeks teha, kas eelistada elektri- või puukerist. See, kumba eelistada, sõltub juba vajadustest ja harjumustest. Mingil määral on välja kujunenud tava, et linnas kasutatakse enamjaolt elektrikerist ja maapiirkondades puukerist.

Puukeris sobib eelkõige väiksemasse, kuni 13 kuupmeetrisesse sauna. Puuküttega keris loob ideaalselt traditsioonilise sauna meeleolu ning on ka kasutajasõbralikum, sest ei kuivata õhku. Samas kipub selle nõrkuseks olema pikem ja tülikam kütteperiood ehk sauna soojaks saamiseks kulub rohkem aega ja energiat.

Elektrikerisega on tagatud küllaltki ühtlane saunatemperatuur kogu saunaskäigu jooksul. Kerise termostaat kontrollib määratud temperatuuri jooksvalt ning kütab vastavalt vajadusele. Kuna elektrikeris kuivatab saunaruumi õhku, siis moodsamatel keristel on kaasas ka aurusti. See tähendab, et ühe nupuvajutusega võib harilikust leilisaunast kujundada mõnusa aurusauna.

Elektrikerist valides on võimsuse arvutamiseks lihtne valem – nii suur, kui on saun (näiteks 8 m3), tuleb valida ka elektrikeris (selle näite puhul 8 KW). Kui saun on mõnest seinast näiteks soojustamata telliskivi või klaasiga kaetud, siis lisandub kerise võimsusele niisama palju, kui sauna mahu suurendamine 1,2 kuupmeetri võrra iga sauna ruutmeetri kohta.

Mida suurem saunaruum, seda suurem võiks olla ka keris. Sellisel juhul saab sauna mõistliku ajaga soojaks kütta. Ka aknaga saunaruum tahab tõenäoliselt suuremat kerist, sest väljast tuppa imbuv külm muudab kerise töö keerulisemaks.

Leiliruumi ruumala arvutamisel tuleb arvesse võtta, et näiteks palksein, klaas, kivi ja isoleerimata sein vähendavad kerise võimekust. Paljudel tootjatel on kodulehel olemas selleks spetsiaalsed kalkulaatorid. Kui kubatuur on teada, siis on võimalik sobitada see  kerise andmetes oleva soovitusliku kubatuuriga ja seeläbi sobiv keris leida.

Kerise valikul tuleb tähelepanu pöörata keriste lisadele. Elektrikeriste puhul on oluline veeaurusti ja toitepinge; puukeriste puhul korstnavõrk, soojusvaheti, veeboiler, läbi seina kütmine ja klaasuks.

Saunakerise töökestvuse tagamiseks tasub meeles pidada ka saunakerise korralikku ja põhjalikku hooldust.
Harvia Cilindro 9kW 400V

Harvia Cilindro 9kW 400V

Saunaveeboiler 120l must

Saunaveeboiler 120l must

Saunaahju soojusvaheti Stoveman SV1

Saunaahju soojusvaheti Stoveman SV1

Harvia Sauna Heater Linear 16

Harvia Sauna Heater Linear 16